LB Foreningen donerer 2 mio. kr. til jordskælvsofrene i Syrien og Tyrkiet
11.2.2023 10:00:00 CET | LB Forsikring | Pressemeddelelse

De voldsomme jordskælv, der har ramt Tyrkiet og Syrien, har allerede kostet over 20.000 mennesker livet. Katastrofen er massiv og kalder på handling. Derfor har LB Foreningen besluttet at donere 2 mio. kr. til den internationale, humanitære organisation Røde Kors, som allerede er til stede i områderne, hvor folk har mest brug for nødhjælp.
”Jordskælvet ramte i et område med millioner af mennesker, hvoraf mange i forvejen havde brug for humanitær hjælp. Dødstallet stiger stadig, og mange står i en desperat situation. I LB Foreningen har vi tradition for at hjælpe med donationer til større humanitære katastrofer, og lige nu er vi i en situation, hvor ofrene skal have al den støtte og hjælp de kan få. Med dette bidrag til Røde Kors håber vi at kunne være med til at gøre en lille forskel for ofrene,” siger Lars Busk Hansen, formand for LB Foreningen og bestyrelsesformand i LB Forsikring.
Hos Røde Kors er man glade for støtten.
”Tak til LB Foreningen og LB Forsikring for deres støtte i endnu en nødsituation. Den er meget værdsat. Katastrofen er meget omfattende og helt ulykkelig for de mange millioner, som er direkte berørt. Vi omsætter straks pengene til nødhjælp og assistance til ofrene for jordskælvet i Tyrkiet og Syrien”, siger Anders Ladekarl, generalsekretær, Røde Kors.
LB Foreningen har senest givet støtte til humanitære organisationers arbejde med ofrene for krigen i Ukraine.
LB Foreningen er ejer af LB Forsikring, som er Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab med over 420.000 medlemmer. LB Forsikring består af Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring, Bauta Forsikring og LB Forsikring til PFA. Alle medlemmer af LB Forsikring er også medlemmer af LB Foreningen og dermed medejere af LB Forsikring.
Nøgleord
Kontakter
Mikkel KlausenChef for Uddelinger, Udvikling & Kommunikation, LB Foreningen & Bestyrelser
Tlf:24282110mikl@lb.dkBilleder

Links
Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Manglende interesse får millionstøtte til demokratiske initiativer i Region Sjælland til at samle støv13.3.2026 10:24:33 CET | Pressemeddelelse
LB Foreningen har stillet en mio. kroner til rådighed for opdyrkning og udbredelse af demokrati og demokratiske fællesskaber i Region Sjælland. Men pengene har svært ved at få ben at gå på. ”Vi mangler simpelthen gode bud på, hvordan man her i regionen sætter fokus på gode demokratiske fællesskaber,” lyder det fra LB Foreningen.
LB Forsikring udvider dækning til strandede danskere i udlandet2.3.2026 14:13:04 CET | Pressemeddelelse
Som følge af situationen i Mellemøsten tilbyder Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab ekstra hjælp til medlemmer, der er strandet i udlandet.
Indeklima: Husker du at lufte ud i den kolde vintertid?27.2.2026 08:09:07 CET | Pressemeddelelse
Vinter og manglende udluftning er en dårlig kombination. Alligevel viser en medlemsundersøgelse fra LB Forsikring, at det kun er hver tredje, der lufter tilstrækkeligt ud om vinteren i forhold til anbefalingerne. Manglende udluftning kan få alvorlige konsekvenser for både helbred og bolig – og i værste fald føre til skimmelsvamp.
Tøvejr og vand på vejene: Har du styr på, hvordan du håndterer risikoen for akvaplaning?21.2.2026 11:46:59 CET | Pressemeddelelse
De massive mængder sne i Danmark er allerede ved at blive forvandlet til vand og det giver øget risiko for akvaplaning på vejene. LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, giver her gode råd til at forebygge uheld.
Tøvejr på vej: Mange boligejere vil først nu opdage skaderne19.2.2026 11:10:15 CET | Pressemeddelelse
Meteorologerne varsler mildere temperaturer allerede fra fredag aften. Det betyder, at sne og is i løbet af weekenden kan blive forvandlet til vand. Det er derfor i den kommende tid en god ide at tjekke for skader, da smeltevand kan forårsage store vandskader på boligen, særligt hvis det ikke opdages i tide.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
