Medarbejdere i Siemens Gamesa samler ind til julehjælp

Det er langt fra alle familier, som har råd til at give deres børn en god jul. For nogen er december en måned fyldt med stress og bekymringer om, hvordan pengene skal række helt til juleaften.
I år har rekordmange familier søgt om julehjælp hos de danske hjælpeorganisationer. Blandt andet Blå Kors Danmark, som har modtaget knap 8.700 ansøgninger fra børnefamilier, hvor forældrene er på for eksempel kontanthjælp eller anden overførselsindkomst.
Det store behov for julehjælp blev anledningen til en indsamling i vindmøllekoncernen Siemens Gamesa, hvor medarbejderne begyndte at samle penge ind til Blå Kors Danmarks julehjælp. Det var Heidi Nørgaard Krag, som fik idéen til indsamlingen. Hun arbejder som personlig assistent for fabrikschefen på Siemens Gamesas fabrik i Brande i Midtjylland og arbejder med intern kommunikation.
"Det spredte sig som ringe i vandet fra at være et lokalt initiativ i Brande til at dække resten af vores lokationer i Danmark, hvor vi samlet set er 5.500 medarbejdere" siger Heidi Nørgaard Krag og fortæller om baggrunden for indsamlingen:
"Det er ud fra ønsket om at tage et socialt ansvar. Vi tager et stort klimaansvar med vores vindmøller og som virksomhed globalt set. Vi har initiativer som har social karakter, men det her blev meget lokalt, fordi det er i Danmark. Vi ville række ud og hjælpe danske familier, som har det svært i juletiden."
Gøre en forskel for familier i juletiden
Opbakningen til indsamlingen er stor. Indtil videre er der indsamlet over 34.000 kroner til julehjælp. En af de medarbejdere, som gerne ville bakke om det gode initiativ, er Sidsel Arentoft. Hun er administrativ medarbejder i afdelingen Supplier Quality Towers, der har med kvaliteten af vindmølletårnene at gøre.
"Jeg tænkte: "Ej hvor dejligt". Det er bare ikke alle danskere, som har samme muligheder. Hvis jeg kan være med til at tænde det her lille lys i mørket og bidrage til at gøre en forskel for familier i juletiden, så vil jeg gerne det. Det er en lille ting, som kan have en stor betydning", siger Sidsel Arentoft.
At virksomheder og medarbejdere går ind og tager et socialt ansvar, har stor betydning, fortæller Thomas Røddik Korneliussen, som er kommunikationschef i Blå Kors Danmark.
"Kæmpestor tak til medarbejderne i Siemens Gamesa for deres store omtanke. De har virkelig julehjertet på rette sted. Det betyder, at vi kan give endnu flere familier en god jul," siger han.
Tidligere har Siemens Gamesa også doneret affaldstræ til Blå Kors Danmarks botilbud i Vorbasse, som omdanner træet til møbler, og har også samlet ind til deres julearrangement i 2020.
Kontakter
Thomas Røddik KorneliussenKommunikationschef i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Lidl og Blå Kors sikrer udsatte familier mad på bordet i julen17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter lukketid den 23. december henter frivillige fra Blå Kors Danmark overskudsmad i en række af Lidls butikker i hele landet. Gennem samarbejdet sikres det, at overskudsmad uddeles direkte til familier, der har ekstra brug for en håndsrækning i julen.
Blå Kors uddeler julehjælp til knap 11.000 familier16.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter et rekordhøjt antal ansøgninger uddeler Blå Kors Danmark i år julehjælp til knap 11.000 familier.
10-års jubilæum for julelejr i Hillerød15.12.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
For 10. gang byder Blå Kors Danmark velkommen til årets julelejr i Hillerød mellem jul og nytår. Johanne Lind Alemu og Kirstine Primdahl Lorentsen har været med alle årene som frivillige, og for dem er det ikke rigtig jul uden julelejr.
Julelejre for udsatte børn for 10. gang: ”Det er en særlig oplevelse”15.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I år kan Blå Kors Danmark fejre 10-års jubilæum med julelejr i Silkeborg. Det kan lade sig gøre takket være frivillige som Rebekka Riis, der har gjort lejren til sin egen juletradition.
Værested byder på julemiddag for 100 gæster12.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Donation fra Spar Vest Fonden og lokal opbakning skaber julestemning og fællesskab for brugerne af Den Blå Viol i Skive.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


