Millioner til Varde og Kalundborg

Når der hver lørdag trækkes vindertal i Lotto, trækkes der samtidig lod blandt alle spillede rækker til Millionærgarantien.
Således kåres der hver uge to vindere af 1.000.000 skattefrie kroner, hvor heldet ikke afhænger af, hvor mange rigtige tal man har. Man kan nemlig vinde selv med 0 rigtige.
En nordvestsjællænder følte sig ekstra heldig, og valgte at slutte indkøbsturen i Spar i Høng af med en Lotto kupon, og det viste sig at være en god idé, for kuponen udløste nemlig den ene milliongevinst.
Den anden vinder af Millionærgarantien skal findes i den anden ende af landet. I Varde sad nemlig en heldig PLUS-abonnent, som kan kalde sig vinderen af lørdagens anden milliongevinst.
Der var ingen, der ramte de rigtige tal i weekendens Lotto, og derfor stiger puljen nu til hele 10 millioner kroner.
Vindertal:
9, 13, 16, 23, 30, 31, 33
Tillægstal:
35
Lotto:
-Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften.
-Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker.
-Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum