Med friske råvarer fra Lidl Kokkelandsholdet laver pop-up-restaurant under Aarhus Food Week

Madentusiastiske aarhusianere får under Aarhus Food Week en unik mulighed for at smage mad tilberedt af det danske kokkelandshold.
Det sker på Lidls pop-up-restaurant ’Frisk – fra Lidl’ i Bispetorvet, hvor man for kun 111 kr. vil få serveret lækre retter skabt af friske, lokale råvarer, som er tilgængelige for alle madglade danskere i Lidls egne butikker.
Pop-up-restauranten har åben fra fredag aften d. 13. august tillørdag aften d. 14. august. Der vil være et begrænset antal spisende gæster per måltid.
Det danske kokkelandshold vil under Aarhus Food Week være anført af stjernekokken Christian Wellendorf, der i 2019 som kun 21-årig vandt guld ved det højtanerkendte uofficielle verdensmesterskab for kokke, Bocuse d’Or.
Retterne vil blive sammensat med en række vine, som også er at finde i Lidls butikker, og dermed er det altså råvarer, som enhver dansker selv har mulighed for at få fingrene i.
”Det er ikke hver dag, man får mulighed for at prøve Kokkelandsholdets mad, så vi glæder os utroligt meget til at give den her unikke gastronomiske mulighed til de besøgende på Aarhus Food Week. Og så er det sjovt, at de skal skabe en gourmetoplevelse med friske og lokale råvarer fra Lidls varesortiment, som alle har mulighed foratkøbe i deres lokale butik,” siger Rasmus Pape, indkøbsdirektør hos Lidl.
Overskuddet fra arrangementet doneres til Lykkeliga og eventuelt overskydende mad til Blå Kors.
MENU – FROKOST
Velkomst & Bobler:
- Cruditeer m. sauce verde
3 retters menu:
- Bagt vesterhavstorsk m. hjertesalat og blanquette sauce m. peberrod
- Stegt ribeye m. glaseret gulerod og kalvesauce
- Pocheret rabarber m. yoghurt mousse og sorbet
MENU – AFTEN
Velkomst & Bobler:
- Cruditeer m. sauce verde
- Malt knækbrød m. tatar
5 retters menu:
- Lakse tatar m. tomater og sort oliven
- Bagt vesterhavstorsk m. hjertesalat og blanquette sauce m. peberrod
- Pocheret æggeblomme m. porre og ost
- Stegt ribeye m. glaseret gulerod og kalvesauce
- Pocheret rabarber m. yoghurt mousse og sorbet
PROGRAM
Tidsplan fredag – aften – d. 13. august
17.30 åbner restauranten.
17.30 - 18.00: Plads til 15 gæster.
18.00 - 18.30: Plads til 20 gæster.
18.30 - 19.00: Plads til 15 gæster.
Tidsplan lørdag – frokost – d. 14. august
12.00 åbner restauranten.
12.00 - 12.30: Plads til 15 gæster.
12.30 - 13.00: Plads til 20 gæster.
13.00 - 13.15: Plads til 15 gæster.
Tidsplan lørdag – aften – d. 14. august
17.30 åbner restauranten.
17.30 - 18.00: Plads til 15 gæster.
18.00 - 18.30: Plads til 20 gæster.
18.30 - 19.00: Plads til 15 gæster.
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 167 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Kokkedal strømmede til: Ny Lidl åbning trak fuldt hus4.12.2025 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der var højt humør og lang kø foran indgangen, da Lidl torsdag morgen åbnede sin nye butik på Højengen i Kokkedal. Borgmester i Fredensborg Kommune, Thomas Lykke Pedersen, stod for snoreklippet sammen med butikschef Benjamin Bohn, og de mange fremmødte kunder blev budt velkommen med morgenkaffe, en bolle med ost og mange skarpe juletilbud.
Fødevareminister Jacob Jensen besøgte Lidl i Holbæk: Madværket udvider sortimentet markant med dansk frugt og grønt i 202626.11.2025 06:03:00 CET | Pressemeddelelse
Efter succes med introduktionen af Madværket i foråret udvider Lidl nu sortimentet markant fra 2026. Dette blev fejret mandag, da fødevare-, landbrug- og fiskeriminister, Jacob Jensen (V), besøgte Lidl i Holbæk for at markere, at discountkædens danske eget-mærke fra marts næste år også inkluderer en stor mængde frugt og grønt fra danske avlere.
Erfaren butikschef er klar til at åbne ny Lidl i Kokkedal: ”Vi vil vinde julehandlen med de laveste priser”25.11.2025 15:07:31 CET | Pressemeddelelse
Når Lidl torsdag d. 4. december åbner dørene til sin nye butik i Kokkedal, bliver det med en butikschef, der både kender området og brænder for at skabe en butik med lokal forankring, lave priser og god stemning. Benjamin Bohn, der bor i Espergærde og har svigerfamilie i Nivå-Kokkedal, ser frem til at byde kunderne velkommen til en moderne butik med et dedikeret team og fokus på kvalitet og service.
Lidl i ny offensiv: Vil vinde julehandlen og sænker priserne på endnu flere produkter19.11.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl sætter turbo på julehandlen med nye prisnedsættelser på en lang række varer. Med det runder dagligvarekæden søndag 150 produkter, der har fået sænket prisen, over den seneste måned - lige fra nødder og marcipan til brød og rengøringsartikler.
Lang kø og store smil: Ringsted tager imod ny Lidl-butik med åbne arme6.11.2025 12:25:19 CET | Pressemeddelelse
Mange kunder stod klar fra morgenstunden, da butikschef, Tobias Viktor Torp Lubrin, og Ringsteds borgmester, Klaus Hansen, torsdag klippede den røde snor til Ringsteds nye Lidl på Klosterparks Allé. De mange fremmødte blev budt velkommen med morgenmad, kaffe og masser af billige priser på friske produkter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

