Folkekirkens Nødhjælp

Ministerhåndtryk til modige mine- og ammunitionsryddere

Del
Danmarks nye udviklingsminister Rasmus Prehn har fredag uddelt diplomer til 11 mænd og kvinder, der har gennemført minerydderuddannelsen på Skive Kaserne.
Udviklingsminister Rasmus Prehn har uddelt diplomer til kursister, der netop er færdige på minerydderuddannelsen.
Udviklingsminister Rasmus Prehn har uddelt diplomer til kursister, der netop er færdige på minerydderuddannelsen.

Landminer og andre krigsefterladenskaber tager liv og muligheder fra mennesker, der i forvejen har været igennem alt for meget. Og derfor er der stor anerkendelse fra udviklingsminister Rasmus Prehn til 11 mænd og kvinder, der fredag på Skive Kaserne fik diplom på, at de nu er klar til at gå forrest i arbejdet med mine- og ammunitionsrydning:

"At være klar til at sætte sit eget liv på spil for at redde andre, det kalder på den største respekt. Det arbejde, som kursisterne nu vil udføre, er nøglen til både fred og udvikling. Det vil betyde, at bønder igen kan dyrke deres jord. At skolebørn igen kan gå trygt til og fra skole. Og at mennesker på flugt kan vende hjem," siger udviklingsminister Rasmus Prehn, Socialdemokratiet.

Det er Folkekirkens Nødhjælp med støtte fra Forsvarets Ingeniørregiment, der står for den meget anerkendte uddannelse på Skive Kaserne, der gør deltagerne i stand til at lede egne ammunitionsrydningshold rundt om i verden. Kurset har været afholdt hver sommer siden 2007 og har gennem årene haft deltagere fra hele verden. Også i år, hvor de 11 deltagere kommer fra bl.a. Colombia, Zimbabwe, Sydsudan og Danmark.

"Både faciliteter og instruktører er på verdensklasseniveau. Vi kan arbejde med nærmest alle former for ammunition – altså ammunition fra alle dele af verden – og derfor kan kursisterne efterfølgende arbejde over hele kloden. Og instruktørerne er virkelig rutinerede," siger Lasse Marinus Jørgensen, chefteknisk rådgiver for mine- og ammunitionsrydning i Folkekirkens Nødhjælp.

Også udviklingsministeren har roser til samarbejdet i Skive og til Folkekirkens Nødhjælp for at arbejde med mine- og ammunitionsrydning, selv om problemet måske kan virke fjernt for mange danskere:

"Herhjemme kan vi jo godt gå rundt og tro, at det er et problem, der blev løst tilbage i 80’erne og 90’erne, da prinsesse Diana skabte opmærksomhed om det. Derfor vil jeg meget gerne være med til at oplyse om det vigtige arbejde, der dels sker på kurset på dansk grund, og det arbejde, som udføres ude i verden," siger udviklingsminister Rasmus Prehn.

Folkekirkens Nødhjælp begyndte sin minerydningsindsats i 1999 på opfordring af den daværende danske regering og har i dag en lang række aktiviteter udover at fjerne landminer og andet krigsaffald. Ikke mindst oplysning og uddannelse er afgørende for, at børn og voksne i risikoområder kan undgå at blive invaliderede eller dræbt. Og flere end en million mennesker har indtil nu haft gavn af undervisningen.

Nøgleord

Kontakter

Jonas NøddekærInternational direktør - Udvikling af programmer og projekter, internationalt

Tlf:29 69 91 21jno@dca.dk

Billeder

Udviklingsminister Rasmus Prehn har uddelt diplomer til kursister, der netop er færdige på minerydderuddannelsen.
Udviklingsminister Rasmus Prehn har uddelt diplomer til kursister, der netop er færdige på minerydderuddannelsen.
Download
Udviklingsminister Rasmus Prehn bliver vist rundt på Skive Kaserne, hvor Folkekirkens Nødhjælp har undervist i minerydning siden 2007.
Udviklingsminister Rasmus Prehn bliver vist rundt på Skive Kaserne, hvor Folkekirkens Nødhjælp har undervist i minerydning siden 2007.
Download
Udviklingsminister Rasmus Prehn besøger minerydderuddannelsen på Skive Kaserne den 12. juli.
Udviklingsminister Rasmus Prehn besøger minerydderuddannelsen på Skive Kaserne den 12. juli.
Download
Udviklingsminister Rasmus Prehn og International Chef hos Folkekirkens Nødhjælp Jonas Vejsager Nøddekær på Skive Kaserne.
Udviklingsminister Rasmus Prehn og International Chef hos Folkekirkens Nødhjælp Jonas Vejsager Nøddekær på Skive Kaserne.
Download
Udviklingsminister Rasmus Prehn og International Chef hos Folkekirkens Nødhjælp Jonas Vejsager Nøddekær på Skive Kaserne.
Udviklingsminister Rasmus Prehn og International Chef hos Folkekirkens Nødhjælp Jonas Vejsager Nøddekær på Skive Kaserne.
Download

Information om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp
Meldahlsgade 3
1613 København V

41 86 59 75https://www.noedhjaelp.dk

Folkekirkens Nødhjælp og Forsvarets Ingeniørregiment har uddannet ammunitionsryddere fra hele verden i Skive siden 2007.

Siden 2015 har Folkekirkens Nødhjælp ryddet 2.344.591 m2 for miner og andre ueksploderede efterladenskaber fra krig.

Folkekirkens Nødhjælp arbejder med humanitær minerydning i ni lande. Udover ammunitionsrydning gennemfører vi oplysningslektioner for lokalbefolkningen, giver psykosocial støtte og forsyner mineofre med proteser og hjælp til at bruge dem.

Hver dag dør eller lemlæstes 20 mennesker af en landmine eller andre af krigens efterladenskaber.

Miner og krigsefterladenskaber fastholder millioner af mennesker i fattigdom verden over. De forhindrer folk i at dyrke jorden og udnytte landets ressourcer og forhindrer børn i at komme i skole.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Ny engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp7.5.2025 14:29:49 CEST | Pressemeddelelse

Folkekirkens Nødhjælp har ansat Iben Konradi Nielsen som ny engagementsdirektør. Hun kommer fra en stilling som direktør i Jordemoderforeningen, er uddannet journalist og har mange års ledelses- og kommunikationserfaring fra fagbevægelsen mv. ”Jeg glæder mig helt utroligt meget til at skabe engagement og opbakning til Folkekirkens Nødhjælps arbejde. Nedlukningen af USAID og oprustningen i Europa gør det vigtigere end nogensinde at styrke danskernes engagement i en mere retfærdig verden. Vi befinder os i en vanskelig tid, og det er nu, civilsamfundet skal vise sit værd. Jeg tror på, at vi i Folkekirkens Nødhjælp kan være med til at skabe endnu stærkere fællesskaber, hvor der er plads til næstekærligheden – også for folk i verdens brændpunkter,” siger Iben Konradi Nielsen. Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Jonas Nøddekær, ser frem til samarbejdet med den nye engagementsdirektør, der også har mange års erfaring med bestyrelsesarbejde i FDF, efterskoleverdenen og menighedsrådsarbejde

Klimamøde i København skal puste liv i klimakampen5.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse

I denne uge afholdes det årlige Copenhagen Climate Ministerial, hvor en række af verdens klimaministre drøfter klimapolitik i København. Som opvarmning mødes de med civilsamfundet hos Folkekirkens Nødhjælp. Ifølge generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, skal der pustes nyt liv i klimakampen, og han har bestemt ikke mistet håbet. ”Jeg håber, at ministrene får et godt møde i denne uge, hvor de også kan drøfte, hvordan verdens lande kan øge deres fokus på tilpasning, tab og skader, og de klimakatastrofer, som truer både vækst og udvikling. Forrige uges forårsmøder i Verdensbanken afslørede, at flere af verdens finansministre er ved at få øjnene op for, at der skal skaffes flere penge til klimatilpasning. Jo hurtigere klimatilpasningen sker, desto mindre er regningen i sidste ende. Den erkendelse er såre simpel og skal puste nyt liv i klimakampen, og det skal møderne i København bidrage til.” Et af de vigtige emner ved dette års Copenhagen Climate Ministerial er de nye nat

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye