LEGO Fonden donerer 100 millioner kroner til børn i Afghanistan og Haiti
26.8.2021 13:00:00 CEST | Red Barnet | Pressemeddelelse
Coronapandemien har synliggjort, hvor alvorligt det er, når børn ikke går i skole. 1,6 milliarder børn i verden har været ramt af skolelukninger i det seneste år. Skolelukningerne vil for de mest udsatte børn betyde, at de aldrig kommer tilbage i skole. Det betyder, at verden står i en alvorlig uddannelseskrise, og vi risikerer, at der i de kommende år, bliver lagt mange millioner børn til de 258 millioner, som i forvejen ikke går i skole.
– Når skolerne lukker, er der stor risiko for, at særligt pigerne ikke kommer tilbage på skolebænken. Det betyder, at vi vil se stigninger i børneægteskaber, tidlige graviditeter og børnearbejde. I den globale krise er der brug for yderligere finansiering og nytænkning, så vi er bedre rustede, når nye kriser opstår”, siger Dorthe Petersen, administrerende direktør hos PlanBørnefonden.
Den nye alliance samler både folketingsmedlemmer, virksomheder, fonde, FN-organisationer og civilsamfund. Formålet med alliancen er at skabe dialog og udvikle innovative løsninger med målet om, at alle børn i kriser og konflikter får adgang til kvalitetsuddannelse.
– Ved at sikre et tættere samarbejde og en bedre forståelse af virkeligheden for børn og unge i kriseområder hos alle deltagere, håber vi ved fælles indsats at kunne få verdens mest sårbare børn i skole, siger Helle Gudmandsen, international uddannelseschef hos Red Barnet.
Danmark kan vise vejen
Udviklingsminister Flemming Møller Mortensen forsikrede på mødet i dag, at Danmark vil fortsætte sit stærke engagement i uddannelse i kriser. Det vil fremgå ar regeringens udkast til finanslov som præsenteres i næste uge.
Yasmine Sherif, som er direktør for den globale fond for uddannelse i kriser (ECW) understregede, at behovet for finansiering aldrig har været større, og et land som Danmark kan have en enorm betydning ved at vise vejen til samarbejde og politisk vilje – ikke bare i Danmark, men i resten af verden.
– Tak til Danmark for det stærke og inspirerende lederskab. Den nye Alliance for Uddannelse i Kriser er en nyskabelse for, hvordan vi sammen kæmper for de mest sårbare børns ret til uddannelse. Politikere, civilsamfund, fonde, og private virksomheder kan forandre verden i fællesskab, sagde Yasmine Sherif.
Kontakt:
Helle Gudmandsen, international uddannelseschef i Red Barnet heg@redbarnet.dk, 2086 0084
Signe Holme, kommunikationschef i PlanBørnefonden, signe.holme@planbornefonden, 6068 3012
Kontakter
Gitte Bank de ThurahPresseansvarlig
Tlf:2155 2045gbj@redbarnet.dkInformation om Red Barnet
Red Barnet arbejder i Danmark og mere end 110 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.
Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
Ny befolkningsundersøgelse: Stort flertal af danskerne ønsker at bevare udviklingsbistand på 0,7 procent17.3.2026 23:30:16 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Globalt Fokus viser, at 2 ud af 3 danskere bakker op om udviklingsbistanden. Danskernes støtte bør være et klart signal til landets politikere, om at vi ikke skal pille ved udviklingsbistanden, men at vi skal holde fast i de 0,7 procent af BNI.
Næsten 300.000 børn er sendt på flugt i Libanon: De klamrer sig til kæledyr og legetøj17.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I alt er over 800.000 mennesker sendt på flugt i Libanon, siden konflikten eskalerede for over to uger siden. Mange er flygtet til nabolandet Syrien. Red Barnet opfordrer til at indstille alle angreb for at beskytte børn og civile.
Tusindvis af elever sætter i dag trivsel på skoleskemaet: Trivsel er en holdsport6.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På 265 skoler landet over samarbejder elever, lærere og pædagoger i dag om børns trivsel. De mange skoler samarbejder med Red Barnet i forbindelse med Trivselsdagen for at styrke trivslen og fællesskabet både i klassen og på skolerne.
Ny undersøgelse: Børns digitale liv accelererer fra niårsalderen24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med deres første smartphone ændrer børns digitale liv sig markant. Det viser en repræsentativ undersøgelse af seks- til tiåriges brug af skærme foretaget af VIVE for Red Barnet. Gennemsnitsalderen for børns egen første tablet er 5,2 år og 8,1 år for den første smartphone, viser analysen.
Red Barnet: Børn i Ukraine er ængstelige og bange efter tusinder af timer med alarmer i forbindelse med luftangreb23.2.2026 21:55:00 CET | Pressemeddelelse
De seneste fire år har børn i Ukraine i gennemsnit oplevet, hvad der svarer til næsten et halvt år med uafbrudte alarmer i forbindelse med luftangreb. Den konstante frygt sætter dybe spor hos tusindvis af børn i Ukraine.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum