Lokale står i kø for at byde tilflyttere i Esbjerg Kommune velkommen
17.9.2021 09:48:33 CEST | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse

Det kan være svært at komme ind på livet af folk, når man flytter til en ny by – og en ny kommune. Derfor har Esbjerg Kommunes Tilflytterservice siden 2015 med stor succes arrangeret ’Kaffe med en lokal’, hvor tilflyttere til alle byer i Esbjerg Kommune får mulighed for at blive inviteret på kaffe hjemme hos en lokal vært.
Faktisk er arrangementet så stor en succes, at de lokale i år står i kø for at få lov til at blive vært for en tilflytter. Én af dem, der er blevet matchet med en tilflytter, og derfor skal være vært på søndag, er 44-årige Sara Lundbjerg Brandt og hendes familie fra Ribe:
”Vi er en meget international orienteret familie qua vores job, og derfor har vi selv prøvet at flytte til en ny by, hvor vi ikke kendte en levende sjæl. Derfor ved vi, hvor vigtigt det er, at der er nogle, der tager godt imod én. Bare det, at der er nogle, der kender området, det er guld værd,” fortæller Sara Lundbjerg Brandt, der er vært for anden gang og fortsætter:
”Så ud over, at vi kan byde nye mennesker velkommen til vores dejlige by og kommune, så møder vi også selv nye kulturer, og det er altid spændende.”
Muligt at møde lokale i hele kommunen
I år har 25 lokale familier, par og et par enkelte enlige fra hele kommunen meldt sig for at åbne deres hjem for en tilflytter. 15 tilflyttere har efterlyst mere kontakt med nogle af de lokale, og derfor er der lavet 15 kaffeaftaler på søndag fra klokken 14-16.
Og det er et vigtigt arrangement for at få tilflytterne til at føle sig som en del af deres nye by og kommune, fortæller Pia Enemark, bosætningskoordinator hos Tilflytterservice:
” Vi har mødt folk, som har boet i Esbjerg i 8-10 år, som aldrig har været indenfor døren i et lokalt hjem. Mange synes, at det er rigtig svært at skabe den kontakt. Derfor har vi siden 2015 arrangeret det her arrangement ’Kaffe med en lokal’.”
Derfor er det også vigtigt, at der bliver skabt et godt match, fortæller Pia Enemark:
”Vi gør meget ud af, at en børnefamilie skal matches med en børnefamilie, par med par osv. Kan det ikke lade sig gøre, bestræber vi os på, at de har nogle af de samme interesser, når det kan lade sig gøre. Vi kan se, at det er givet godt ud, for der er nogle der bliver ved med at ses efterfølgende.”
En god måde at lære dansk kultur
En af dem, der har prøvet at træde over dørtærsklen hos en fremmed her i kommunen for at drikke kaffe, er Ekhlas Fouad Ahmed Mekki. Hun og manden, der begge kommer fra Sudan, havde boet fire år i København og flyttede så til Esbjerg med deres to – nu tre – børn, og var til kaffe hos en lokal tilbage i 2018:
”Det har givet os en mulighed for at lære den danske kultur bedre at kende. Vi ses stadig med den familie, som vi blev matchet med– både hos dem og os - og det er vi bare rigtig glade for. For os har det betydet, at vi nu har danske venner, den mulighed havde vi ikke i København,” fortæller Ekhlas Fouad Ahmed Mekki.
Kontakter
Pia Enemark, bosætningskoordinator, Tilflytterservice i Esbjerg Kommune, tlf: 2047 3206, mail: piene@esbjerg.dk
Sara Lundbjerg Brandt, Ribe, lokal vært ved ’Kaffe med en Lokal’, tlf: 6093 7717
Ekhlas Fouad Ahmed Mekki, tilflytter til Esbjerg, deltog i ’Kaffe med en Lokal’ i 2018, tlf: 5333 4345
Billeder

Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Udbud skal styrke oplevelsen af Mandø23.10.2026 11:31:46 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommune udbyder nu traktorbuskørslen mellem Vadehavscentret og Mandø. Det kommende samarbejde skal skabe bedre sammenhæng mellem transport, billetsalg og formidling og samtidig give bedre muligheder for samarbejde med virksomheder og foreninger på Mandø.
De første social- og sundhedsassistenter i Esbjerg er nu specialiseret i demens9.10.2026 12:00:16 CEST | Pressemeddelelse
19 social- og sundhedsassistenter fra Esbjerg Kommune har som de første gennemført en ny specialiseringsuddannelse i demens. Den nye viden skal direkte ud i hverdagen og styrke omsorgen for mennesker med demens.
Vandets magt og mystik: Fantasyfestival afslører næste års tema8.10.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sunkne riger, havuhyrer, forheksede søer og magiske kræfter. Den 18. og 19. september 2027 dykker Fantasyfestival ned i temaet Vandets magt og mystik og lader for første gang Esbjergs særlige forhold til havet danne afsæt for festivalens univers.
Nye grønne byrum i Esbjerg indvies30.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En parkeringsplads er blevet til en park, Stormgade har fået mere grønt, og den vestlige del af Kongensgade har fået et helt nyt udtryk. Alle er velkomne til indvielsen onsdag den 7. oktober, når der sættes punktum for områdefornyelsen i Bymidte Vest.
59 klimapartnere har sat rødder i Esbjerg29.9.2026 09:15:18 CEST | Pressemeddelelse
Langs Estrupvej står 59 nye træer som et synligt symbol på Esbjergs grønne erhvervsliv. Ét træ repræsenterer hver af kommunens klimapartnere, som sammen med Esbjerg Kommune arbejder for at gøre den grønne omstilling til konkret handling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
