Lidl har åbnet sin første butik i 2022: Butikschef Benjamin Fidan slog dørene op til Lidls sjette butik på Amager

Blot tyve dage inde i det nye år har Lidl åbnet sin første nye butik. Det sker efter, at butikschef Benjamin Fidan i selskab med Regional Director i Lidl Region Øst, Niclas Kjellman, klippede den berømte røde snor og kunne erklære Lidls butik nummer 135 i Danmark for åben.
Efter flere uger med opfyldning af varer, planlægning af vagter og ikke mindst at lære nye medarbejdere at kende er Benjamin Fidan mere end klar til at byde nye kunder velkommen.
"Jeg glæder mig helt vildt til at møde en masse nye kunder og vise dem vores nye butik. Efter fire år som butikschef i Lidls butik i Rebæk Søpark glæder jeg mig personligt til at danne relationer med nye medarbejdere, så vores gode bånd kan smitte af på kunderne og ses i butikken."
Den nye butik på Kongelundsvej byder på et salgsareal på 850 m2, og som mange andre Lidl-butikker er den indrettet og bygget efter det helt nye butikskoncept. Desuden er der 30 parkeringspladser i forlængelse af butikken.
”Vi ser meget frem til at åbne vores nye butik på Kongelundsvej og ikke mindst møde vores nye kunder. Vi bygger alle vores butikker ud fra høje standarder og tager et stort ansvar for at mindske miljøpåvirkningen, når vi moderniserer og bygger nye butikker,” siger Udviklings- og ejendomsdirektør - i Lidl, Mads T. Nielsen, der også sender en stor tak til alle Lidl-medarbejdere, som har arbejdet hårdt i forbindelse med åbningen af den nye butik.
Og så kan det kun gå for langsomt med at komme i gang, hvis man spørger butikschef Benjamin Fidan.
"Min fineste opgave er at give kunderne en god oplevelse, og det sikrer vi på pris, kvalitet og tilgængelighed. Vi har blandt andet justeret åbningstiderne, så folk kan komme og få deres morgenmad i vores prisvindende bake off-afdeling allerede fra kl. 7. Det ser jeg meget frem til."
Hvis du gerne vil møde Benjamin Fidan, hans team og ikke mindst tjekke den nyeste Lidl-butik ud, så finder du den på Kongelundsvej 65, 2300 København S. Der er åbent mandag-søndag klokken 7-22.
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 163 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl fejrer 20 år i Danmark og åbner pop up-butik på Kærligheden til Smukfest4.7.2025 06:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl åbner en spritny pop up-butik midt i et af festivalens hjerter, nemlig campingområdet Kærligheden. Aftalen med Smukfest skal være med til at fejre Lidl 20-års jubilæum i Danmark. Med i aftalen er også, at Lidl sender fire frugtstande ind på festivalpladsen, så gæsterne kan få sunde snacks mellem koncerterne.
Vigtig kundeinformation vedr. Carribean Style drikkeklar kokosnød med sugerør1.7.2025 15:47:19 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder af forsigtighedsprincip: Carribean Style drikkeklar kokosnød med sugerør, da det pga. indtagelse med sugerør ikke er synligt, om produktet kan være ramt af råd, også selvom nøddens skal er intakt.
Lidl-kampagne imponerer: Stor vækst i salget af økologisk frugt og grønt1.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salget af økologiske frugter og grøntsager er steget med 21 % i kædens butikker på landsplan i forbindelse med Lidl Danmarks ugentlige øko-kampagner, der kører en gang om måneden i Lidl-Plus-appen. Indkøbsdirektør i Lidl, Peer Sandtner, er glad for, at kunderne har taget tilbuddene til sig, for det skal være nemmere at tage sunde og økologiske valg, siger han.
Lidls tøjkollektioner har før ramt plet – nu lander ny Lidl-Trek-kollektion i butikkerne20.6.2025 14:33:43 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har lanceret en ny Lidl-Trek-kollektion i alle danske butikker inspireret af et af verdens bedste cykelhold. Kollektionen henvender sig til både hverdagscyklister og sportsentusiaster og lander midt i en sommer præget af Mads Pedersens etapesejre i flere af forårets løb samt weekendens afholdelse af Copenhagen Sprint, hvor Lidl er Official Fresh Food Partner.
Lidls nye butik i Hillerød er åbnet, og den er helt uden tobak og nikotin12.6.2025 18:44:54 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag morgen blev snoren klippet til Lidls nye butik på Frederiksværksgade i Hillerød. Dermed har byen fået sin første tobaks- og nikotinfrie dagligvarebutik, og kunderne strømmede til fra morgenstunden for at besøge den nye butik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum