Lidl hylder frivillighed og lokalsport: Støtter 12 foreninger i Silkeborg med 140.000 kr.

“Mangler dit hold et sponsorat til nyt spillertøj?”
Sådan har Lidl på plakater spurgt kunderne i sine to butikker i Silkeborg de seneste måneder. Torsdag d. 23. juni var 12 lokale klubber og foreninger så samlet til et hyggeligt arrangement i højt humør og dejlig solskin ved Lidls butik på Nørrevænget 49 i Silkeborg, hvor de fik overrakt deres sponsorat.
Det samlede beløb lyder på 140.000 kr. til lokalsporten i Silkeborg. Silkeborg Kajakklub er en af de foreninger, der har søgt og fået et sponsorat fra Lidl, og det kommer uden tvivl til at gøre en forskel.
”Økonomi er altid en udfordring og endnu mere i en lille sport som vores. Sponsoratet fra Lidl går til spillertøj, for det er her, at vi skaber identitet og sammenhold, og det er meget vigtigt for os,” fortæller Poul Helge Andersen, der er frivillig i Silkeborg Kajakklub.
Lidl vil være aktive i lokalområderne
De lokale sponsorater er en del af Lidls ambition om at være til stede i, bidrage til og støtte op om de lokalsamfund, hvor dagligvarekæden har butikker. Og som Lidls indkøbsdirektør, Rasmus Pape, sagde ved arrangementet, er dage som i dag de bedste at gå på arbejde.
”Vi er meget glade for de velbegrundede ansøgninger, som vi har fået, og bredden i valget afspejler vores ønske om at støtte bredt i lokalområderne. For mig giver det så god mening med sponsorater som disse, fordi de er med til at gøre en forskel i foreningerne og giver de lokale ildsjæle en hjælpende hånd. Det er nemlig dem og deres store frivillige indsats, som skaber sammenhængskraft og styrker det lokale foreningsliv,” siger Rasmus Pape, der er indkøbsdirektør i Lidl.
En af de fremmødte ved dagens arrangement er Maja Villadsen, der spiller fodbold på tiende år, og som pt. tørner ud som målkvinde for Silkeborg IFs fodboldhold, Silkeborg IF Q. For hende og resten af holdet, der drømmer om at rykke op i Divisionen, giver tanken om at få nyt spillertøj et boost til selvtilliden.
”Det betyder rigtig meget at have et fedt sæt spillertøj. For når man kommer til en kamp, og man ved, at man har nyt spillertøj, som ikke er tre år gammelt, så har man mere selvtillid. Derudover er det også attraktivt især for potentielle nye spillere at vide, at vi har sponsere i ryggen, der støtter den sport, som man virkelig godt kan lide at dyrke,” siger Maja Villadsen.
Hold/foreninger, Lidl har givet sponsorat til:
- Ungdomshold i Funder GF (fodbold)
- U11-piger fra Silkeborg Kfum (fodbold)
- Silkeborg Beach Volley Klub (beachvolley)
- Lykkeligaholdet Gørvad Kidz (håndbold)
- Oldboys-hold fra Virklund Boldklub (fodbold)
- 7-mands damehold fra B74 Silkeborg (fodbold)
- U15-drenge og blanding af U15-, U16-, og U18- piger i Silkeborg Kajakpolo (kajakpolo)
- Silkeborg Lokalpoliti Idrætsforening (forskellige sportsgrene)
- Oldboys-herrehold fra Fårevang (fodbold)
- U10-drenge fra IF Centrum (fodbold)
- Silkeborg IF Q dameklub (fodbold)
- Sub-eliteløber Jacob Gren (maratonløb)
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 167 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Kokkedal strømmede til: Ny Lidl åbning trak fuldt hus4.12.2025 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der var højt humør og lang kø foran indgangen, da Lidl torsdag morgen åbnede sin nye butik på Højengen i Kokkedal. Borgmester i Fredensborg Kommune, Thomas Lykke Pedersen, stod for snoreklippet sammen med butikschef Benjamin Bohn, og de mange fremmødte kunder blev budt velkommen med morgenkaffe, en bolle med ost og mange skarpe juletilbud.
Fødevareminister Jacob Jensen besøgte Lidl i Holbæk: Madværket udvider sortimentet markant med dansk frugt og grønt i 202626.11.2025 06:03:00 CET | Pressemeddelelse
Efter succes med introduktionen af Madværket i foråret udvider Lidl nu sortimentet markant fra 2026. Dette blev fejret mandag, da fødevare-, landbrug- og fiskeriminister, Jacob Jensen (V), besøgte Lidl i Holbæk for at markere, at discountkædens danske eget-mærke fra marts næste år også inkluderer en stor mængde frugt og grønt fra danske avlere.
Erfaren butikschef er klar til at åbne ny Lidl i Kokkedal: ”Vi vil vinde julehandlen med de laveste priser”25.11.2025 15:07:31 CET | Pressemeddelelse
Når Lidl torsdag d. 4. december åbner dørene til sin nye butik i Kokkedal, bliver det med en butikschef, der både kender området og brænder for at skabe en butik med lokal forankring, lave priser og god stemning. Benjamin Bohn, der bor i Espergærde og har svigerfamilie i Nivå-Kokkedal, ser frem til at byde kunderne velkommen til en moderne butik med et dedikeret team og fokus på kvalitet og service.
Lidl i ny offensiv: Vil vinde julehandlen og sænker priserne på endnu flere produkter19.11.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl sætter turbo på julehandlen med nye prisnedsættelser på en lang række varer. Med det runder dagligvarekæden søndag 150 produkter, der har fået sænket prisen, over den seneste måned - lige fra nødder og marcipan til brød og rengøringsartikler.
Lang kø og store smil: Ringsted tager imod ny Lidl-butik med åbne arme6.11.2025 12:25:19 CET | Pressemeddelelse
Mange kunder stod klar fra morgenstunden, da butikschef, Tobias Viktor Torp Lubrin, og Ringsteds borgmester, Klaus Hansen, torsdag klippede den røde snor til Ringsteds nye Lidl på Klosterparks Allé. De mange fremmødte blev budt velkommen med morgenmad, kaffe og masser af billige priser på friske produkter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

