Mange danskere vil vaccineres mod covid-19
1.12.2020 08:00:00 CET | Aarhus Universitet: Aarhus BSS | Pressemeddelelse

78 procent af den danske befolkning vil gerne vaccineres mod covid-19, hvis sundhedsmyndighederne opfordrer dem til det. Dermed er danskere mere villige til at lade sig vaccinere mod covid-19 end eksempelvis tyskere (63 procent) og svenskere (59 procent).
”Myndighederne står betydeligt bedre i Danmark end i vores nabolande,” siger Michael Bang Petersen, professor i statskundskab og leder af HOPE-projektet på Aarhus BSS, Aarhus Universitet.
”Effektive og sikre vacciner spiller en central rolle i bekæmpelsen af covid-19, men det er ikke nok, at vi får dem på lager. Myndighederne er også afhængige af, at borgerne vil stikkes, og vaccineskepsis er en reel udfordring i alle de lande, vi har kigget på,” siger Michael Bang Petersen.
Ifølge ham har sundhedsforskere tidligere anslået, at over 80 procent af en befolkning skal vaccineres for at sikre tilstrækkelig flokimmunitet.
”Noget af det mest bekymrende, set fra myndighedernes perspektiv, er, at villigheden måske kan dale yderligere den kommende tid. Folks udmattelse over corona-situationen ser i sig selv ud til at drive modstand,” siger Michael Bang Petersen.
Sammen med tre kolleger har Michael Bang Petersen undersøgt, hvad der kendetegner vaccineskeptikere, og hvad der har betydning for, hvorvidt man vil takke ja eller nej til en vaccine. Og folk, der føler sig udmattet på grund af corona-situationen, er altså mere tilbøjelige til at være skeptiske.
”Paradokssalt nok ser der ud til at være en tendens til, at jo større behov, man føler for at vende tilbage til en normal tilværelse, jo mindre villig er man til selv at lade sig vaccinere. Og det er bemærkelsesværdigt, fordi det så kan vise sig, at villigheden vil falde, jo længere tid, der går,” siger Michael Bang Petersen.
Tillid til sundhedsmyndigheder kan forklare lav skepsis i Danmark
Også tillid til sundhedsmyndighederne spiller en betydelig rolle for folks villighed til at lade sig vaccinere.
”Især dén faktor ser i høj grad ud til at kunne forklare de forskelle, vi ser på tværs af landene,” siger Michael Bang Petersen.
Danmark scorer i undersøgelsen højest på både vaccinationsvillighed og tillid til sundhedsmyndighederne, mens Storbritannien ligger næsthøjest på begge dele, Tyskland tredjehøjest og så videre.
Om undersøgelsen
HOPE-analysen bygger på repræsentative spørgeskemaundersøgelser i otte lande: Danmark, Sverige, Storbritannien, USA, Italien, Frankrig, Tyskland og Ungarn. I alt har 9889 personer deltaget. Data er indhentet i perioden 13. september til 7. november i samarbejde med Epinion.
Analysen er endnu ikke udgivet i et videnskabeligt tidsskrift og har derfor heller ikke endnu været igennem såkaldt fagfællebedømmelse; en proces hvor uafhængige fagfæller bedømmer forskningens videnskabelige kvalitet inden offentliggørelse.
Analysen er imidlertid offentlig tilgængelig i sin helhed her: https://psyarxiv.com/8kn5f
Den er finansieret af Carlsbergfondet som led i HOPE-projektet, og den er lavet af Marie Fly Lindholt, Frederik Jørgensen, Alexander Bor og Michael Bang Petersen.
Nøgleord
Kontakter
Michael Bang Petersen,
professor i statskundskab og leder af HOPE-projektet
Aarhus BSS, Aarhus Universitet
Mail: michael@ps.au.dk
Twitter: @M_B_Petersen
Mobil: 2077 5944
Billeder
Information om Aarhus Universitet: Aarhus BSS
Om Aarhus BSS
Aarhus BSS er en bred business school ved Aarhus Universitet. Med ca. 15.700 dagsstuderende og flere tusinde deltidsstuderende, 275 ph.d.-studerende og godt 500 videnskabelige medarbejdere er Aarhus BSS en af Europas største business schools og Danmarks største universitære enhed inden for business og samfundsvidenskab med en stor faglig bredde.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Aarhus BSS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Aarhus BSS
Officiel åbning af Center for Erhvervsøkonomisk Forskning og Analyse ved Aarhus Universitet (CEFAU)13.5.2026 10:21:50 CEST | Presseinvitation
Fødevarecheck og differentieret moms, toldsatser og handelsbarrierer, AI’s indtog på arbejdsmarkedet og SMV’ernes eksport til USA. Det er alle erhvervsøkonomiske emner, som har fyldt mere eller mindre i den offentlige debat i Danmark i det seneste års tid, og hvor forskere og analytikere fra CEFAU har bidraget til debatterne med research briefs, kronikker og medieoptrædener. Med økonomiprofessorerne Michael Svarer og Philipp Schröder i spidsen og med en donation fra Salling Fondene og Aarhus BSS i ryggen blev centret etableret i efteråret 2025. Nu åbner centret officielt med oplæg og paneldebat om erhvervslivets situation og rammevilkår. Pressen er velkommen til overvære og dække den officielle åbning af CEFAU Fredag den 29. maj kl. 14-16 i Universitetsbyen (Auditorium 211 i bygning 1810) Program: Velkomst ved Philipp Schröder og Michael Svarer (Centerledere for CEFAU) Jørgen Vig Knudstorp (Nike, Starbucks): Hvorfor er danske virksomheder er succesfulde? Paneldebat: Bl.a. om geo-og han
Magtudredningen 2.0: Vores demokrati er sårbart12.6.2025 00:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske demokrati er udfordret. Det viser det indledende forskningsarbejde fra Magtudredningen 2.0, som er bestilt af Folketinget. Udfordringerne handler både om borgernes politiske deltagelse, kvaliteten af den offentlige samtale og presset på det politiske beslutningssystem.
Fjern dine smerter med en psykolog eller en app16.5.2025 14:58:42 CEST | Pressemeddelelse
Psykologisk behandling kan lindre smerte. Ny forskning fra Aarhus BSS viser nu, hvad der fysisk sker i hjernen, og hvilke konkrete behandlingsformer, psykologer, læger og patienter kan ty til.
Aarhus Universitet etablerer nyt center for dansk erhvervsliv3.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Institut for Økonomi på Aarhus BSS bliver hjemsted for en ny forskningsenhed, Center for Erhvervsøkonomisk Forskning og Analyse, Aarhus Universitet (CEFAU). Centret skal levere uafhængige og forskningsbaserede analyser, som kan gavne det danske erhvervsliv.
Presseinvitation: Folketinget og Magtudredningen 2.0 inviterer til konference på Christiansborg25.10.2024 08:25:50 CEST | Presseinvitation
Forskere præsenterer centrale indsigter fra det indledende arbejde i Magtudredningen 2.0 og diskuterer ny viden med politiske aktører.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


