Mange danskere handler genbrugstøj på nettet

Mange webshops har oplevet stor fremgang under coronakrisen, fordi størstedelen af de fysiske butikker er nødt til at holde lukket på grund af restriktioner.
Hos den sociale hjælpeorganisation Blå Kors er der lige nu ekstraordinær travlhed i webshoppen, hvor kunderne kan købe genbrugstøj til hele familien og ting til hjemmet.
Særligt december og januar har været ekstragode måneder, hvor omsætningen er mere end fordoblet i webshoppen lidtsmartere.dk. Den store interesse glæder Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug.
”Der er ingen tvivl om at danskerne handler digitalt. Det viser, at man sagtens kan handle genbrugstøj på nettet. Fordelen er, at man, udover at gøre et godt køb, også støtter Blå Kors' arbejde med at hjælpe udsatte mennesker og samtidig bakker op om en bæredygtig verden."
Frivillige har travlt
Tøjet i webshoppen kommer fra de mange tøjcontainere, som Blå Kors har opstillet i Nordjyland. Webshoppen har i dag til huse i Aalborg, hvor der i øjeblikket er fire frivillige, der i løbet af ugen sørger for at sortere og klargøre nyt tøj til salg.
Det er færre frivillige, end der plejer at være, så der er nok at se til, fortæller Anni Overlade Andersen, som er frivillig og står i spidsen for webshoppen.
"Der er blevet solgt rigtig meget vintertøjet og ting til hjemmet, så vi har mange ordrer. Jeg har for eksempel lige lagt et Matador-spil på webshoppen og lidt andre ting, man kan hygge med derhjemme. Samtidig får vi rigtig meget sommertøj ind lige nu, fordi folk er ved at sortere i deres garderober", fortæller hun.
Mister penge på butikker
Selvom det går godt med salget i webshoppen, er det lige nu en svær tid for Blå Kors og resten af landets sociale hjælpeorganisationer, som driver genbrugsbutikker.
Overskuddet fra Blå Kors' 55 butikker går til at drive blandt andet væresteder og andre sociale tilbud. Hver uge, butikkerne må holde lukket, mister organisationen en million kroner i omsætning, hvilket er langt mere, end webshoppen kan opveje.
"Det er en svær tid lige nu, men vi glæder os til, vi igen kan åbne genbrugsbutikkerne. De frivillige ser også frem til at komme i gang," siger Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug.
Overskuddet fra genbrugsbutikkerne og webshoppen går til Blå Kors' sociale arbejde som for eksempel at drive væresteder, botilbud til hjemløse og mennesker med misbrug, børnestøttecentre og familienetværk.
Kontakter
Anders ChristensenChef for Blå Kors Genbrug
Tlf:21 12 21 20acn@blaakors.dkAnette HelligsøJournalist
Tlf:31 37 38 16ahe@blaakors.dkBilleder

Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Ny måling: Hver fjerde dansker siger nej til alkohol før 18 år30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny Voxmeter-måling viser, at 25 procent af danskerne mener, man først bør drikke alkohol som 18-årig. Det er et positivt tegn på, at flere ønsker at ændre alkoholkulturen, lyder det fra Blå Kors Danmarks generalsekretær.
Sommerlejre giver børn og unge et pusterum fra hverdagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af sommeren deltager knap 200 børn og unge fra hele landet i Blå Kors Danmarks ferielejre. Lejrene skal give deltagerne oplevelser fyldt med tryghed, nærvær og nye venskaber.
Nyt tilbud til børn i Horsens16.6.2025 10:52:58 CEST | Pressemeddelelse
I Horsens kan børn i alderen 7 til 12 år, som har det svært, få et pusterum fra hverdagen i en nystartet gruppe af Stjernestunder. Den første udflugt er den 21. juni, og det er gratis at deltage.
Ny måling: Flertal vil hæve aldersgrænsen for alkohol2.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre ud af fem danskere er klar til at hæve aldersgrænsen for salg af alt alkohol til 18 år ifølge ny undersøgelse. Det kommer i en tid, hvor danske unge igen er blevet kåret som europamestre i druk.
Frivillige samlede 81.116 kr. ind til børn i misbrugsramte familier19.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivillige fra Barnets Blå Hus Vesthimmerland solgte kaffe og kage ved blomsterudstillingen “Naturens Stemme - Forfald” i Aars - og samlede 81.116 kr. ind til børn og unge, der vokser op i familier med alkohol- eller stofmisbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum