Michael Larsen stiller eksistentielle spørgsmål i sin nye thriller
Med DEN DER FALDER udfordrer Michael Larsen endnu engang genrekonventionerne for krimi- og spændingsromaner. Han serverer mere end makabre mord og psykopatiske mordere og indbyder til refleksion over tilværelsens grundlæggende mysterium.

DEN DER FALDER er en intens tour de force, hvor både læsere og romanens hovedpersoner tvinges til refleksion: Kan vi stole på den virkelighed, vi ser for os? Vil vi acceptere urimelige usandsynligheder? Eller er der en forklaring på tingenes tilstand, vi blot ikke har fundet endnu?
Romanens hovedperson Julie Viver er ramt af søvnlammelser og hjemsøges i drømme af en mystisk kraft. Da hun søger hjælp, er det ved at koste hende livet. Hun stikker af fra den søvnklinik, hun er indlagt på, kun for at blive vidne til en grusom forbrydelse, der bestyrker hendes tro på, at nogen – eller noget – er efter hende. Hun søger hjælp hos den fallerede og dekadente forfatter Magnus Storm, og sammen må de flygte i al hast. De har fjorten dage til at finde ud af, hvad der foregår. Længere tid kan et menneske ikke klare sig uden søvn. Og Julie kan ikke længere sove. Hun tør ikke …
Det bliver en flugt fra ukendte forfølgere og samtidig en jagt på forklaringer, der skridt for skridt ryster Julie Viver og Magnus Storm i deres opfattelse af virkeligheden. Intet er åbenbart, som det giver sig ud for, og svaret på deres spørgsmål er tilsyneladende uløseligt forbundet med menneskehedens mest grundlæggende og store spørgsmål gennem tiderne.
Michael Larsen har med DEN DER FALDER komponeret et spektakulært plot, der sender sine læsere direkte ind i et univers, som kan minde om film som the Matrix eller Inception. Usandsynlige hændelser, der dog sker; et univers, hvor tid og rum kan bøjes, og en verden fuld af gåder.
Fakta om bogen:
Titel: Den der falder
Forfatter: Michael Larsen
Forlag: TURBINE
ISBN: 9788740621723
Sidetal: 376
Vejl. pris: 299,95 kr.
Udkommer d. 18. marts 2020
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Foråret 2021 byder på spændende bogudgivelser20.1.2021 14:56:23 CET | Pressemeddelelse
På bogfronten er der mange ting at glæde sig til i 2021. Turbine er klar med et katalog, der viser hvilke danske og udenlandske forfattere og bøger, læserne kan glæde sig til at møde i løbet af foråret.
Ny thriller af Tom Egeland udkommer på dansk20.1.2021 09:52:44 CET | Pressemeddelelse
Tom Egeland er blandt de bedste norske krimiforfattere, og hans bøger høster stor ros og anerkendelse. Nu er den anmelderroste thriller Falken klar til udgivelse på dansk.
Kærlighed til kikærter5.1.2021 13:50:33 CET | Pressemeddelelse
I år 2012 oprettede Thomas Erex en blog med navnet ’Kærlighed & kikærter’. Thomas Erex er helt vild med kikærter, og i hans nye kogebog, der er opkaldt efter bloggen, skinner den kærlighed tydeligt igennem.
En lun brise fra Syditalien2.12.2020 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Mange danskere har på et eller andet tidspunkt været i Italien. Milano, Venedig, Firenze og Rom er populære destinationer, mens den store del af støvlelandet, der ligger syd for Rom er langt mindre kendt og besøgt. I bogen "Mezzogiorno – Mennesker og mirakler under Syditaliens sol" beskriver forfatter og journalist Cecilie Marie Meyer kulturen og befolkningen på den sydligste del af halvøen.
Det store bæredygtighedsbedrag16.11.2020 15:44:37 CET | Pressemeddelelse
Sustainability og Corporate Social Responsibility (CSR) er nogle af de hotteste buzzwords i erhvervslivet. Alle store virksomheder arbejder i dag med bæredygtighed og samfundsansvar. Desværre batter det ikke rigtig noget – alt for ofte er der tale om vinduespynt frem for reelt samfundssind.
Dødens kulturhistorie10.11.2020 12:01:53 CET | Pressemeddelelse
Dødens uhyggelige knokkelmandsskikkelse har været en del af vores forestilling om Døden i lidt over 1000 år. I Dødens store billedbog tager kulturhistorikerne Stefan Pajung og Søren Hein Rasmussen os med på en billedvandring fra den tidlige middelalders fineste håndskriftillustrationer, over renæssancens mestre og helt frem til vores dages folkloristiske kunst og de satiriske kommentatorers spiddende tegninger.
Vigdis Hjorths "Er mor død" udkommer på dansk4.11.2020 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Norske Vigdis Hjorth er tilbage med en dybt personlig roman om en datters selvransagelse og et komplekst mor-datter-forhold.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum