Luften kan hurtigt gå af varmepumpefesten

Både boligejere og installatører kan ende med en lang næse efter sommerferien næste år. Tilskudspuljen på i alt 375 millioner kroner, som bl.a. skal gå til at skrotte oliefyr og naturgas til fordel for varmepumper, kan vise sig at være tømt allerede til august og måske endda før. Det viser beregninger fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.
”Når man går i dybden med tallene, bliver det tydeligt, at de afsatte beløb langt fra vil dække efterspørgslen hos de danske boligejere. Som det ser ud lige nu, vil støttepuljerne allerede løbe tør for penge omkring august eller måske før. Og hvis man som boligejer ikke har fået adgang til støttekronerne inden da, må man vente til 2022, før det igen bliver muligt at søge,” siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer cirka 4.100 virksomheder indenfor el, vvs og metal, og uddyber:
”Vi har set den samme problematik i år, hvor Energistyrelsen allerede nu har oplyst, at støttepuljen er tom. Det betyder, at salget af varmepumper formentlig vil tage et kraftigt dyk, og dermed også sætte en alvorlig stopklods for den grønne omstilling, indtil puljen åbner igen,” siger Troels Blicher Danielsen.
Skæv fordeling af tilskud
Der afsættes næste år 375 mio. kroner til alle former for energirenoveringer – herunder til varmepumper. Med de gældende regler betyder det, at 60 procent – svarende de 225 mio. kroner – øremærkes tiltag, hvor varmepumper indgår som det eneste tiltag eller som et tiltag blandt flere. Det betyder blandt andet, at hvis man for eksempel udskifter vinduer, samtidig med at man installerer en varmepumpe, kan man få måske 60.000 kroner i tilskud til vinduer og knap 30.000 til en varmepumpe.
”Eller sagt på en anden måde: Hele tilskuddet vil blive trukket i den del af puljen, der er øremærket varmepumper, hvilket alt andet lige betyder, at man får udfaset færre fossile brændsler for pengene,” siger Troels Blicher Danielsen.
”Den enorme interesse for støttepuljen her i 2020 vidner om, at de afsatte midler er med til at dække et stort behov hos boligejerne. Men det faktum, at pengene allerede er brugt, viser til gengæld også, at området er kraftigt underfinansieret. Og når nu interessen rent faktisk er til stede, så er det ikke smart, at man på denne måde tvinger boligejerne til at sætte deres planer om at skrotte oliefyret på pause,” vurderer Troels Blicher Danielsen.
Han peger på regeringens krigskasse, eller midler afsat som del af EU’s øremærkede midler til at komme ud af coronakrisen, som et oplagt sted at finde den manglende finansiering.
Kun penge til 9.000 varmepumper
TEKNIQ Arbejdsgiverne vurderer, at der vil være tilskud til godt 9.000 varmepumper i 2021. Hvis altså at alle midler øremærket varmepumper rent faktisk også går til varmepumper og ikke bruges på at understøtte nye vinduer og andre former for energibesparelser.
”Det vil være noget under det faktiske behov, og vil være med til at forhale den grønne omstilling. Og det er vel ikke meningen med Klimaaftalen,” siger Troels Blicher Danielsen og understreger:
”Udfasningen af de fossile brændsler til boligopvarmning er en bunden opgave, som hellere skal løses før end siden. Derfor vil det være positivt, hvis udfasningen sker hurtigst muligt, og derfor er det tvingende nødvendigt, at politikerne sørger for at prioritere indsatsen, der hvor man får den største CO2-gevinst.”
Dette års bygningspulje var på 245 millioner med 170 millioner øremærket varmepumpe-projekter. I løbet af 14 dage kom der over 14.000 ansøgninger, hvilket altså fik Energistyrelsen til at melde ud, at puljen formentlig var tømt for i år.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne – mobil: 72 14 20 17
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer cirka 4.100 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Mere sund fornuft og færre regler skal skabe flere fritidsjob til unge3.11.2025 09:47:52 CET | Pressemeddelelse
Reglerne for fritidsjob til unge får nu et tiltrængt eftersyn til glæde for både unge og virksomheder. Det glæder erhvervsorganisationen TEKNIQ, der ser aftalen som et afgørende skridt mod at få flere unge i fritidsjob
TEKNIQ: Ny vej styrker Danmarks grønne konkurrencekraft31.10.2025 13:03:27 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om at udvide vejnettet til Esbjerg Havn er et afgørende løft for den danske vindindustri og for Danmarks position i et trængt marked, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Vestjylland viser vejen: Flest unge i fritidsjob29.10.2025 11:40:50 CET | Pressemeddelelse
Næsten hver anden ung i Vestjylland har et fritidsjob – og det er markant flere end i resten af landet. Tallene glæder erhvervsorganisationen TEKNIQ, for fritidsjob er et vigtigt skridt mod både erhvervserfaring og uddannelsesvalg
Nordjylland viser vejen: Mange unge i fritidsjob29.10.2025 11:39:28 CET | Pressemeddelelse
Nordjylland er et af de steder i landet, hvor flest unge har et fritidsjob. Tallene glæder erhvervsorganisationen TEKNIQ, for fritidsjob er et vigtigt skridt mod både erhvervserfaring og uddannelsesvalg.
Sydjylland viser vejen: Mange unge i fritidsjob29.10.2025 11:38:23 CET | Pressemeddelelse
Næsten hver anden ung i Sydjylland har et fritidsjob – og det er markant flere end i resten af landet. Tallene glæder erhvervsorganisationen TEKNIQ, for fritidsjob er et vigtigt skridt mod både erhvervserfaring og uddannelsesvalg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum