Fonden for Entreprenørskab

Maskinmestre vinder DM i Entreprenørskab for studerende

Del
Hvordan kan vi gøre verden bedre? Det gav 20 teams af studerende hvert deres bud på, da de onsdag den 27. maj pitchede deres iværksætterideer online til Danmarksmesterskabet i Entreprenørskab for studerende. Tre studerende fra SIMAC i Svendborg med hjælp fra en studerende på SDU løb med sejren for deres udvikling af en særlig gummimanchet, der kan sammenkoble maskiner, helt uden at støv og snavs kommer med.
Christoffer, Martin og Mads fra team HydroSAFE
Christoffer, Martin og Mads fra team HydroSAFE

Der var masser at stemning, virtuelle high-fives og innovative ideer, da Danmarksmesterskabet i Entreprenørskab for studerende blev afholdt online den 27. maj. 20 teams af studerende pitchede deres iværksætterideer og i den anden ene af forbindelsen sad erfarne erhvervsledere og iværksættere, der brugte en hel dag som frivillige dommere og kunne give de unge konstruktiv feedback.

Vinderne blev gruppen HydroSAFE fra Svendborg, som har opfundet en ny type gummimanchet med absorberende olie, der fjerner støv og snavs fra sammenkoblinger mellem maskiner. Produktet er i første omgang tiltænkt landbruget, hvor støv i sammenkoblinger ofte er et problem, men HydroSAFE kan bruges alle steder, hvor man har en sammenkobling, man gerne vil beskytte, fx i fiske- eller vindmølleindustrien.

-          Det er lidt overvældende at vinde, for det havde vi ikke regnet med. Altså bare det at gå videre ved det regionale mesterskab var en sejr, og så gå hele vejen i dag – det er en kæmpe sejr!

-          Vi har lært exceptionelt meget af at arbejde med vores ide på grund af alle de faser, vi har været igennem. Det har været meget givende, og vi har bl.a. fået en enorm forståelse for, hvordan markeder og økonomi hænger sammen. Nu skal vi ud over stepperne og have gang i vores produktion. Så når vi kommer til EM, har vi ikke kun solgt 40 enheder, men måske 400 enheder, lød det begejstret fra gruppen, da de vandt.

HydroSAFE vandt først deres kategori Service Innovation og 25.000 kr. sponsoreret af Bloomberg. Oveni det vandt de yderligere 25.000 kr., da de blev den samlede vinder. Derudover skal de studerende nu også repræsentere Danmark til JA Europe Enterprise Challenge 2020, som er Europamesterskabet i Entreprenørskab, i slutningen af juni.

En ny generation af unge iværksættere

Danmarksmesterskabet blev afviklet online pga. Covid-19, men det slog ikke de unge iværksætterspirer ud. Tværtimod, for de havde alle kvalificeret sig via regionale finaler, som også blev afviklet online, så online-pitchingen var mesterligt udført, og blandt dommerne var der enighed om, at en ny stærk generation af unge iværksættere er på vej fra uddannelsesinstitutionerne.

Brian Mikkelsen fra Dansk Erhverv åbnede dagen, og Mette Lykke fra Too Good To Go gav de unge inspiration og gode råd fra sin egen iværksætterrejse. Salvatore Nigro fraJA Europe bød som en ekstra overraskelse de unge iværksættere velkommen til det europæiske mesterskab.

I alt havde 19 hold af studerende fra Danmark og 1 fra Grønland kvalificeret sig til DM, og alle deltagerne har i månedsvis trænet deres pitch-kompetencer og arbejdet med at udvikle og optimere deres ideer, som en del af uddannelses- og entreprenørskabsforløbet Start Up Programme.

Vi ser en generation af unge, som er meget bevidste om de udfordringer, vi som samfund står overfor. Gennem entreprenørskabsforløb har de lært at udvikle ideer og løsninger, der kan skabe, forandre eller gøre en forskel i verden. Det er den generation af engagerede unge, som vi kommer til at se i iværksættermiljøet i årene fremover, og det glæder mig, siger Christian Vintergaard, adm. direktør i Fonden for Entreprenørskab.

Fonden for Entreprenørskab står bag Start Up Programme og arrangerer DM i Entreprenørskab i samarbejde med Dansk Erhverv. Danmarksmesterskabet støttes også af Bloomberg, Entercard, Tønder Energi- og Miljøfond, Den Sociale Kapitalfond og Bristol-Myers Squibb, som hver står bag en af priserne på dagen. Herudover bidrager Opfinderrådgivning, Erhvervshus Hovedstaden og EY.

Vindere på dagen:

Kategorivinder Greentech: Ideel Coffee fra Cphbusiness

Kategorivinder Serviceinnovation: HydroSAFE fra SIMAC

Kategorivinder Lifetech: CEDI Alert fra Erhvervsakademi Aarhus

Kategorivinder Social entrepreneurship: SiamoStreet fra Erhvervsakademi Aarhus

Særpris på 10.000 kr. fra Tønder Energi- og Miljøfond: Repot fra Erhvervsakademi Aarhus

Årets Entreprenante underviser: Jesper Nørskov, Erhvervsakademi Aarhus

Nøgleord

Kontakter

HydroSAFE:
Christoffer Damgaard - 20 16 55 51
Martin Bjerregaard Jensen - 24 63 77 31
Mads Nicolai Rasmussen - 29 86 48 73
Rasmus Hyldal - 24 66 89 97


Carina Hammer, programleder, Start Up Programme, carina@ffefonden.dk eller 24 45 76 75


Berit Bader Lemming, presse- og kommunikationskonsulent, Fonden for Entreprenørskab, berit@ffefonden.dk eller 31 75 34 81. 

Billeder

Christoffer, Martin og Mads fra team HydroSAFE
Christoffer, Martin og Mads fra team HydroSAFE
Download

Information om Fonden for Entreprenørskab

Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab
Ejlskovsgade 3D
5000 Odense C

https://www.ffefonden.dk

Entreprenørskab skal være for alle, for det giver børn og unge evner til at skabe, forandre og gøre en forskel i verden. Det er Fonden for Entreprenørskabs vision, og det vi er drevet af i vores arbejde på skoler og uddannelser.

Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Målet er, at entreprenørskab skal være en naturlig del af undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.

Helt konkret arbejder Fonden for at sikre, at alle elever og studerende færdiggør skole og uddannelse med evner til at tænke nyt, se muligheder og omsætte ideer til værdi som både talentfulde iværksættere og værdifulde medarbejdere til gavn for Danmark. Vi kalder det entreprenant dannelse.

Fonden for Entreprenørskab er desuden det centrale nationale videncenter og omdrejningspunkt for udvikling af entreprenørskab i undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Elever fra Roskilde Katedralskole og Ordrup Gymnasium vandt verdensmål-konkurrence for gymnasier10.12.2025 15:46:43 CET | Pressemeddelelse

Tre elever fra Roskilde Katedralskole løb onsdag med sejren og 10.000 kroner i Fonden for Entreprenørskabs landsdækkende innovationskonkurrence 'Global Goals Programme' for STX-elever fra hele landet. Samtidig vandt fire elever fra Ordrup Gymnasium Røde Kors' særpris i konkurrencen. Med udgangspunkt i FN's verdensmål har 840 STX-elever i efteråret forholdt sig til verdens udfordringer samt helt lokale udfordringer og udviklet kloge løsninger. Deres projekter har været en del af undervisningen i forskellige fag, og dertil har de deltaget i den landsdækkende konkurrence Global Goals Programme, der bliver afviklet i et samarbejde mellem Fonden for Entreprenørskab og Røde Kors. Vinderne blev Emilie, Andrea og Tilde fra 3.g på Roskilde Katedralskole. Deres idé tager udgangspunkt i deres egen hverdag som tjenere, idet de ønsker at lave en særlig tjenerhandske, der kan forebygge forbrændinger og smerter af at bære tallerkner. "Vi er virkelig glade for at vinde. Hele forløbet har været sjovt o

Herning-elever vinder to ud af tre priser til stor entreprenørskabsfestival26.11.2025 18:27:57 CET | Pressemeddelelse

Elever fra Herningssholm Erhvervsskole og Gymnasier vandt 1. plads i to ud af tre kategorier, da Danmarks Entreprenørskabsfestival løb af stablen i Sportscenter Herning onsdag. Her var omkring 1000 elever og studerende med deres lærere og undervisere, frivillige dommere, erhvervsfolk og Herning Kommunes borgmester samlet, da Danmarks Entreprenørskabsfestival blev afholdt af Fonden for Entreprenørskab. Elever fra HTX, HHX, STX, EUD og EUX mødte onsdag op i Sportscenter Herning med stande, idéer og entreprenørdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen var opdelt i tre programspor for henholdsvis HTX, HHX, STX, EUD og EUX, hvor de mange elever var mødt op for at pitche deres idéer og få gode råd og sparring fra frivillige dommere fra erhvervslivet. Det hele kulminerede i en prisoverrækkelse, hvor de bedste idéer fra hvert program vandt 10.000 kroner. I to ud af tre programspor løb elever fra Herningsholm med 1. pladsen: Vinderen af Business

Odense-elever vinder iværksætterpris26.11.2025 17:30:08 CET | Pressemeddelelse

Elever fra Odense Tekniske Gymnasium vandt 1. pladsen i iværksætterkonkurrencen Tech Innovation Programme, da 2000 elever og studerende fyldte Sportscenter Herning op sammen med deres lærere og undervisere, frivillige dommere, erhvervsfolk og Herning Kommunes borgmester, under Danmarks Entreprenørskabsfestival, som blev afholdt af Fonden for Entreprenørskab. Elever fra HTX, HHX, STX, EUD og EUX mødte onsdag op i Sportscenter Herning med stande, idéer og entreprenørdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen var opdelt i tre programspor for henholdsvis HTX, HHX, STX, EUD og EUX, hvor de mange elever var mødt op for at pitche deres idéer og få gode råd og sparring fra frivillige dommere fra erhvervslivet. Det hele kulminerede i en prisoverrækkelse, hvor de bedste idéer fra hvert program vandt 10.000 kroner. Vinderen i programmet tech Innovation Programme med 185 deltagende elever var eleverne Jonas, August og Meryem fra Odense Tekniske Gymn

Pædagog-studerende fra VIA i Aarhus rydder bordet i stor iværksætter-konkurrence25.11.2025 16:38:19 CET | Pressemeddelelse

Studernede fra VIA i Aarhus vandt begge iværksætterkonkurrencer for studenterstartups: 'grow up' og 'idékonkurrencen', da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival på Godsbanen i Aarhus. Studerende, undervisere og frivillige dommere fra erhvervslivet fyldte Godsbanen i Aarhus op med idéer, pitch og entreprenørskabsdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen bestod blandt andet af de to iværksætterkonkurrencer for studerende på videregående uddannelser; 'idékonkurrencen' og 'grow up'. Mens førstnævnte henvender sig til studerende i den helt tidligere fase af deres idé og startup, henvender sidstnævnte sig til dem, der allerede har etableret virksomhed eller er kommet længere med deres idé forud for indeværende skoleår. Før vinderne kunne kåres, skulle de cirka 200 deltagende studerende pitche foran frivillige dommere fra erhvervslivet. Vinderen af idékonkurrencen blev: Cecilie Moeslund Hansen, 26 år fra VIA - Ent

Studerende fra Erhvervsakademi København og Københavns Professionshøjskole vinder iværksætterpriser17.11.2025 16:14:01 CET | Pressemeddelelse

Emma Stender fra Erhvervsakademi København og Kristian Toft Haagensen og Christine Rümenapp fra Københavns Professionshøjskole vandt iværksætterkonkurrencerne for studenterstartups, henholdsvis 'grow up' og 'idékonkurrencen', da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Studerende, undervisere, forskere, frivillige dommere fra erhvervslivet og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund fyldte Skulpturgaden på Statens Museum for Kunst op med idéer, pitch og entreprenørskabsdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen bestod blandt andet af de to iværksætterkonkurrencer for studerende på videregående uddannelser; 'idékonkurrencen' og 'grow up'. Mens førstnævnte henvender sig til studerende i den helt tidligere fase af deres idé og startup, henvender sidstnævnte sig til dem, der allerede har etableret virksomhed eller er kommet længere med deres idé forud for indeværende skoleår. Før vinderne kunne kåres,

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye