Lederne ærgrer sig over fald i antal af STEM-studerende
27.7.2021 18:00:00 CEST | Lederne | Pressemeddelelse

I år bliver 16.040 unge i løbet af natten og i morgen tilbudt en plads på én af de af 322 uddannelser, der ligger inden for STEM-området (Science, Technology, Engineering og Mathematics).
Sidste år blev 16.828 unge tilbudt en plads på en STEM-uddannelse, hvilket betyder, at der er sket et fald på 788 personer – eller fem procent. Samtidig er andelen af studerende, som i år bliver optaget på en STEM-uddannelse, faldet med 0,4 procentpoint – fra 24,2 procent i 2020 til 23,8 procent i 2021.
Selvom Lederne glæder sig over det næsthøjeste optag nogensinde og at mange unge vælger at påbegynde en videregående uddannelse, så ærgrer det Ledernes uddannelsespolitiske chef, at sidste års stigning inden for STEM-området ikke fortsætter:
- Det er en ærgerlig udvikling, vi ser i år. Vi har brug for de skarpeste hoveder til at skabe morgendagens teknologiske og digitale løsninger og hjælpe med den bæredygtige omstilling – og her er det i høj grad STEM-kompetencer, der bliver efterspurgt ude i virksomhederne og i samfundet, siger hun.
De seneste fem år har andelen har unge, som er blevet optaget på en STEM-uddannelse, kun rykket sig ganske lidt fra 23,1 procent i 2017 til 23,8 procent i 2021.
|
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
|
|
STEM-uddannelser |
15.040 |
15.251 |
15.448 |
16.828 |
16.040 |
|
Ikke-STEM-uddannelser |
50.130 |
49.692 |
50.266 |
52.698 |
51.385 |
|
Andel optagne på STEM-uddannelser |
23,1% |
23,5% |
23,5% |
24,2% |
23,8% |
Kilde: Den Koordinerede Tilmelding (KOT).
Og når andelen af unge, som bliver optaget inden for STEM, nu lider et knæk fra 2020 til 2021, så er det et kraftigt signal om, at der er brug for handling, da vi allerede nu – og i fremtiden – kommer til at mangle arbejdskraft med tekniske, digitale og ingeniørmæssige kompetencer, forklarer Christina Laugesen.
- Det går alt for langsomt med at få flere unge til at vælge en STEM-uddannelse. Vi bliver nødt til at gøre noget mere for at vække de unges interesse for IT-, de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser. Det gælder i særlig høj grad blandt kvinderne, som er underrepræsenteret på flere STEM-uddannelser, siger Christina Laugesen.
Hun mener blandt andet, at der skal tænkes i at brande og markedsføre STEM-uddannelserne på nye måder, så flere unge finder det attraktivt at gå den vej.
- Det handler fx om at vise, at studiemiljøerne og karrierevejene er mangfoldige. Samtidig skal vi bryde stereotypen om, at STEM-uddannelser er rent nørderi og i stedet udbrede en langt bredere forståelse af STEM-kompetencer med mere vægt på de humanistiske aspekter som design, etik og bæredygtighed, siger hun.
Nøgleord
Kontakter
Diana BergenserPresse- og analysekonsulent
Tlf:2399 4962dib@lederne.dkBilleder
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Mangel på kolleger slider på trivsel og kvalitet – især blandt unge16.2.2026 12:17:04 CET | Pressemeddelelse
Mangel på arbejdskraft er blevet et samfundsproblem, der i høj grad mærkes på arbejdspladserne, viser ny undersøgelse. Når kollegerne mangler, stiger arbejdspresset, og kvaliteten og trivslen falder, svarer danskerne. Og især yngre medarbejdere rammes. Lederne kalder på politiske løsninger.
Danske topledere mister tilliden til USA som marked24.1.2026 08:59:15 CET | Pressemeddelelse
Kun 37 pct. af danske topledere tør satse på USA som marked på langt sigt, viser ny undersøgelse fra Lederne.
Lederne lancerer ny AI-webinarserie: Over 3.500 ledere tilmeldt på få dage14.1.2026 13:03:32 CET | Pressemeddelelse
Hvis AI skal skabe værdi, er det afgørende, at lederne ude i landets virksomheder er klædt på til at træffe de nødvendige valg og beslutninger.
Headhuntere går på jagt blandt danske ledere29.12.2025 09:25:11 CET | Pressemeddelelse
Nye tal viser massiv efterspørgsel efter lederes kompetencer – og behov for skarp dømmekraft, når headhunteren ringer.
Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene27.12.2025 11:22:22 CET | Pressemeddelelse
Usikkerheden vokser, men danske topledere ser muligheder på trods af globale risici.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
