Lejeboliger i stigende vækst – især i Jylland
Nye tal viser, at det især er i Jylland, hvor antallet af ejerboliger er faldet hen over de seneste ti år.

Tal beregnet af Dansk Ejendomsmæglerforening viser, at der i dag er flere danskere, der bor i lejeboliger end i ejerboliger.
I 2012 var der 1.295.373 boliger i Danmark, der var beboet af ejeren. Til sammenligning var der 1.205.001 boliger beboet af en lejer. Her 10 år senere er billedet noget andet. Mens der er kommet knap 10.000 flere ejerboliger, er der sket en eksplosion blandt lejeboliger, hvor der nu er 1.382.176 lejeboliger. Med andre ord er der kommet knap 177.000 flere lejeboliger på 10 år.
Et kig på regionale tal viser, at det især er det vestlige Danmark, hvor lejeboligerne har vundet indpas. Ud af de knap 177.000 flere lejeboliger, er de knap 96.000 i Jylland. Samtidig er antallet af boliger beboet af ejeren faldet med knap 5500 boliger i Jylland. Sydjylland er det eneste område i Jylland, hvor der er kommet flere ejerboliger de seneste 10 år.
Det modsatte billede tegner sig øst for Storebælt. I Byen København er der kommet 12.500 nye ejerboliger og knap 25.000 flere lejeboliger. Der er dog i forvejen tre gange så mange lejeboliger i København, end der er ejerboliger.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Hede LindeKommunikationskonsulentDansk Ejendomsmæglerforening
Tlf:32 64 45 78chl@de.dkBilleder
Information om Dansk Ejendomsmæglerforening
Dansk Ejendomsmæglerforening er brancheforening for ejendomsmæglere i Danmark. Foreningen blev stiftet i 1912 og har til formål at varetage medlemmers erhvervsmæssige og branchemæssige interesser. Foreningen arbejder for: At medlemmerne på en betryggende og professionel måde yder formidling af fast ejendom
Følg pressemeddelelser fra Dansk Ejendomsmæglerforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Ejendomsmæglerforening
Førstegangskøberne bliver ældre6.8.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Alderen på de danske førstegangskøbere er historisk høj, viser tal fra Danmarks Statistik.
Danskerne drømmer om ejerboliger4.8.2022 07:34:25 CEST | Pressemeddelelse
Selv om det er ejerboliger, vi drømmer om, er det lejeboliger, der bliver bygget.
Alt for lange sagsbehandlingstider på nybyggeri1.8.2022 08:56:51 CEST | Pressemeddelelse
Der er alt for lange sagsbehandlingstider på nybyggeri i Danmark. Det gælder både privatboliger og erhverv.
Dansk Ejendomsmæglerforening tager afstand fra Peter Norvigs svindel6.1.2021 18:09:09 CET | Pressemeddelelse
Dansk Ejendomsmæglerforening tager stærk afstand fra alle former for uetiske handlinger i ejendomsbranchen samt svindel med lønkompensation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum