Mobil på hylderne hos OK Plus
Mangler man en motorolie i den bedste kvalitet, kan man roligt hente den hos sin lokale OK Plus butik, når man alligevel holder ind for at fylde brændstof på bilen eller for at tanke sig selv op med en sandwich, en iskaffe eller noget helt tredje. Serien fra anerkendte Exxon Mobil er nemlig kommet på hylderne i landets 69 OK Plus butikker, som alle ligger i forbindelse med en OK tankstation.
”Det er selvfølgelig fordi, at vi gerne vil tilbyde vores kunder den bedste kvalitet, når de handler motorolie i vores butikker, og langt de fleste af vores kunder kender Mobil og den kvalitet, Mobil står for,” siger Michael Djarnis, Adm. Direktør i OK Plus.
Energiselskabet OK er den danske distributør af smøremidlerne fra Exxon Mobil, og OK Plus er datterselskab til OK. Derfor var det naturligt at udskifte den daværende motorolieserie med den ekstra gode kvalitet, som kendetegner Mobils produkter.
Torben Didia Rasmussen er markedschef for smøremidler i OK og er også glad for, at bilisterne nu kan finde Mobils motorolier på hylderne.
”Mobil er et stærkt brand, og motorolierne har været på markedet i mange år og er gennemtestede. De bruges blandt andet af Red Bulls team i Formel 1, hvor man må sige, at de bliver udsat for ekstreme forhold, som høje temperaturer og hård kørsel. Det er en kvalitetsstempling,” siger han.
Hos OK Plus håber man, at bilisterne tager godt i mod det nye med velkendte mærke på hylderne.
Nøgleord
Kontakter
Anne DyrholmPresseansvarlig
Tlf:89322247ady@ok.dkBilleder
Information om OK
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab
- OK tæller udover moderselskabet OK også datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Plus.
- OK omfatter mere end 670 tankstationer, 180 vaskehaller samt 77 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK er landsdækkende leverandør af benzin, diesel, transportdiesel, fyringsolie, smøremidler, naturgas og elektricitet til både erhverv og private. Desuden leverer OK rådgivning, projektering og installation af varmepumpeløsninger i alle størrelser.
- OK har tre biogasstationer og fire brinttankstationer
- Foruden energiprodukter sælger OK mobiltelefoni og forsikringer.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
OK og GoMore indgår stor aftale om opladning af dele-elbiler i København18.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energiselskabet OK har indgået en flerårig aftale med GoMore om etablering og drift af ladeinfrastruktur og strøm til 56 delebilspladser i København. Allerede i dag, den 18. september, sættes de første 30 ladestandere i drift.
Nu er der udsigt til flere lynladere i Århus10.9.2025 12:45:25 CEST | Pressemeddelelse
Til næste år bliver det lettere for bilister i og omkring Århus at få lynhurtig strøm på elbilen. Energiselskabet OK er gået i gang med etableringen af en ny ladepark lige uden for centrum.
Planlæg dit elforbrug: I dag runder elprisen 5 kroner – det højeste i over to måneder8.9.2025 14:09:13 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge at spare ved at overveje, hvornår du bruger strømtunge apparater eller oplader elbilen i dag. Strømpriserne når senere på dagen det højeste niveau i et par måneder. Især de tidlige aftentimer bliver dyre.
Der er 85 procent flere el-lastbiler på vejene end sidste år – men det er alt for få3.9.2025 08:30:33 CEST | Pressemeddelelse
Væksten tager fart, men kun en lille andel af den danske lastbilflåde kører på el. El-lastbilerne er stadig få, fordi totaløkonomien har svært ved at matche brændstof. Der er behov for øget politisk fokus for at sætte strøm til elektrificeringen af den tunge transport.
OK's nye ladepark står klar til brug i Haverslev29.8.2025 16:35:40 CEST | Pressemeddelelse
Nu er det blevet nemmere at få strøm på bilen i Haverslev tæt på E45-motorvejens afkørsel 33.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum