Mandeaften med gratis foredrag af Jørgen Skouboe Møller – kendt fra tv-serien ”Nak & Æd”

Der er stor ulighed, når det kommer til mænds sundhed sammenlignet med kvinders. Danske mænd lever i gennemsnit 4-5 år kortere end kvinder – ja faktisk helt op til 13 år kortere end de bedst stillede kvinder. Det er vigtigt at fokusere på både den fysiske, mentale og sociale sundhed, når man arbejder på at reducere kønsuligheden på sundhedsområdet. Det sociale er en vigtig del af både trivsel og sundhed, og derfor er det vigtigt, at mænd har mulighed for at blive en del af gode fællesskaber.
"Når vi vælger at holde denne aften kun for mænd, skyldes det, at vi har stort fokus på mænd og fællesskaber i Guldborgsund Kommune. Det er vigtigt for os at vise, at sundhed er mere end den fysiske del. Sundhed er også at trives og at have det godt. Derfor lægger vi stor vægt på at give mændene mulighed for at mødes og skabe nogle gode mandefællesskaber", siger proces- og udviklingskonsulent Sandra Kildegaard fra Folkesundhed, Guldborgsund Kommune.
Denne aften er arrangeret som et samarbejde mellem Folkesundhed Guldborgsund Kommune og Guldborgsund Frivilligcenter. Begge steder er der stor fokus på mænd og mandefællesskaber.
"Vi møder ofte mændene, når de først har udfordringer på flere planer, så kommer de i berøring med både Frivilligcentret og os i Folkesundhed, derfor vil vi gerne forbygge og begge steder være med til at synliggøre gode mandefællesskaber. Derfor var det oplagt at gå sammen om at skabe en hyggelig mandeaften", siger centerleder Birgitte Zimling fra Guldborgsund Frivilligcenter.
Som en del af indsatsen omkring mænds sundhed åbnede Folkesundhed og Guldborgsund Frivilligcenter i fællesskab i juni et Mænds Mødested i Nørre Alslev. Mænds Mødesteder er et landsdækkende koncept, der hylder mandefællesskaber, hvor mænd kan mødes og lave det, de har lyst til. Det er helt op til mændene selv, hvad de finder på.
"Vi håber, at mange af de fremmødte til foredraget med Jørgen Skouboe Møller får lyst til at komme på besøg hos Mænds Mødesteder og se, hvad Mænds Mødesteder er og kan", siger Sandra Kildegaard.
Foredraget med Jørgen Skouboe Møller bliver afholdt i Multisalen på SOSU-skolen torsdag d. 19. august 2021 kl. 19.00 – 21.00 inkl. kort pause. Dørene åbnes kl. 18.30
Billetbestilling er nødvendig og foregår via Arrangementsportalen: arrangement.guldborgsund.net. Billetter uddeles efter først-til-mølle princippet.
Kontakter
Birgitte Zimling, centerleder, Guldborgsund Frivilligcenter, mobil: 51281205, mail: bli@fri-villig.dk
Sandra KildegaardKonsulentFolkesundhed
Tlf:25180447saki@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Guldborgsund Kommune vinder KL's Forebyggelsespris 20259.5.2025 09:22:44 CEST | Pressemeddelelse
Fredag formiddag blev Guldborgsund Kommune udpeget som vinder af KL’s forebyggelsespris på KL's Social- og Sundhedspolitiske Forum 2025. Projektet ”Åbne mødesteder” blev belønnet for at skabe rum for borgerne i samarbejde mellem borgerne og kommunen.
Puljemidler til dramaskole og litteraturfestival8.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fokus-puljen bevilliger mere end 100.000 kroner til to projekter, der begge har til formål at få børn og unge engageret i kulturen.
Midlertidig lukning af Svømmecenter Falster7.5.2025 10:06:30 CEST | Pressemeddelelse
Svømmecenter Falster skal have nyt ventilationsanlæg og er derfor nødt til at holdet lukket hen over sommeren.
Hvordan skal fremtidens plejeboliger se ud? Nu inddrages organisationer, borgere og medarbejdere6.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af maj og juni skal en lang række organisationer, frivillige, borgere og medarbejdere sammen lave et oplæg til, hvordan arkitektur, natur og indretning kan skabe de bedste rammer for det gode hverdagsliv på Guldborgsund Kommunes plejecentre.
Styrker indsatsen - forebyggende indsats får millioner5.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere besøg hos både gravide og familier med mindre børn. Det er resultatet af en ny aftale, der skal sikre en bedre understøttende og forebyggende indsats for kommunens børn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum