Ministeren har drøftet millionbonusser med repræsentanter fra branchen
Den seneste tid har meldinger om op mod trecifrede millionbonusser hos enkelte medarbejdere i et energihandelsselskab været dækket af danske medier.
Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard har derfor her til eftermiddag holdt møde med brancheorganisationen Green Power Denmark og de to andelsejede energikoncerner Andel og Norlys for at finde ud af, hvad der er op og ned i sagen.
På mødet har brancheaktørerne redegjort for den pågældende sag.
”Jeg har gjort det klart, at jeg forventer, at branchen og de enkelte selskaber agerer ansvarligt, er transparente og følger reglerne for god selskabsledelse ift. aflønning og bonusser. Repræsentanterne fra branchen har meddelt mig, at de tager afstand fra og ikke udbetaler de trecifrede millionbonusser, der er nævnt i sagen, samt at branchens politik er, at der skal være loft over bonusser, som kan forsvares og forklares af sektoren. Andet vil i min optik være uansvarligt for både kunderne og ejerne,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
”Det er nu min forventning, at alle selskaber sikrer sig, at de lever op til branchens standarder. Det vil sige, at der sættes loft over bonusser, som kan forklares og forsvares, og at man på selskabsniveau er transparent over for både ejere og kunder. Dertil vil jeg følge, om brancheorganisationen strammer op på sit arbejde med anbefalingerne for god selskabsledelse, som den har lovet mig i dag – og at medlemmer hos Green Power Danmark og i alle andre selskaber, der agerer på det danske energimarked, følger anbefalingerne og generelt opfører sig anstændigt.”
Information om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Afklaring og status for åben dør-projekter på plads7.6.2023 14:04:30 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt politisk flertal har fordoblet udlægget i havplanen til vedvarende energi og energiøer til ca. 30 pct. af havarealet. Det baner vejen for at nyttiggøre det danske havvindspotentiale til gavn for danskerne og Europa. I havplanen er der ikke udlagt nye arealer til kommercielle åben dør-ansøgninger. For tre af de berostillede åben dør-ansøgninger er arealet allerede udlagt til vedvarende energi i den gældende havplan. Regeringen arbejder på at justere åben dør-ordningen, så de tre projekter kan fortsætte inden for rammerne af EU-reglerne.
Danmarkshistoriens største havvindsudbud er på plads30.5.2023 19:16:30 CEST | Pressemeddelelse
Rammerne for danmarkshistoriens største havvindsudbud er blevet lagt. Det kan potentielt sikre grøn strøm til mere end 14 mio. danske og europæiske husstande, og for første gang vil danskerne være en del af ejerkredsen. Aftalen bidrager også til forsyningssikkerheden, og der sikres bedre havmiljø med en kommende havnaturfond.
Presseinvitation: Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet inviterer til afsluttende forhandlinger om havvindsudbud30.5.2023 18:17:20 CEST | Pressemeddelelse
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet inviterer i dag til afsluttende forhandlinger om aftalen om nyt havvindsudbud. Dørene åbnes for pressen kl. 19.00. Tid: Tirsdag d. 30. maj kl. 19.00. Sted: Holmens Kanal 20, 1060 København K Der er adgang med pressekort. Pressen kan tilmelde sig på: frkve@kefm.dk
Grønt Erhvervsforum skal vise vejen til implementering af grønne løsninger30.5.2023 15:03:46 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen relancerer nu Grønt Erhvervsforum med fokus på implementering, så grønne løsninger kan komme ud at virke. Regeringen har høje klimaambitioner, som kræver et tæt samarbejde med både virksomheder, brancheforeninger, fagforeninger og klimaeksperter.
Ny aftale: Vigtig milepæl i brinteventyret er nu på plads23.5.2023 13:29:34 CEST | Pressemeddelelse
Danmark skal blive Europas grønne kraftværk. Det kræver rørledninger til at transportere brint fra PtX-anlæg til forbrugere i ind- og udland. Energinet og Evida skal som udgangspunkt eje rørene og benytte deres erfaring med eksisterende gasinfrastruktur.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum