L&F: Sommerpakke sætter gang i økonomi og eksport
Det er en sommerpakke med en række gode elementer, der i høj grad hjælper eksportvirksomhederne og stimulerer forbruget, som regeringen, Venstre, Konservative, Radikale Venstre, Enhedslisten, SF og Alternativet tidligt mandag er blevet enige om.
Det siger Anne Lawaetz Arhnung, administrerende direktør i Landbrug & Fødevarer.
- Generelt er det en afbalanceret pakke med nogle rigtigt gode tiltag for at sikre dansk eksport og samtidig sætte gang i forbruget, så vi holder hånden under danske arbejdspladser, siger hun videre.
Særligt vigtigt for Landbrug & Fødevarer er, at eksportvirksomhederne styrkes, blandt andet med en ny samlet eksportpakke og såkaldte genstartsteams, der skal sørge for, at vi fortsat sikrer de danske styrkepositioner i erhvervslivet på den anden side af coronakrisen.
- Det er særdeles vigtigt, at man efter coronakrisen holder fast i at styrke og udvikle mulighederne for de danske eksportvirksomheder, så vi kan fastholde arbejdspladserne i eksporterhvervene. Derfor er det meget positivt, at der nu afsættes 500 mio. kr. til en samlet pakke. Det kommer til at gøre en stor forskel for blandt andet fødevarevirksomhederne, som står for en stor del af Danmarks eksport, siger Anne Lawaetz Arhnung.
Hun fremhæver videre, at det giver god mening at styrke danskernes muligheder for forbrug, blandt andet gennem at udbetale dele af de indefrosne feriepenge.
- Der er brug for at stimulere økonomien gennem øget forbrug. Det er fint, at det blandt andet kan ske gennem at udbetale lønmodtagernes egne penge. Det kan vi kun hilse velkommen, som en fornuftig måde at sætte gang i hjulene på, blandt andet i vores hårdt pressede oplevelsesvirksomheder, som eksempelvis restauranter og hoteller, siger Anne Lawaetz Arhnung.
Yderligere via L&F's pressetelefon: 33394520
Information om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
L&F: Fremdrift i lavbundsprojekter viser, at frivilligheden virker9.7.2025 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af de lavbundsjorde, der ifølge trepartsaftalen skal udtages, er nu identificeret. Lokal inddragelse og frivillige aftaler er en del af forklaringen på den store succes.
1000 børn tager på Madskoler i sommerferien30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Denne sommer tager 1000 madglade børn grydeskeen i egen hånd og sender forældrene ud af køkkenet. Sammen med frivillige instruktører bruger børnene fem dage på at dyrke madglæden imens nye venskaber spirer.
Landbrugets trepartsrepræsentanter tager ansvaret for Danmarks arealer: Nu skal det store arbejde for alvor omsættes lokalt24.6.2025 10:25:16 CEST | Pressemeddelelse
For præcis et år siden blev den grønne trepartsaftale indgået. I dag er arbejdet for at gøre aftalen til virkelighed rykket ud i 23 lokale treparter. I den grønne trepart omkring Limfjorden er der opbakning fra lodsejerne. Flere hundrede landmænd og lodsejere har foreslået arealer, der skal blive til mere natur, skov og vådområder omkring omegnen.
Lokale landmænd tager ansvar i den grønne trepart24.6.2025 10:24:45 CEST | Pressemeddelelse
Landbrugets trepartsrepræsentanter tager ansvaret for Danmarks arealer: Nu skal det store arbejde for alvor omsættes lokalt. Flere hundrede landmænd og lodsejere har foreslået arealer, der skal blive til mere natur, skov og vådområder omkring lillebælt.
Landbrugets trepartsrepræsentanter tager ansvar lokalt24.6.2025 10:23:50 CEST | Pressemeddelelse
For præcis et år siden blev den grønne trepartsaftale indgået. I dag er arbejdet for at gøre aftalen til virkelighed rykket ud i 23 lokale treparter. I den grønne trepart omkring Lillebælt er der god stemning og opbakning fra lodsejerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum