LB Forsikring etablerer nyt videnscenter til forhindring af skader
11.3.2021 14:12:05 CET | LB Forsikring | Pressemeddelelse

Videnscenter for Forhindring. Det er navnet på LB Forsikrings helt nye satsning, der skal give mere luft under vingerne til forsikringsselskabets strategiske målsætning om at gøre forsikring overflødig blandt andet ved at gå fra forsikring til forhindring.
Alene over de kommende 5 år forventer LB Forsikring at bruge i omegnen af en kvart milliard kroner på tiltag, der skal medvirke til, at selskabets medlemmer får reduceret eller helt forhindret skader som eksempelvis vandskader eller trafikskader. Det nye Videnscenter for Forhindring skal dokumentere og skabe ny viden. En opbygning af viden der i høj grad kommer til at ske sammen med andre.
Sammen med DTU er første projekt netop igangsat og handler om adfærd knyttet til stigende vand og vandskader.
”For kunne lappe hullerne i taget, skal man vide, hvor de er. Det gælder for den enkelte husejer, og det gælder helt overordnet for os som forsikringsselskab, når vi ser på områder som eksempelvis stigende grundvand, trafiksikkerhed og sågar områder som stress og trivsel for vores 400.000 medlemmer. Med Videnscenter for Forhindring øger vi nu vores egen vidensproduktion, samtidig med at vi i vid udstrækning deler vores viden med vores omverden. De udfordringer vores medlemmer har, har samfundet i almindelighed også,” siger Mikkel Frost Kopenhagen, direktør for Strategi og Innovation i LB Forsikring.
Samarbejde med DTU om klimaadfærd
Det nye videnscenter har netop startet sit første vidensprojekt, der handler om at hjælpe DTU med at skaffe viden og data på oplevet risiko og holdning til behovet for at nedbringe oversvømmelsesrisikoen gennem investering i klimatilpasning. Hos DTU glæder man sig til at kunne få del i den viden, LB Forsikrings medlemmer ligger inde med.
”Ideen med projektet er at forstå, hvordan folk opfatter den information, de får om risiko for oversvømmelser og stigende vand pga. storm eller kraftigt nedbør. Hvordan påvirker informationerne om risiko deres vilje til handling? Målet er naturligvis på sigt at få folk til at tage forholdsregler, så vi får færre oversvømmelser, men i første omgang undersøger vi folks risikovillighed over for de informationer, de får. Her har det en stor værdi at have en stor målgruppe, der er fordelt over hele landet, og det har LB Forsikring”, siger Professor i Klima og økonomi Kirsten Halsnæs fra DTU.
”Samarbejdet med DTU er et godt eksempel på, hvordan vi gerne vil samarbejde med andre om at frembringe viden, der skaber værdi for hele samfundet. Og vi glæder os til at indgå i lignende samarbejder med andre uddannelsesorganisationer, NGO’er mv. inden for områder som klima, mobilitet og velfærd,” siger Mikkel Frost.
Videncenter for Forhindring er etableret som en del af LB Forsikrings strategi og innovations afdeling og centret får per 1. april Kenneth Wolstrup som ansvarlig.
Nøgleord
Kontakter
For yderlige information:
Marie Grabow Westergaard, pressechef i LB Forsikring, tlf:31438233 mail: mago@lb.dk
Marie Grabow WestergaardPressechef
presselb@lb.dk
Billeder
Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Manglende interesse får millionstøtte til demokratiske initiativer i Region Sjælland til at samle støv13.3.2026 10:24:33 CET | Pressemeddelelse
LB Foreningen har stillet en mio. kroner til rådighed for opdyrkning og udbredelse af demokrati og demokratiske fællesskaber i Region Sjælland. Men pengene har svært ved at få ben at gå på. ”Vi mangler simpelthen gode bud på, hvordan man her i regionen sætter fokus på gode demokratiske fællesskaber,” lyder det fra LB Foreningen.
LB Forsikring udvider dækning til strandede danskere i udlandet2.3.2026 14:13:04 CET | Pressemeddelelse
Som følge af situationen i Mellemøsten tilbyder Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab ekstra hjælp til medlemmer, der er strandet i udlandet.
Indeklima: Husker du at lufte ud i den kolde vintertid?27.2.2026 08:09:07 CET | Pressemeddelelse
Vinter og manglende udluftning er en dårlig kombination. Alligevel viser en medlemsundersøgelse fra LB Forsikring, at det kun er hver tredje, der lufter tilstrækkeligt ud om vinteren i forhold til anbefalingerne. Manglende udluftning kan få alvorlige konsekvenser for både helbred og bolig – og i værste fald føre til skimmelsvamp.
Tøvejr og vand på vejene: Har du styr på, hvordan du håndterer risikoen for akvaplaning?21.2.2026 11:46:59 CET | Pressemeddelelse
De massive mængder sne i Danmark er allerede ved at blive forvandlet til vand og det giver øget risiko for akvaplaning på vejene. LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, giver her gode råd til at forebygge uheld.
Tøvejr på vej: Mange boligejere vil først nu opdage skaderne19.2.2026 11:10:15 CET | Pressemeddelelse
Meteorologerne varsler mildere temperaturer allerede fra fredag aften. Det betyder, at sne og is i løbet af weekenden kan blive forvandlet til vand. Det er derfor i den kommende tid en god ide at tjekke for skader, da smeltevand kan forårsage store vandskader på boligen, særligt hvis det ikke opdages i tide.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


