MED & Monopolet i Egedal belyser medarbejdernes undren
24.2.2022 13:05:44 CET | Egedal Kommune | Pressemeddelelse

I Egedals MED-monopol står fire medlemmer fra Hoved-MED, der er kommunens øverste samarbejdsudvalg, foran et rullende kamera og diskuterer en regel, som ærgrer en medarbejder: For hvorfor vil kommunen ikke betale for at festliggøre et 20-års jubilæum? Monopolets diskussion er godt ude i hjørnerne i dilemmaet; for vi skal huske at fejre de gode stunder – men vi skal samtidig passe på borgernes penge.
- Vi er 3.500 medarbejdere fordelt på 100 arbejdspladser og har masser af regler. Nogle gange rejser rygter og synsninger hurtigere end vores egentlige argumenter. Og hvis man ikke kender argumenterne og mellemregningerne er det forståeligt hvis nogle medarbejdere synes, at nogle af vores beslutninger er mærkelige. Og det er nogle af dem måske også. Det skal vi turde kigge på og snakke om. Det gør vi i MED og Monopolet, fortæller Christine Brochdorf, kommunaldirektør i Egedal Kommune og som sådan også formand for kommunens Hoved-MED og en del af MED og Monopolet.
Likvidering af regler
Alle medarbejdere kan skrive til MED og Monopolet, der sammensættes af MED-medlemmerne. I MED arbejder ledere, arbejdsmiljørepræsentanter og medarbejderrepræsentanter sammen for at skabe de bedste arbejdspladser og rammer for at løse kerneopgaven i Egedal Kommune. Senest har MED nedsat et ”likvideringsudvalg”, der har omskrevet og moderniseret reglerne og aflivet 55% af de interne regler.
- Færre regler giver råderum til dialog og sund fornuft. Vi fortsætter arbejdet og vil rigtig gerne høre fra medarbejderne, der hver dag arbejder i de rammer, som vores regler skaber. Har vi de rigtige regler og virker de, som de var tænkt? Det er bla. noget af det vi vil finde ud af med MED og Monopolet, fortæller Hanne Appelgreen der er næstformand i Egedal Kommuens Hoved-MED.
FAKTA:
MED & Monopolet diskuterer medarbejdernes spørgsmål og undren. Monopolet optages på video og kan ses af alle medarbejdere på intranettet.
Se med her.(Youtube)
Kontakter
Rasmus ØhlenschlægerPresseansvarlig
Tlf:72596203raoh@egekom.dkBilleder

Information om Egedal Kommune
Egedal er en kommune i bevægelse med plads til begejstring. Vi ligger der, hvor storbyen holder op og landet begynder. Med 4 S-togs-stationer i kommunen er du midt i naturen og tæt på hovedstaden, der kun ligger en halv time herfra. Vi vil yde god service for Egedals borgere. Alle skal have en god og velfungerende hverdag, hvor vi, med udgangspunkt i fællesskaber, udvikler de styrker og kvaliteter, der allerede kendetegner Egedal. Læs mere om os på EgedalKommune.dk
Følg pressemeddelelser fra Egedal Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Egedal Kommune
Sundheds- og omsorgspladser bliver i Egedal4.3.2026 08:11:58 CET | Pressemeddelelse
20 sundheds- og omsorgspladser bliver i sundhedscenteret i Egedal, også efter 1. januar 2027. Det forventes sundhedsrådet i Københavns Omegn Nord at indstille på deres møde onsdag den 4. marts 2026.
Søren Trier Høisgaard konstitueres som kommunaldirektør i Egedal Kommune21.1.2026 18:16:57 CET | Pressemeddelelse
Et flertal i Byrådet i Egedal Kommune har på et ekstraordinært møde onsdag den 21. januar godkendt en fratrædelsesaftale med Jonatan Schloss. Samtidig har byrådet konstitueret Søren Trier Høisgaard som kommunaldirektør.
Pressemeddelelse fra Egedal Kommune14.1.2026 11:55:11 CET | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget i Egedal Kommune har den 14. januar besluttet at indstille til byrådet, at samarbejdet med kommunaldirektør Jonatan Schloss skal ophøre.
Birgitte Neergaard-Kofod udpeget som borgmester i Egedal Kommune5.12.2025 11:22:09 CET | Pressemeddelelse
Byrådet for Egedal Kommune i perioden 2026-2029 har i går den 4. december 2025 holdt konstituerende møde. Her blev Birgitte Neergaard-Kofod (C) udpeget som borgmester. Jens Skov (F) blev valgt som 1. viceborgmester, og Karsten Søndergaard (V) blev valgt som 2. viceborgmester.
Salg af IT-udstyr betaler analog dannelse24.10.2025 08:18:54 CEST | Pressemeddelelse
Skolerne i Egedal har i løbet af sommeren solgt sine gamle skærme og computere. Indtægterne fra salget bruges nu til at købe analoge undervisningsmaterialer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
