Masser af samarbejdsflader med det nye ministerhold

Idrætten har fået en ny minister i skikkelse af Jakob Engel-Schmidt fra Moderaterne, som torsdag blev udnævnt til ny kulturminister. Formand for DIF, Hans Natorp, glæder sig til samarbejdet.
”Vi har haft gode og konstruktive dialoger med de tidligere kulturministre, og det er jeg helt sikker på, at vi også får med Jacob Engel-Schmidt. På vegne af DIF, vores forbund, vores foreninger og vores medlemmer vil jeg ønske ham et stor tillykke med udnævnelsen, og vi glæder os til det kommende samarbejde. Indholdet i regeringsgrundlaget, hvor der er stor anerkendelse af idrættens værdi for det danske samfund, er et rigtig godt udgangspunkt for dette samarbejde,” siger Hans Natorp.
Jacob Engel-Schmidt afløser på kulturministerposten Ane Halsboe-Jørgensen (S), der nu skal være beskæftigelsesminister. Men det betyder ikke, at DIF’s dialog med Ane Halsboe-Jørgensen stopper her.
”Jeg vil gerne takke Ane Halsbo-Jørgensen mange gange for hendes indsats som kulturminister. Hun prioriterede foreningsidrættens vilkår højt, og det var tydeligt at mærke hendes kærlighed til idrætten og hendes forståelse for idrættens værdi for danskerne,” siger Hans Natorp og fortsætter:
”Men vi fortsætter dialogen med Ane Halsboe-Jørgensen. I regeringsgrundlaget er der store ambitioner i forhold til den gruppe af unge danskere, som hverken er i uddannelse eller på arbejdsmarkedet. På det område har vi har erfaring og idéer, som vi glæder os til at drøfte med ministeren.”
Samarbejde med masser af ministre
Generelt ser Hans Natorp frem til samarbejde med en lang række af de ministre, som i dag kom med på SVM-ministerholdet.
”Det gælder blandt andet Jeppe Bruus på skatteområdet, socialområdet med Pernille Rosenkrantz-Theil, skoleområdet med Mattias Tesfaye, sundhedsområdet med Sophie Løhde, Morten Bødskov på erhvervsområdet, integrationsområdet med Kaare Dybvad, miljøområdet med Magnus Heunicke og så videre. De er alle politikere, som både i ord og handling har bakket op om foreningsidrætten og dens mange frivillige kræfter. Jeg ser frem til at fortsætte dialogen med dem alle, så idrætten også fremover kan være med til at bevæge Danmark i den rigtige retning.”
Nøgleord
Kontakter
Hans NatorpFormand for Danmarks Idrætsforbund
Tlf:31444015hna@dif.dkLars HestbechKommunikationskonsulent
Tlf:23323784lhe@dif.dkBilleder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Flere dyrker idræt i udsatte boligområder4.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2021 er der sket en stigning på 21 procent blandt medlemmerne i de såkaldte DIF get2sport-foreninger i udsatte boligområder.
Velkommen i lejren: Her holder veteranfamilier ferie med bålhygge og combat archery3.7.2025 08:56:06 CEST | Pressemeddelelse
DIF Soldaterprojekt og frivillige spejdere fra Det Danske Spejderkorps inviterer for syvende gang til sommercamp i Silkeborg for skadede veteraner og deres familier den 6. – 11. juli.
Medaljefest med vokseværk30.6.2025 07:35:31 CEST | Pressemeddelelse
Er der grænser for, hvor stor og ’vild’ DIF DM-ugen kan blive? Umiddelbart ikke, lyder det fra DIF oven på en fantastisk DIF DM-ugen i Aalborg. 35 sportsgrene har afholdt deres danmarksmesterskab foran et rekordstort antal tilskuere.
Medaljefest: Her er alle guldvinderne fra DIF DM-ugen29.6.2025 22:58:15 CEST | Pressemeddelelse
35 sportsgrene, cirka 2.200 af landets bedste atleter og 117 guldmedaljer blev uddelt, da DIF DM-ugen blev afholdt for fjerde gang.
Et hav af DM-vindere - har din by fået en danmarksmester i dag?28.6.2025 23:36:32 CEST | Pressemeddelelse
Et væld af nye danmarksmestre er blevet kåret i dag lørdag under DIF DM-ugen i Aalborg - i alt fra vægtløftning til tennis. Her er (noget af) overblikket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum