Mindre brug for børneværelser... i teorien
24.1.2022 09:01:39 CET | home a/s | Pressemeddelelse

Over 660.000 familier i Danmark har hjemmeboende børn, og i gennemsnit bor der 1,7 børn under 18 år i familierne. Det betyder, at der er færre børnefamilier end for ti år siden, viser en opgørelse fra Danmarks Statistik, som ejendomsmæglerkæden Home er dykket ned i.
For ti år siden var der 680.187 børnefamilier med 0-17-årige børn, hvor der i dag er 662.315. Det er et fald på 2,6 %.
”Men det er blandt børn med flere søskende, at der ses de største fald. Antallet af børn med tre søskende er fx faldet knap 18 %, siger Lisbeth Harbo, specialkonsulent i Danmarks Statistik.
Over 180 kvadratmeter
Selv om der er færre familier med børn, og især børn med flere søskende, er der ikke sket et fald i huskøbernes pladskrav, fortæller ejendomsmæglerne i Home.
”Tværtimod er salget af store boliger over 180 kvadratmeter vokset de seneste par år,” siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.
Nye tal fra Boligsiden viser, at andelen af solgte boliger på 180-220 kvadratmeter er steget med 0,8 procentpoint siden 2019, så de i 2021 udgjorde 18,2 % af alle solgte huse.
Endnu mere markant er udviklingen for de helt store huse over 220 kvadratmeter. Her er andelen vokset med 1,5 procentpoint siden 2019, så villaerne over 220 kvadratmeter tegnede sig for 11,7 % af handlerne i det forgangne år.
Familierne ønsker altså ikke mindre plads i boligen, selv om der er mindre børnetrængsel.
”Pladsen bliver brugt på andre formål. Det kan skyldes en tendens til, at færre børn end tidligere deler et værelse, vurderer Homes analytiker og fortsætter:
”Der er også stor efterspørgsel blandt huskøberne på et ekstra værelse til hjemmearbejde, som er blevet mere udbredt de seneste par år under Corona-pandemien, hvor vi alle sammen har været mere hjemme,” siger Henrik Hauthorn Jensen fra Home.
Stigningen i salget af store huse skyldes også, at nogle af de huse, som er blevet bygget de seneste ti år, er begyndt at blive handlet. Samtidig forsvinder der løbende mindre huse – enten fordi de bliver bygget til eller raget ned for at give plads til et større mere moderne hus, vurderer han.
Set som en andel af alle børn er andelen af børn med søskende ifølge Danmarks Statistik stort set uændret, nemlig omkring 79 %.
GRAF (se vedhæftede): Antal af børn søskende på samme adresse
Samlet set er antallet af børn, der bor sammen med søskende, faldet fra 960.723 i 2011 til 905.573 i 2021.
Kilde: Danmarks Statistik, tal for 2021
Statistikken omfatter det samlede antal børn i de familier, som børnene bor i, og inkluderer derfor både børn med hel- og halvsøskende samt papsøskende, hvor børnene hverken har samme mor eller far.
Kilde: Danmarks Statistik
Nøgleord
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse
Tlf:2043 3514hehj@home.dkBilleder
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
homes vision:
"At gentænke boligprocessen ved at kombinere digital innovation med personlig service, så vi skaber en enestående og enkel oplevelse for vores kunder og leverer tryghed og kvalitet i hver eneste fase af rejsen."
Se mere om homes strategi 'forandring.sammen'28
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 900 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 170 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** jan 2026
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Boligmarkedet går stærkt ind i foråret4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
home Boligbrief for februar viser flere handler og stigende priser – men køberne mangler boliger at vælge imellem
Boligdrøm stiger i Hovedstaden: Kvinder og unge familier gør comeback26.2.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
YouGov-måling: Flere vil købe bolig end for et år siden i Region Hovedstaden, hvor to landsdele trækker op ifølge nyt køberbarometer fra home
Boligdrøm stiger på Sjælland: Kvinder og unge familier gør comeback26.2.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
YouGov-måling: I Region Sjælland vil flere købe bolig end for et år siden, hvor Vest- og Sydsjælland trækker op ifølge nyt køberbarometer fra home
Boligdrøm stiger i Midtjylland: Kvinder og unge familier gør comeback26.2.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
YouGov-måling: Fremgang i boligkøbere - i Østjylland vil 12,5 % købe bolig og 8,7 % i Vestjylland ifølge nyt køberbarometer fra home
Boligdrøm stiger i Syddanmark: Kvinder og unge familier gør comeback26.2.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
YouGov-måling: Fremgang i boligkøbere - i Sydjylland vil 13,8 % købe bolig og 13 % på Fyn ifølge nyt køberbarometer fra home
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


