Medicinalbranchen: Patenter er vigtigere end adgangen til arbejdskraft

Mere end 2,5 millioner mennesker er beskæftiget i medicinalindustrien i Europa. Derfor skulle man tro, at adgangen til kvalificeret arbejdskraft er den absolut vigtigste faktor, når industrien skal vælge nye markeder at investere i. Men det er ikke tilfældet. Det er derimod et velfungerende og effektivt patentsystem.
Det fastslår en ny rapport udarbejdet af revisions- og konsulenthuset PwC for The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA), der repræsenterer omkring 2200 selskaber, blandt andet LEO Pharma, Novo Nordisk, Novartis og Lundbeck.
Hele 62 pct. af de adspurgte virksomheder ser immaterielle rettigheder som afgørende for, hvor og hvor meget der skal investeres i forskning og udvikling. Ifølge rapporten vil mange virksomheder ligefrem reducere deres investeringer i forskning og udvikling, hvis muligheden for at få beskyttet deres rettigheder svækkes.
”Det bekræfter os i, at et effektivt patentsystem udgør en væsentlig del af virksomhedernes generelle rammevilkår. Det giver virksomhederne en tryghed for med rette at kunne investere store ressourcer i forskning og udvikling,” siger Sune Stampe Sørensen, direktør i Patent- og Varemærkestyrelsen og fortsætter:
”Man skal samtidig holde sig for øje, at det kommer vores samfund til gode, fordi vi med patentet indgår en handel, hvor virksomhederne får en midlertidig eneret mod, at de til gengæld offentliggør deres viden, så andre kan blive inspireret og bygge videre på den. Det er den samfundskontrakt, der er indbygget i patentsystemet.”
Omfattende eksport af lægemidler
Den danske medicinalindustri eksporterer lægemidler for knap 92 mia. kr. Samtidig viser tal, at eksporten af lægemidler til især Asien kommer til at spille en stigende rolle fremover.
Men mens vi i Danmark og Europa har veludviklede patentsystemer, der sikrer, at danske virksomheder kan beskytte deres viden mod kopister og håndhæve deres rettigheder, hvis de krænkes, forholder det sig anderledes på flere af vækstmarkederne.
”Vores internationale arbejde i blandt andet Argentina, Brasilien og Indien har til hensigt at understøtte landenes arbejde med at opbygge velfungerende rettighedssystemer. På den måde styrkes rammevilkårene til gavn for både de involverede lande og de danske virksomheder, som påtænker at gå ind på disse markeder,” forklarer Sune Stampe Sørensen.
Rapporten kan læse her: https://www.efpia.eu/media/412939/efpia-economic-societal-footprint-industry-final-report-250619.pdf
Kontakter
Tine Heide ThomsenKommunikationschef
Tine er Kommunikationschef i Patent- og Varemærkestyrelsen. Ring til Tine, hvis du vil i kontakt med Patent- og Varemærkestyrelsen.
Billeder
Information om Patent- og Varemærkestyrelsen
Patent- og Varemærkestyrelsen er en del af Erhvervsministeriet, og vi bidrager til regeringens erhvervs- og vækstpolitik ved at hjælpe virksomheder med at gøre ideer til forretning. Det er vores vision, at vi skal have Europas bedste IP-miljø for erhvervslivet.
Følg pressemeddelelser fra Patent- og Varemærkestyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Patent- og Varemærkestyrelsen
Få ægte varer med hjem: Undgå kopivarer på ferien25.6.2025 08:29:22 CEST | Pressemeddelelse
Når danskerne drager på ferie i udlandet, er shopping ofte en del af oplevelsen. Billige mærkevarer kan virke fristende, men vær opmærksom: Kopivarer kan udgøre en risiko for din og din families sikkerhed. Patent- og Varemærkestyrelsen giver fire råd til, hvordan du kan spotte og undgå kopivarer, så du kun bringer ægte ferieminder med hjem.
Norsk energiløsning kåret som årets nordiske innovation10.4.2025 17:13:48 CEST | Pressemeddelelse
Nordic Innovation Award blev den 10. april uddelt for første gang i København, og den norske virksomhed Cartesian løb med prisen for deres banebrydende innovation.
Dansk innovation ligger helt i top!25.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Vestas, Novozymes og Danmarks Tekniske Universitet har leveret de største bidrag til, at Danmark kan indtage en europæisk fjerdeplads målt på antallet af patentansøgninger per indbygger sidste år. Det er første gang, et universitet indtager en tredjeplads på top-10 listen blandt de største og mest patentaktive virksomheder i Danmark. VKR Holding er i år for første gang med på listen.
Danske virksomheder er vilde med populær patentordning2.12.2024 10:18:31 CET | Pressemeddelelse
215 danske virksomheder har i denne omgang søgt Erhvervsministeriets ordning om tilskud til at søge patent på deres idé. Én af de virksomheder, der har haft gavn af ordningen, er Frederikshavn-virksomheden Decubimax, som har udviklet en trykaflastende sårbandage.
Sådan undgår du at købe kopivarer på ferien10.7.2024 09:20:54 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere shopper på ferien i udlandet. Her kan billige mærkevarer være fristende, men pas på: Kopivarer kan være farlige for din og din families sikkerhed. Patent- og Varemærkestyrelsen giver fire gode råd til, hvordan du spotter og undgår kopivarer på ferien og får ægte ferieminder med hjem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum