Maria Fantino bliver ny vært på 'X Factor'
7.7.2023 09:55:00 CEST | TV 2 Danmark | Pressemeddelelse
Når Danmarks største underholdningsprogram, 'X Factor', i 2024 er tilbage med en ny sæson på TV 2, er det med Maria Fantino i front.

Maria Fantino er kendt som en del af værtsduoen bag den populære podcast 'Curlingklubben'. Her har den 28-årige vært siden 2018 været med til at levere public service til særligt den unge målgruppe. Senest har Maria Fantino været en del af lørdagsunderholdningsprogrammet 'Fantino mod Bonde' på DR.
For Maria Fantino er værtsopgaven på 'X Factor' en drøm, der går i opfyldelse:
- Jeg er vokset op med 'X Factor' og har drømt om en dag selv at få lov til at stå som vært på programmet og være en del af den kæmpe maskine, som 'X Factor' er. Tilbage i 2017 hjalp jeg til med 'Ultra Factor', da det blev sendt på DR, og jeg kunne bare mærke, at der var en helt særlig energi, når 'X Factor' gik i gang. Det er Danmarks allerstørste underholdningsprogram, så det er både helt vildt skræmmende og ekstremt spændende at få lov til at være med. Jeg er superspændt på opgaven, for det er en stor en, og jeg lover at gøre mit allerallerbedste, siger Maria Fantino.
Empatisk og nærværende vært, der ikke er bange for at skære igennem
På TV 2 glæder underholdningsredaktør Dorte Borregaard sig over at byde Maria Fantino velkommen til 'X Factor':
- Vi har selvfølgelig gjort os umage med at finde den helt rigtige vært til 'X Factor'. En vært, som både er et frisk pust, empatisk og nærværende, men som heller ikke er bange for at skære igennem, når bølgerne går højt i live-studiet. Så jeg er meget glad for, at Maria Fantino har takket ja til opgaven, og jeg er slet ikke i tvivl om, at hun med sin naturlighed og oprigtige nysgerrighed for andre mennesker og ikke mindst hendes evne til at gribe nuet som vært passer fuldstændig perfekt til 'X Factor', siger Dorte Borregaard.
I første omgang står Maria Fantino klar, når optagelserne til den kommende sæson af 'X Factor' går i gang i løbet af efteråret, men først skal i hundredvis af håbefulde danskere synge sig til en plads foran dommerpanelet, når 'X Factor' holder precasting i Aarhus og København i august.
Alle, der ønsker at stille op i 'X Factor', er velkomne. Man kan tilmelde sig på forhånd, men der er også mulighed for bare at møde op, når der 10. august er precasting i Filmbyen i Aarhus og 15. august i DGI Byen i København.
Her kan du læse mere om, hvordan du tilmelder dig precasting
TV 2 forventer at offentliggøre dommerpanelet for den kommende sæson i løbet af august. Det bliver den sjette sæson 'X Factor' på TV 2.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Amtrup KjærPR-konsulent
TV 2 Play og events
Billeder
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
NSK trækker sager om udlevering af råbånd fra ’Den sorte svane’ tilbage18.6.2026 13:52:25 CEST | Pressemeddelelse
Myndighederne ønsker alligevel ikke at få udleveret TV 2s råbånd og interne redaktionelle materiale.
Camilla Dahl Hansen ny produktdirektør i TV 2 Danmark9.6.2026 10:00:29 CEST | Pressemeddelelse
Camilla Dahl Hansen tiltræder 1. august 2026 i TV 2 som produktdirektør i en nyoprettet direktionsstilling, der skal sikre en fælles retning for den samlede brugeroplevelse i TV 2.
Populær TV 2-serie fortsætter - dramaet breder sig til Jylland4.6.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Moesgaard Museum bliver den nye arena for 'Danefæ'
TV 2 byder på fodboldfest med massiv VM-dækning døgnet rundt3.6.2026 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
VM kører i døgndrift på TV 2, som fra morgenstunden giver overblik, grin og en stjerneparade af gæster i 'VM-trænerne' med Carsten Werge, David Nielsen, Bo Henriksen og Heino Hansen.
Dansk Journalistforbund - Medier & Kommunikation (DJ) og TV 2 indgår forlig - DJ betaler bod på 1 million kroner til TV 2 for økonomisk støtte ydet til medlemmerne i forbindelse med tidligere overenskomststridige arbejdsnedlæggelser i TV 227.5.2026 09:10:34 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Journalistforbund – Medier & Kommunikation (DJ) og TV 2 har været i dialog om, hvorvidt der har været udbetalt kompensation ved overenskomststridige arbejdsnedlæggelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


