Mangel på lærepladser er størst på Sjælland og i Hovedstaden – se tallet for din region

ERHVERVSUDDANNELSER
Det er sværest at finde en læreplads på Sjælland. Det viser ny analyse fra Arbejdsbevægelsen Erhvervsråd.
7,6 procent af eleverne på erhvervsuddannelserne i Region Hovedstaden mangler per marts 2022 en læreplads, og tallet er 6,6 procent i Region Sjælland. Det er en markant forskel fra Region Midtjylland, hvor 4,2 procent elever mangler en læreplads.
”Der er stor variation på andelen uden læreplads på tværs af regionerne. Særligt slemt står det til i hovedstadsområdet. Her blev man særligt hårdt af coronakrisen og vores undersøgelser viser, at det stadig er sværere at finde læreplads her,” siger Mie Dalskov Pihl, chefanalytiker og projektchef i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
Siden 2017 har alle fem regioner oplevet et fald i manglen på lærepladser, men den positive tendens dækker altså over betydelige niveaumæssige forskelle.
”Det er rigtig positivt, at andelen af elever på erhvervsuddannelserne, der mangler en læreplads er faldet, men det er vigtigt at huske på, at der stadig er stor forskel på, hvordan det står til. Der er simpelthen ulighed i, hvor nemt det er at finde en læreplads, alt efter hvor i landet man som ung har hjemme,” siger Mie Dalskov Pihl.
I Region Nordjylland var tallet 5,7 procent og i Region Syddanmark 5,1 procent.
Trods positiv fremgang mangler tusindvis lærepladser
På landsplan er andelen er elever uden en læreplads den laveste i 12 år. Siden 2016, er den relative mangel på lærepladser mere end halveret.
På trods af den positive udvikling mangler tusindvis af elever fortsat en læreplads. Knap 4.700 elever står på nuværende tidspunkt uden en læreplads.
”Vi ser positivt på udviklingen, men det er paradoksalt, at så mange elever står uden en læreplads, når vi ser en rekordhøj beskæftigelse, lav ledighed og mangel på arbejdskraft. Virksomhederne kan være med til at uddanne den arbejdskraft, de mangler,” siger Mie Dalskov Pihl.
”De gode konjunkturer betyder, at virksomhederne er begyndt at oprette flere lærepladser, men vi er ikke i mål. Der er stadig tusindvis af elever, der mangler en læreplads. Det er vigtigt vi stadig har fokus på at sikre tilstrækkeligt med lærepladser. Vi må ikke hvile på laurbærrene. Det danske arbejdsmarked står overfor en stor mangel på faglært arbejdskraft. Uden flere lærlinge, kommer vi ikke i mål,” siger Mie Dalskov Pihl.
Analysens hovedkonklusioner
- Andelen af elever uden læreplads er faldet fra 12,9 procent i 2016 til 5,7 procent i 2022, men cirka 4.700 elever mangler fortsat en læreplads.
- Det seneste år er andelen uden læreplads faldet i alle landets fem regioner – men der er store regionale forskelle. I Region Hovedstaden står 7,6 procent uden en læreplads, mens det gælder 4,2 procent af eleverne i Region Midtjylland.
- 47 ud af 81 uddannelser har fortsat mangel på lærepladser og nogle steder står det slemt til. F.eks. mangler 26,9 procent af eleverne på uddannelsen til teknisk designer en læreplads, mens 12,6 procent af frisøreleverne og 12,0 procent af eleverne på industrioperatøruddannelsen mangler en læreplads.
- Der er også store regionale forskelle på de enkelte uddannelser. F.eks. mangler kun 2,6 procent af smedeeleverne i Region Midtjylland en læreplads, mens det gælder 8,1 procent af smedeeleverne i Region Hovedstaden.
Oversigt: Andelen af elever uden læreplads fordelt på regioner
Figuren viser andelen af elever, der ultimo marts 2022 stod uden læreplads, fordelt på uddannelsesinstitutions beliggenhedsregion.
Region
Elever uden læreplads
Region Hovedstaden
7,6 procent
Region Midtjylland
4,2 procent
Region Sjælland
6,6 procent
Region Nordjylland
5,7 procent
Region Syddanmark
5,1 procent
Kilde: AE på baggrund af tal fra Børne- og Undervisningsministeriet
Nøgleord
Kontakter
Lars AndersenDirektør
Tlf:40 25 18 34la@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkBilleder
Links
Information om AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Reventlowsgade 14, 1. sal
1651 København V
3355 7710https://www.ae.dk/
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Rekord: Antallet af studenter uden uddannelse stiger28.6.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
28.600 studenter under 30 år er hverken færdige eller i gang med en uddannelse fem år efter studentereksamenen, viser en analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er rekordmange og cirka 13.000 flere end for ti år siden. En fremskrivning viser endda, at tallet kan runde 34.000 personer i 2029.
Nyt CO2-kvotesystem rammer husholdninger med lave indkomster hårdest27.6.2025 07:04:36 CEST | Pressemeddelelse
Husholdninger med lave indkomster vil være mest sårbare over for ny udvidelse af EU’s CO2-kvotesystem, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Social klimaplan bør målrettes derefter, mener AE.
Uddannelse er nøglen til at bryde den negative sociale arv: Disse uddannelser løfter flest væk fra forældrenes indkomstniveau24.6.2025 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Uddannelse er blevet vigtigere for at bryde den sociale arv, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Særligt uddannelser som pædagog, social- og sundhedsassistent og detailuddannelser er hyppige veje væk fra bunden for de fattigste børn. Se listen over uddannelser herunder.
Liberal Alliance kommunikerede for lavt tal om eget forslag: Tre gange flere vil miste dagpengeretten16.6.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Liberal Alliances forslag om at halvere dagpengeperioden kan tage dagpengene fra cirka 32.000 personer, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Tallet er cirka tre gange højere end det, der har været fremme i medierne i forbindelse med partiets præsentation af forslaget.
Flere unge er uden job og uddannelse: Nu er de næsten 45.00012.6.2025 05:06:38 CEST | Pressemeddelelse
44.600 unge mellem 15 og 24 år er uden job og uddannelse, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er en stigning på cirka 1.800 personer det seneste år. Stigningen er drevet af, at færre unge begynder på en uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum