Lastbilsalget buldrer fremad

Lastbilsalget fortsætter sit stabilt høje niveau i 2021. Med 380 nye lastbiler i den forgangne måned endte salget hele 27,1 procent over sidste års niveau i samme måned. Med 2.948 nye lastbiler indtil videre i 2021 er året således 20,8 procent over sidste års niveau i samme periode. Adm. direktør for De Danske Bilimportører, Mads Rørvig, siger om lastbilsalget:
”Lastbilerne har været inde i en god periode i længere tid, hvilket er dejligt at se. Det skyldes blandt andet, at coronaen ikke har haft en synderlig stor indflydelse på efterspørgslen efter lastbiler. Tværtimod viste coronakrisen os, at lastbiler er en helt uundværlig del af den kritiske infrastruktur.”
Modsat lastbilerne har varebilerne mærket sommerferien lidt mere i både juli og august. I august endte varebilsalget 5,0 procent under i fjor med 2.586 nyregistreringer. Til gengæld havde varebilerne nogle særdeles gode måneder fra marts til juni, hvilket resulterer i, at år-til-dato-salget af varebiler er 15,5 procent over samme periode af 2020.
”Varebilerne havde en rigtig god periode op til sommerferien, hvor der blev indregistreret mange nye varebiler. At sommerferien bød på lidt færre varebiler end sidste år, giver ikke umiddelbart anledning til bekymring, og vi forventer fortsat et ganske godt salg for året som helhed,” siger Mads Rørvig.
_______
Analyse af det samlede bilsalg
Denne analyse indeholder statistik og kommentarer om salget af varebiler, lastbiler og busser. Pressemeddelelse om personbilsalget i august 2021 finder du her.
Beskeden nedgang i varebilsalget i august
Med 2.586 nyregistrerede varebiler i august måned 2021, oplevede varebilsalget en lille nedgang på 5,0 procent sammenlignet med august måned 2020. I august sidste år blev der registreret 2.723 nye varebiler.
Samlet set er der siden januar blevet indregistreret 21.595 nye varebiler i 2021. I de første otte måneder af 2020 lå tallet på 18.702. År-til-dato er varebilsalget altså steget med 15,5 procent, og salget er tilmed kun 2,4 procent under niveauet fra 2019.
Tager vi et kig på vægtklasserne, var det den mellemtunge vægtklasse (2.501-3.490 kg), der øgede sin salgsandel mest i august 2021 med en stigning på 4,4 procentpoint. Omvendt gik det de mindste varebiler (op til 2.500 kg), der afgav 6,7 procentpoint af deres markedsandel i august 2021 i forhold til august 2020.
Lastbilerne buldrer fremad
Med 380 nyregistrerede lastbiler i august 2021, fortsætter det månedlige lastbilsalg med at overgå niveauet for den tilsvarende måned af 2020. Sidste år blev der indregistreret 299 nye lastbiler i august, og lastbilsalget er dermed steget hele 27,1 procent i forhold til i fjor.
Kigger vi på det foreløbige salg i hele 2021, er historien også ganske positiv. Selvom vi ikke kan følge med niveauet fra 2019, hvor der blev indregistreret 3.566 nye lastbiler fra januar til august, er der allerede nyregistreret 2.948 lastbiler i år. Det svarer til en stigning på 20,8 procent i forhold til samme periode af 2020. I indeværende år er det kun januar måned, der har leveret et lavere resultat end den tilsvarende måned i fjor.
Det var de mellemtunge lastbiler (16,001 til 24 ton), der stod for den største ændring hos lastbilerne i august 2021. De mistede således 3,4 procentpoint af deres markedsandel i den forgangne måned sammenlignet med august 2020. De mindste lastbiler (op til 16 ton) og de største lastbiler (over 24 ton) øgede i august 2021 deres andele af markedet med hhv. 1,6 og 1,8 procentpoint.
Fortsat fremgang til busserne
August 2021 bød på en fordobling i antallet af nye busser i forhold til samme måned sidste år. Således blev det til 28 busser i den forgangne måned mod 14 busser i august 2020.
Med fremgangen fra august ender det foreløbige bussalg for 2021 på 426 nye busser, hvilket er en stigning på 80,5 procent sammenlignet med samme periode i 2020.
Bussalgets udvikling skal som altid tages med nogle forbehold, da vi analyserer relativt små tal, og da enkelte leverancer eller udeblivelsen af samme kan påvirke udviklingen markant. Som følge af, at mange trafikselskaber udskød deres køb af nye busser i 2020, ser vi som forventet et flot bussalg i 2021.
Yderligere oplysninger
- Interview og citater:
Adm. Direktør Mads Rørvig, tlf. +45 30 16 10 04 eller mr@bilimp.dk
- Data, statistik og bilag:
Seniorkonsulent Caroline Høegh-Guldberg, tlf. +20 32 13 70 eller chg@bilimp.dk
Pressefoto
Kilde
De Danske Bilimportører på baggrund af data fra Bilstatistik.dk.
Kildeangivelse
Gengivelse af tekstindhold bedes kildeangivet: De Danske Bilimportører
Gengivelse af tal og statistikker bedes kildeangivet: Bilstatistik.dk
Fakta
De Danske Bilimportører er brancheorganisation for bilfabrikkernes repræsentation i Danmark. Vi repræsenterer alle nye biler (person-, vare- og lastbiler samt busser) som anskaffes i Danmark og de omfatter selvsagt alle teknologierne – el, brint, hybrider, diesel, benzin, gas.
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktør
Kontakt for kommentarer, citater mv.
Caroline Høegh-GuldbergSeniorkonsulent
Kontakt for data, statistik og bilag
De Danske Bilimportører
Følg os på følgende kanaler:
Billeder
Vedhæftede filer
Information om Mobility Denmark
Mobility Denmark repræsenterer bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, samt finansierings- og leasingselskaber.
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Stærk interesse for nye biler på tværs af Norden11.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der var små udsving at spore på tværs af de nordiske bilmarkeder i juni og større variation landene i mellem i første halvår.
Sommerens biler: Cabrioleter i Danmark8.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er mere end 30.000 cabrioleter i den danske bilbestand, der kan rulle kalechen ned og lukke sommervejret ind de næste par måneder. Mobility Denmark ser nærmere på danskernes smag i cabrioletbiler.
Gode råd til køreferie i elbil3.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Klar til sommer og kør-selv-ferie i elbilien? Mobility Denmark giver gode råd til, hvordan både køretur og opladning bliver en succes.
4 ud af 5 nye personbiler til private i første halvår kørte på el1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af nyregistrerede personbiler lå i første halvår lige over sidste års niveau. Samtidig er elbilerne blevet mere populære i 2025, og mere end 80 procent af nye personbiler til private kørte på el i årets første 6 måneder.
Forsigtig fremgang for bilsalg i EU25.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der var en lille fremgang at spore i antallet af nyregistrerede personbiler i EU i maj 2025. Andelen af elbiler blandt nye biler er fortsat beskeden, men vokser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum