LEGOLAND åbner den 8. juni – man skal booke sit besøg på forhånd
14.5.2020 13:15:29 CEST | LEGOLAND Billund | Pressemeddelelse

LEGOLAND kan endelig slå dørene op til en ny sæson og er fra start klar med en række nye sikkerhedsforanstaltninger. En af de ting, der bliver anderledes, er, at man skal booke sit besøg på forhånd både med normale billetter og Sæsonpas.
- Vi er først og fremmest rigtig glade for, at vi kan åbne den 8. juni, hvis alt går, som det skal til den tid. Når vi åbner, kommer vi til at have en begrænsning på antallet af gæster i LEGOLAND, og for at kunne styre det bedst muligt, beder vi vores gæster om at købe billetter på forhånd eller registrere deres besøg med Sæsonpas på vores hjemmeside, siger Christian Woller, direktør i LEGOLAND.
Den første åbningsdag bliver kun for gæster med Sæsonpas, og her forventer LEGOLAND kun at lukke mindre end 10 % af parkens normale kapacitet ind.
- Vi kender endnu ikke alle kravene fra myndighederne, men vi kommer til at have en række tiltag, som vil være nye for os. Derfor starter vi ud med meget få gæster, og så øger vi gradvist kapaciteten op mod den begrænsning, vi kommer til at have generelt i år for at sikre, at der er rigtig god plads. Vi opfordrer vores gæster til at holde sig orienteret på vores hjemmeside, hvor man kan finde svar på de fleste spøgsmål om åbningen af LEGOLAND, og hvordan det hele kommer til at foregå, siger Christian Woller.
Øget rengøring og rigeligt med håndsprit
Selvom kravene fra myndighederne endnu ikke er kendte, så er der nogle tiltag, der allerede nu ligger fast.
- Det skal naturligvis være muligt at holde god afstand til de øvrige gæster i LEGOLAND, og det gælder både, når man går rundt i parken, og når man venter på at prøve forlystelserne. Derudover kommer vi til at øge rengøringsintervallet, og der kommer blandt andet til at være håndsprit ved toiletter og forlystelser. Og så er vi selvfølgelig klar til at møde de yderligere krav, der måtte komme fra myndighederne, siger Christian Woller.
The LEGO® MOVIE™ World åbner først i 2021
Hvis man er en af dem, der har glædet sig til at prøve de nye forlystelser i LEGOLAND i år, kommer man til at vente til 2021. Åbningen af The LEGO® MOVIE™ World er nemlig udskudt til næste sæson, fordi der er en række udfordringer med at få området færdigt.
- Både vi og vores gæster har glædet os rigtig meget til i år, hvor vi skulle åbne et helt nyt område i LEGOLAND. Desværre har coronakrisen betydet, at vores udenlandske leverandører ikke nåede at færdiggøre forlystelserne. Vi ved ikke, hvornår det bliver muligt for dem, og med det arbejde, der resterer, og de efterfølgende sikkerhedsgodkendelser og træning, der skal til, så er det ikke realistisk, at vi kan åbne området i år, siger Christian Woller.
Alle gæster med Sæsonpas vil få forlænget deres sæson med de første 63 åbningsdage i 2021, så de får det samme antal åbningsdage og dermed også mulighed for at opleve The LEGO® MOVIE™ World.
Kontakter
Kasper TangsigPressechef
Tlf:+45 20 30 81 84Kasper.Tangsig@LEGOLAND.dkBilleder
Information om LEGOLAND Billund
Følg pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Fuld fart på sæsonens første åbningsdag i LEGOLAND®28.3.2026 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Flere tusinde forventningsfulde gæster besøger LEGOLAND® i dag på årets første åbningsdag, hvor vi også har indviet Danmarks første duellerende rutsjebane, Minifigure Speedway, med ræs og eksklusive LEGO® præmier på højkant.
Danmarks første duellerende rutsjebane åbner i LEGOLAND®: Store præmier på højkant i det første officielle ræs på åbningsdagen18.3.2026 07:51:44 CET | Pressemeddelelse
LEGOLAND® inviterer 12 personer til at deltage i det første officielle ræs i den nye familieforlystelse Minifigure Speedway, når parken slår dørene op lørdag den 28. marts.
For fjerde år i træk: Danmarks største jobmesse for sæson- og fritidsjob byder på 800 ledige stillinger i Billund15.1.2026 09:33:38 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 24. januar kl. 10–14 inviterer LEGOLAND®, Lalandia, LEGO® House, WOW PARK og Airport Hotel Billund endnu en gang til Danmarks største jobmesse for sæson- og fritidsjob i Billund Idrætscenter. Her står 800 ledige stillinger på højkant, når fem af Billunds største attraktioner går sammen om at byde nye kollegaer velkommen.
Bliv en del af fællesskabet i LEGOLAND® – søg sæsonjob nu!5.12.2025 14:34:44 CET | Pressemeddelelse
Drømmer du om et job, der er federe end de fleste og giver dig et fællesskab med venner for livet?
LEGOLAND® åbner julesæsonen med verdens længste peberkagemand og nye LEGO® minifigur-maskotter20.11.2025 15:13:24 CET | Pressemeddelelse
Når LEGOLAND® åbner op for julesæsonen lørdag den 29. november, bliver det med duften af friskbagt peberkage og en afsløring af to helt nye LEGO® minifigur-maskotter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

