Markant fremgang i optaget på social- og sundhedsskolerne
25.8.2022 06:00:00 CEST | FOA | Pressemeddelelse

Der er markant flere, der er i gang med uddannelsen til social- og sundhedsassistent og social- og sundhedshjælpere i år i forhold til sidste år.
Fra januar til maj er antallet af indgåede uddannelsesaftaler steget med hhv. 11 procent og 15 procent på de to uddannelser i forhold til samme periode sidste år.
På den pædagogiske assistentuddannelse er der i samme periode kommet 36 procent flere aftaler på plads.
”Det er en virkelig positiv, men også helt nødvendig udvikling, vi ser. Det er gode nyheder for både borgerne og de nuværende medarbejdere i ældreplejen, psykiatrien og daginstitutioner, at der snart kommer flere uddannede kolleger til. Det er der i den grad brug for,” siger sektornæstformand i FOA Vinni Jakobsen.
Udviklingen står i skarp kontrast til udviklingen i optaget på en række andre uddannelser inden for velfærdsområdet.
Optaget på social- og sundhedsuddannelserne og den pædagogiske assistentuddannelse er styret af dimensioneringsaftalerne, som indgås mellem regeringen, KL, Danske Regioner og FOA.
Imellem 2017 og 2019 lød dimensioneringen for social- og sundhedsassistenter og social- og sundhedshjælpere på i alt 7.500 elever pr år.
”Vi har uddannet for få i alt for mange år. Det mærker vi konsekvenserne af nu, hvor kommunerne skriger på uddannede medarbejdere,” siger Vinni Jakobsen.
I den nyeste aftale som gælder for 2022 til 2026 er antallet af pladser på trods af de massive rekrutteringsudfordringer fortsat kun på 9.000 – dog er der i 2022 frit spil for kommunerne til at uddanne social- og sundhedsassistent og -hjælperelever.
”Det vi kan se, er at interessen for at uddanne sig til både social- og sundhedsassistent, -hjælper og pædagogisk assistent er massiv, og skolerne uddanner det antal elever, der er politisk fastsat i aftalerne.”
”Vi står i alvorlige problemer med at få flere uddannede indenfor både ældreområdet, i psykiatrien og på børneområdet. Derfor er det vigtigt, at vi fortsætter og udbreder de gode erfaringer, vi har nu – også i de kommende mange år, så vi ikke låser os fast til at uddanne et lavere antal, end der er brug for og som gerne vil tage uddannelserne,” siger Vinni Jakobsen.
Udover at sætte et mere ambitiøst mål for, hvor mange der skal ind på uddannelserne, skal kommunerne også blive bedre til at lære af hinanden og samarbejde, mener hun.
”Der er sat gang i en lang række gode initiativer, som får flere til at få øjnene op for uddannelserne og arbejdet. De erfaringer skal udbredes,” siger hun.
For at imødekomme behovet for uddannede social- og sundhedsansatte, bør der ifølge beregninger, FOA har lavet, optages 12.000 hvert år på de to uddannelser.
I 2021 blev der givet flere afslag, end der blev optaget på den pædagogiske assistentuddannelse.
Nøgleord
Kontakter
Vinni JakobsenSektornæstformand
46 97 33 58
Billeder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
FOA indgår overenskomst med BPA Pro Team28.1.2026 11:51:32 CET | Pressemeddelelse
Efter FOA varslede strejke og blokade mod BPA Pro Team, har virksomheden nu valgt indgå overenskomst. Fornuften sejrede, lyder det fra FOA.
FOA: Tiltrængt aftale mod snyd og svigt på botilbud, men tag nu et opgør med profit9.1.2026 11:36:23 CET | Pressemeddelelse
Ny aftale, som skal forhindre kriminelle i at udnytte botilbud, rummer mange gode tiltag, lyder det fra fagforbundet FOA. Men der mangler stadig et stop for at der kan trækkes profit ud, hvis vi for alvor skal problemet til livs.
Slut med klip og bøder efter uheld med udrykning lover minister - på høje tid siger FOA8.1.2026 12:30:12 CET | Pressemeddelelse
Nu skal det være slut med, at ambulancepersonale risikerer klip i kørekortet og bøder for at passe deres arbejde. Minister lover lovændring efter pres fra FOA
Højrisikofag kræver bedre vilkår for PTSD-ramte11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Pressemeddelelse fra FOA, Fængselsforbundet, Politiforbundet og Reddernes Udviklingssekretariat i 3F
Samfundets sårbare mangler pædagogisk uddannede10.12.2025 08:56:11 CET | Pressemeddelelse
Ikke kun børn i dagtilbud har brug for flere voksne med en pædagogisk uddannelse. Det samme gælder på det specialiserede socialområde, hvor 4 ud af 10 ansatte mangler relevant uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

