Mærk suset, når Andreas Mogensen rejser ud i rummet

Vær med, når vi tænder storskærmene og følger, at Andreas Mogensen sætter sig i førersædet på en SpaceX Falcon 9 raket og rejser mod den Internationale Rumstation ISS. Der er gratis astronaut-is til de yngste, astronautformidling og planetarie-forestillinger.
Man kan medbringe sit bedste rumfarts-spørgsmål og få svar på det ved vores dygtige crew.
Hele famiilen kan trække i rumdragten og tage en selfie med vores flotte papfigur af Andreas Mogensen.
Man kan desuden gå på opdagelse i Steno Museets nye udstilling: "Rumstationen - på mission med Andreas Mogensen."
Deltagelse kræver ingen tilmelding. Man møder bare op. Alle er velkomne, og der er gratis adgang. Vi forbeholder os dog ret til at lukke dørene, hvis vi på et tidspunkt bliver for mange.
To science-nørder kommenterer opsendelsen
Sciencenørderne brødrene Kåre og Emil Nielsen live-kommenterer opsendelsen fra Steno Museet og guider os alle godt igennem denne helt særlige begivenhed. Brødrene er eksperter i at gøre naturvidenskab både vildt, spændende og forståeligt. De har deres egen youtube kanal ”Kåre og Emil”, og har tidligere været værter på DRs Store Nørd.
Program
8.30. Steno Museet åbner
9.00. Forberedelser til launch med Kåre og Emil.
9:49. Opsendelse – hvis alt går efter planen
10.30. Astro-formidling, træk i rumdragten og planetarieforestillinger på Steno Museet.
12:00. Tak for i dag
Vi håber at se mange til vores launch-event. Pressen er også velkommen for interviews mm.
Eventet flytter med i det omfang, det er muligt, hvis datoen for opsendelsen ændres.
Kan du ikke deltage i eventet? Så følg Kåre og Emil på youtube:
https://www.youtube.com/@KareogEmil
Her vil livestreamen være at finde på dagen.
Fakta
Steno Museet, Aarhus Universitet
C. F. Møllers Allé 2
8000 Aarhus C
Gratis under 18 år
Voksne 50 kr.
Læs mere om launch-eventet 25. august på sciencemuseerne.dk/launch
Fakta om Rumrejsen og rum-aktiviteter på Steno Museet i efteråret 2023
Andreas Mogensens ekspedition kommer til at gennemsyre Steno Museet det næste halve år, bl.a. med udstillingen "Rumstationen - på mission med Andreas Mogensen."
Læs mere på https://sciencemuseerne.dk/rumstationen
Det bliver bl.a. også temaet for efterårsferien, hvor der bliver aktiviteter om livet på ISS. Forestillingerne i Planetariet hver weekend i efteråret kl. 12 og kl. 14 handler også om Andreas Mogensens mission.
Rumaktiviteterne inkluderer også deltagelse i Fremtidens rumstationen, som er gratis undervisningsmateriale til elever i grundskolen og på ungdomsuddannelserne. Læs mere på www.esero.dk/rumrejsen/fremtidensrumstation
Rumrejsen er et samarbejde, som involverer en lang række samarbejdspartnere på tværs af landet inden for formidling af videnskab i Danmark: Astra, Danmarks Tekniske Museum, Danmarks Tekniske Universitet, Dansk Industri, Danske Universiteter herunder Aarhus Universitet, ESERO DK, Experimentarium, Naturvidenskabernes Hus, Uddannelses- og Forskningsministeriet.
Øvrige partnere i udstillingsprojektet "Rumstationen" er Experimentarium, Danmarks Tekniske Museum, Observatoriet, Kroppedal Museum, DI og Tina Ibsen formidling.
Rumrejsen er finansieret af Ellehammerfonden, Novo Nordisk Fonden, Otto Mønsteds Fond, Thomas B. Thriges Fond og VILLUM FONDEN.
Læs mere på www.rumrejsen.dk
Kontakter
Kommunikationskonsulent ved Science Museerne Trine Bjerre Mikkelsen, tbm@sm.au.dk
mobil 93508248
Billeder




Links
Information om Aarhus Universitet Science Museerne
C. F. Møllers Allé 2
8000 Aarhus C
87155415https://sciencemuseerne.dk/
Om Science Museerne
Steno Museet i Universitetsparken og Væksthusene i Botanisk Have Aarhus hører under Science Museerne, som også omfatter Herbariet i Universitetsparken samt Ole Rømer-Observatoriet. Science Museerne hører under Faculty of Natural Sciences, Aarhus Universitet.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Science Museerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Science Museerne
Astronomisk jul i Aarhus20.11.2025 09:57:06 CET | Pressemeddelelse
Julestemningen breder sig helt ud i verdensrummet, når Science Museerne inviterer til stjerneoplevelser på både Steno Museet og Ole Rømer Observatoriet.
Blufærdighed skal ikke stå i vejen for at redde liv11.11.2025 08:39:07 CET | Pressemeddelelse
Røde Kors Aarhus og Dansk Kvindesamfund Aarhus indgår samarbejde med Science Museerne om at sætte fokus på kvinders hjerter og førstehjælp.
En ægte dansk jul smager af hele verden5.11.2025 09:46:20 CET | Pressemeddelelse
Skru op for julehyggen, og rejs hen, hvor vanilljen gror. Væksthusene i Aarhus inviterer til julerundvisning om planterne bag julens måltider og søde sager.
”En oplevelse for alle sanser”8.10.2025 11:21:40 CEST | Pressemeddelelse
Kom tæt på stjernehimlen og et griseøje. Aarhus-elever fik et sneak-peak på efterårsferien på Steno Museet.
Efterårsferie på Steno Museet: Øjne i natten30.9.2025 09:57:46 CEST | Pressemeddelelse
Oplev dissektion af griseøjne tæt på, lav eksperimenter & snyd hjernen, tag en selfie under kæmpeblækspruttens kæmpeøje, og lær om dyrenes supersanser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum