Mere end halveret januar-bilsalg i Region Midtjylland
Januar er normalt kendetegnet ved nytårskure og menneskefulde bilforhandlere. Historien blev imidlertid en anden i januar 2021. Corona-nedlukningen lagde en kraftig dæmper på bilsalget, og der blev kun indregistreret 10.257 nye biler i hele Danmark, hvilket er det laveste antal på én måned siden marts 2009. Nedgangen ramte også Region Midtjylland, hvor der blev indregistreret 52,7 procent færre biler end i januar sidste år.

Baggrunden for det lave bilsalg i den forgangne måned må tilskrives den hårde nedlukning af detailhandlen, som har ramt alle landets bilforhandlere. I øjeblikket er det ikke muligt at komme til fremvisning hos forhandlerne, og det er et fåtal af kunderne, der benytter sig af de nye muligheder såsom ”hjemme-fremvisning” og ”hjemme-prøvekørsel”.
I alt kom der 1.876 nye biler ud på vejene i Region Midtjylland i den forgangene måned. Til sammenligning blev der i gennemsnit indregistreret 3.260 nye personbiler om måneden sidste år i det midtjyske. Region Midtjylland er faktisk den af de fem regioner, der oplevede den største salgsnedgang i januar i forhold til januar 2020. Om januar måneds bilsalg siger Mads Rørvig, administrerende direktør for De Danske Bilimportører:
”Oven på vedtagelsen af det nye afgiftssystem var der lagt i kakkelovnen til, at januar skulle blive en rigtigt god måned for os. Det satte coronaen imidlertid en stopper for. Vi forstår naturligvis corona-situationens alvor, men appellerer samtidig til, at myndighederne vil gribe restriktionerne af detailhandlen mere nuanceret og differentieret an.”
Han fortsætter:
”De fleste bilforhandlere i Region Midtjylland har mange hundrede kvadratmeter til rådighed og har dermed rigtigt gode forsætninger for at fremvise deres biler på en forsvarlig og coronavenlig måde. Vi foreslår, at kunderne booker tid til fremvisning, så man undgår trængsel hos forhandlerne - og kødannelse udenfor.”
De grønne biler forsat på ret køl
Salget af de grønne biler fortsætter ufortrødent trods corona-nedlukningen. Næsten en fjerdedel af de nye biler i Region Midtjylland var enten el- eller plug-in hybridbiler i januar måned. Andelen var omkring 17 procentpoint højere end andelen i Midtjylland i samme måned sidste år.
Særligt gjorde plug-in hybriderne sig positivt bemærket. De øgede deres markedsandel i Region Midtjylland med ca. 14 procentpoint i den forgangne måned ift. januar 2020. Helt præcist kom 343 nye plug-in hybrider ud på de midtjyske veje i sidste måned.
”Det er godt at se, at de grønne biler klarer sig godt trods corona-nedlukningen. Vi er dog ikke i tvivl om, at månedens grønne total havde været væsentligt højere, hvis ikke det havde været for corona. Ydermere har der også været udfordringer med implementeringen af det nye afgiftssystem, som også kan have påvirket det grønne bilsalg negativt. At det opladelige bilsalg alligevel har klaret sig så godt, som det har, vidner om, at den grønne omstilling er på rette spor i Midtjylland såvel som i resten af landet,” siger Mads Rørvig
Pressefoto
https://www.bilimp.dk/CMS/Upload/1/Documents/Presse/Mads_1.jpg
Fakta
De Danske Bilimportører er brancheorganisation for bilfabrikkernes repræsentation i Danmark. Vi repræsenterer alle nye biler (person-, vare- og lastbiler samt busser) som anskaffes i Danmark og de omfatter selvsagt alle teknologierne – el, brint, hybrider, diesel, benzin, gas.
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktør
Kontakt for kommentarer, citater mv.
Sara GabrielsenPublic affairs- og kommunikationskonsulent
Kontakt for data og statistik.
Billeder
Links
Information om De Danske Bilimportører
De Danske Bilimportører er brancheorganisationen for bilimportører i Danmark. Vi repræsenterer alle nye biler (person-, vare- og lastbiler samt busser) som anskaffes i Danmark og de omfatter selvsagt alle teknologier – el, brint, hybrider, diesel, benzin, gas.
Følg pressemeddelelser fra De Danske Bilimportører
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra De Danske Bilimportører
Det nordjyske bilsalg fortsat ramt af corona-nedlukningen1.3.2021 13:55:23 CET | Pressemeddelelse
Med blot 9.912 nye personbiler på landsplan i den forgangne måned fortsatte det nedslående bilsalg fra januar desværre endnu en måned. Det negative bilsalg gjorde sig også gældende i Region Nordjylland, hvor der blev indregistreret 46,1 procent færre personbiler end i februar i fjor.
Bilsalget på Sjælland endnu en gang ramt af corona1.3.2021 13:39:36 CET | Pressemeddelelse
Med blot 9.912 nye personbiler på landsplan i den forgangne måned fortsatte det nedslående bilsalg fra januar desværre endnu en måned. Det negative bilsalg gjorde sig også gældende i Region Sjælland, hvor der blev indregistreret 42,3 procent færre personbiler end i februar i fjor.
Endnu en måned med kraftigt fald i bilsalget i Midtjylland1.3.2021 13:26:15 CET | Pressemeddelelse
Med blot 9.912 nye personbiler på landsplan i den forgangne måned fortsatte det nedslående bilsalg fra januar desværre endnu en måned. Det negative bilsalg gjorde sig også gældende i Region Midtjylland, hvor der blev indregistreret 38,8 procent færre personbiler end i februar i fjor.
Endnu en måned med corona-nedlukning satte sit aftryk på Hovedstadens bilsalg1.3.2021 13:12:09 CET | Pressemeddelelse
Med blot 9.912 nye personbiler på landsplan i den forgangne måned fortsatte det nedslående bilsalg fra januar desværre endnu en måned. Med en nedgang på 21,6 procent i forhold til februar 2020 i Hovedstaden klarede regionen sig pænt i forhold til de andre landsdele, men tilgangen af nye biler var stadig uhyre lav.
Endnu en måned med sløjt bilsalg i Syddanmark1.3.2021 13:09:33 CET | Pressemeddelelse
Med blot 9.912 nye personbiler på landsplan i den forgangne måned fortsatte det nedslående bilsalg fra januar desværre endnu en måned. Det negative bilsalg gjorde sig også gældende i Region Syddanmark, hvor der blev indregistreret 42,7 procent færre personbiler end i februar i fjor.
En hård måned for bilsalget, men der er lys forude1.3.2021 06:08:50 CET | Pressemeddelelse
Endnu en måned med corona-nedlukning af detailhandlen satte sit aftryk på bilsalget. Med kun 9.912 nye personbiler i februar måned og et fald på hele 39,9 procent år-til-dato, sammenlignet med samme periode sidste år, glæder vi os til i dag at kunne genåbne bilforretningerne.
Danske Bilimportører: Tiden er inde til genåbning18.2.2021 11:11:03 CET | Pressemeddelelse
Danmark har heldigvis gennem en længere periode haft lave smittetal som følge af en massiv nedlukning af samfundet. Nu er tiden inde til en delvis genåbning, så brancher der kan garantere gode foranstaltninger mod smitte kan genåbnes.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum