Lasse Skaarup Søgaard ny finansbachelor i Andelskassen i Koldby

24-årige Lasse Skaarup Søgaard er den 12. august startet som finansbachelor i Andelskassen i Koldby.
Lasse bor lige uden for Sønderhå sammen med kæresten Maren, og fritiden bruges især sammen med venner og familie, ligesom han spiller fodbold i den lokale fodboldklub KHIF. I det hele taget er tilknytningen til lokalområdet stor, og Lasse har gået i folkeskole i Koldby, været på efterskole på Skyum idrætsefterskole og har gået på HHX i Thisted. Efter skolen var han værnepligtig i Holstebro og arbejdede efterfølgende med uledsagede flygtningebørn, inden han startede på finansbacheloruddannelsen på UCN i Aalborg. I forbindelse med finansbachelorpraktikken siger Lasse Skaarup Søgaard:
”Jeg har været kunde i Andelskassen, lige så længe jeg kan huske, og har altid været glad for det, så allerede for to år siden, da jeg startede på finansbacheloruddannelsen, var det helt naturligt for mig at kontakte centerdirektør i Andelskassen i Koldby, Jesper Elkær, for at høre, om det var muligt at komme i praktik. Han var heldigvis meget positivt stemt over for idéen, og nu er jeg her så. Allerede første gang jeg snakkede med Jesper, kunne jeg fornemme, at der var en uformel tone og en meget flad struktur i Andelskassen i Koldby med plads til grin og smil i hverdagen, og det tiltalte mig meget. Jeg er stor fortaler for den personlige kundekontakt, og at Andelskassen i mere end én forstand er tæt på kunderne. Faktisk var det en af de vigtigste årsager til, at jeg valgte Andelskassen som praktikplads, og det har jeg ikke fortrudt. Når jeg er færdig med min uddannelse, kan jeg godt se mig selv i en fuldtidsstilling i Andelskassen i Koldby. Måske især med fokus på investering og erhverv, men kundekontakten skal helt bestemt også være en vigtig del af min hverdag.”
Billeder
Information om Danske Andelskassers Bank A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Andelskassers Bank A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Andelskassers Bank A/S
Andelskassen styrker rådgivningen gennem unikt partnerskab med HELP Forsikring7.10.2025 10:54:02 CEST | Pressemeddelelse
Som den første og eneste bank i Danmark har Andelskassen indgået et strategisk partnerskab med HELP Forsikring.
Ung, skarp profil til Andelskassen Varde1.10.2025 14:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. oktober kan kunderne i Andelskassen Varde møde Sara Hyldtoft Møller. Hun lægger vægt på nærvær og løsninger, der tager udgangspunkt i den enkelte kundes behov.
Andelskassen henter erfaren direktør fra Ringkjøbing Landbobank1.10.2025 06:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Andelskassen har fra 1. oktober ansat René Bonde som områdedirektør i Østjylland. René Bonde får ansvaret for at styrke bankens position i området og bidrage til realiseringen af bankens strategi frem mod 2030.
”Det handler om mennesker – ikke bare tal”4.9.2025 06:51:00 CEST | Pressemeddelelse
Julie Rosenfeldt Laursen er ansat som privatkundechef i Andelskassen Hobro. Hun insisterer på den tætte kontakt med sine kunder, og derfor glæder hun sig også til at arbejde i en bank tæt på, hvor hun bor.
”Min holdning er, at kunderne fortjener at blive set”1.9.2025 14:54:00 CEST | Pressemeddelelse
28-årige Mathias Markvard Hansen er ny kunderådgiver i Andelskassen Hobro. Han arbejder hver dag for at skabe og fastholde de gode relationer med kunderne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

