Lønkompensation har især reddet ufaglærte og faglærte job

ARBEJDSMARKED
Da coronakrisen for alvor ruskede i det danske arbejdsmarked i foråret 2020, var tusindvis af danske lønmodtageres job udsatte. Derfor indførte politikerne en lønkompensationsordning, der skulle redde jobs.
Nu viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, at det især var ufaglærte og faglærte job, der blev reddet. Tænketankens opgørelse baserer sig på data fra Danmarks Statistik.
Analysen viser, at 12 procent af de ufaglærte, som var i beskæftigelse forud for krisen, var på lønkompensation i perioden fra april til juni 2020. Samtidig var 3 procent ramt af ledighed. 10 procent af de faglærte var hjemsendt på lønkompensation.
"Meget tyder på, at lønkompensationsordningen har været med til at afbøde de mere langvarige konsekvenser af coronakrisen," siger Emilie Agner Damm, chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
”Tallene viser tydeligt, at virksomhederne først og fremmest tyede til lønkompensationsordningen, inden de begyndte at fyre, og det har holdt hånden under især personer uden en erhvervskompetencegivende uddannelse og faglærte. Det er enormt positivt for både virksomheder og lønmodtagere, at så mange fastholdt tilknytningen til deres job, for det var med til at sikre, at arbejdsmarkedet hurtigt kunne komme tilbage i gear hen over sommeren,” siger Emilie Agner Damm.
”Vi vidste allerede fra en tidligere undersøgelse, at lønkompensation har reddet cirka 80.000 job. Nu ved vi også, at det især var de kortuddannede, som fik gavn af ordningen,” siger Emilie Agner Damm.
Uddannelsesbaggrund for personer på lønkompensation og ramt af ledighed i april-juni 2020
- |
Lønkompensation |
Ledighed |
Uden erhvervskompetencegivende uddannelse |
12,2 procent |
2,8 procent |
EUD |
9,7 procent |
2,5 procent |
KVU |
9,0 procent |
2,0 procent |
MVU |
4,7 procent |
1,4 procent |
LVU |
4,7 procent |
1,5 procent |
Analysens hovedkonklusioner
- Af de personer, som var i lønmodtagerbeskæftigelse forud for coronakrisen, var der i april og maj måned ca. 225.000 personer på lønkompensation, og omkring 50.000 der var ledighedsberørt. Det svarer samlet til, at 11 procent af jobbene på det danske arbejdsmarked var udsat i disse måneder.
- Hen over sommeren 2020 faldt antallet af personer på lønkompensation markant til blot 2.000 personer i september måned. Trods generelt faldende ledighed på arbejdsmarkedet forblev relativt mange ”coronaledige” i ledighed frem til september 2020.
- Især ufaglærte job var udsat i løbet af coronakrisens første tre måneder. Det gælder både målt på ledighed og lønkompensation.
Kontakter
Emilie Agner DammChefanalytiker
Tlf:27 35 85 95ead@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkBilleder
Links
Information om AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Reventlowsgade 14, 1. sal
1651 København V
3355 7710https://www.ae.dk/
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Rekord: Antallet af studenter uden uddannelse stiger28.6.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
28.600 studenter under 30 år er hverken færdige eller i gang med en uddannelse fem år efter studentereksamenen, viser en analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er rekordmange og cirka 13.000 flere end for ti år siden. En fremskrivning viser endda, at tallet kan runde 34.000 personer i 2029.
Nyt CO2-kvotesystem rammer husholdninger med lave indkomster hårdest27.6.2025 07:04:36 CEST | Pressemeddelelse
Husholdninger med lave indkomster vil være mest sårbare over for ny udvidelse af EU’s CO2-kvotesystem, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Social klimaplan bør målrettes derefter, mener AE.
Uddannelse er nøglen til at bryde den negative sociale arv: Disse uddannelser løfter flest væk fra forældrenes indkomstniveau24.6.2025 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Uddannelse er blevet vigtigere for at bryde den sociale arv, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Særligt uddannelser som pædagog, social- og sundhedsassistent og detailuddannelser er hyppige veje væk fra bunden for de fattigste børn. Se listen over uddannelser herunder.
Liberal Alliance kommunikerede for lavt tal om eget forslag: Tre gange flere vil miste dagpengeretten16.6.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Liberal Alliances forslag om at halvere dagpengeperioden kan tage dagpengene fra cirka 32.000 personer, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Tallet er cirka tre gange højere end det, der har været fremme i medierne i forbindelse med partiets præsentation af forslaget.
Flere unge er uden job og uddannelse: Nu er de næsten 45.00012.6.2025 05:06:38 CEST | Pressemeddelelse
44.600 unge mellem 15 og 24 år er uden job og uddannelse, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er en stigning på cirka 1.800 personer det seneste år. Stigningen er drevet af, at færre unge begynder på en uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum