Langsom kørsel gør trafikken farlig

Det koster ikke en bøde, at køre det man må. Sådan lyder budskabet fra Politiet, men desværre kan vi i 2019 stadig konstatere, at det skaber fare i trafikken at køre for langsomt. Faktisk har to ud af tre danskere oplevet farlige situationer på vejene, fordi en anden bil kørte langsommere end fartgrænsen. Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har lavet for Gjensidige Forsikring.
”Det er opsigtsvækkende, at så mange har oplevet farlige situationer med bilister, der kører langsomt. Det viser bare, hvor vigtigt det er, at vi alle følger de samme regler i trafikken. For det er ofte overraskende eller uforudsigelig adfærd, der skaber faren,” siger Henrik Sagild, skadedirektør i Gjensidige Forsikring.
Farligt at bremse ved politiets fartkontrol
Det er fx ved hasarderede overhalinger af langsomme køretøjer og ved bratte opbremsninger pga politiets fotovogne, at de farlige situationer kan opstå.
”Hvis man flytter foden til bremsen af frygt for at få en fartbøde ved politiets fartkontrol, så kommer man hurtigt til at udgøre en større fare på vejene, end hvis man bare kører den fart, man må. Og ved overhaling af langsommere biler skal man altid orientere sig godt, så man ikke ender med at være skyld i voldsomme uheld på grund af sin egen utålmodighed,” siger Henrik Sagild.
Alle typer fart er farlig
Undersøgelsen viser desuden, at 11 % mener, at bilister, der kører langsommere end fartgrænserne, er farligere i trafikken end dem, der kører for hurtigt, og 44 % mener, at lav fart er ligeså farlig som høj fart.
”Undersøgelsens resultater viser meget tydeligt, at mange danskere oplever problemer med langsomme bilister og køretøjer. Trafikken er et fællesskab, og vi skal kunne stole på hinanden, når vi begiver os ud i den. Ligegyldigt om det er som fodgængere, cyklister eller bilister, så skal vi vise hensyn til hinanden,” siger Henrik Sagild.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring i september 2019 blandt 1052 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år.
Hvad er efter din mening farligst i trafikken?
- Bilister der kører langsommere end fartgrænserne 11%
- Bilister der kører hurtigere end fartgrænserne 42%
- Det er lige farligt 44%
- Ved ikke 3%
Har du oplevet farlige situationer i trafikken, fordi andre trafikanter kørte langsommere end fartgrænsen?
- Ja, men der skete ikke et uheld 62%
- Ja, og der skete et uheld 4%
- Nej 27%
- ved ikke 7%
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et af de ledende nordiske skadeforsikringsselskaber, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.900 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også bank, pension og opsparing. Driftsindtægterne var 26 mia. NOK i 2018, mens forvaltningskapitalen udgjorde 157 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Efter våd sommer: Boligejere mangler en plan for oversvømmelser12.8.2025 07:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Det har aldrig været mere relevant, men alligevel mangler rigtig mange boligejere en plan for håndtering af oversvømmelser i deres bolig, viser en ny undersøgelse foretaget YouGov for Gjensidige og NRGi.
Farlig adfærd: Halvdelen af danskerne oplever bilister kører over for rødt lys5.8.2025 07:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom det at standse ved rødt er en grundlæggende færdselsregel, oplever flere danskere, at bilister ignorerer signalet og kører videre. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Danskere overser simpelt trick mod store vandmængder31.7.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle kneb tages i brug, når huset og kælderen skal beskyttes mod den tunge sommerregn. Men syv ud af ti danske række- og parcelhusbeboere ser ikke regntønder som en aktiv del af skadeforebyggelsen. Og det er en fejl, mener skadedirektør i Gjensidige.
Cyklister til gene: Mange oplever dårlig cykelvane29.7.2025 07:49:00 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af danskere tager hver dag cyklen til skole eller på arbejde. Det er dog langt fra alle, som husker at overholde færdselsreglerne. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
To ud af tre af danskerne ved ikke dette om deres betalingskort17.7.2025 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
Størstedelen af danskerne ved ikke, om deres betalingskort har en grænse for, hvor meget de kan bruge det, når de er i udlandet. Det kan give udfordringer på udlandsferien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum