Langelandslinjen sætter snæver rekord
20.7.2023 08:47:07 CEST | Molslinjen A/S | Pressemeddelelse
2023 er begyndt godt for Langelandslinjens rute mellem Spodsbjerg og Tårs. Aldrig før har der været så mange mennesker med færgerne, som i de første seks måneder af i år.

Langelandslinjen er kommet godt i gang med 2023. En status på de første seks måneders sejlads mellem Spodsbjerg og Tårs viser, at der aldrig før har været så mange passagerer med færgerne som i år.
233.341 passagerer har rejst med færgerne i de første seks måneder, og det er lige akkurat en lille halv procent flere end i det hidtidige rekordår i 2022.
”Vi arbejder hele tiden på at udvikle vores trafik og gøre færgerne relevante for de rejsende. Så selv om det er små tal, er det godt at se, når anstrengelserne bærer frugt, siger Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Hele sidste år i 2022 rejste 558.494 passagerer frem og tilbage på Langelandslinjens færger.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkOm Molslinjen:
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. I 2023 overtog Molslinjen det Helsingborgbaserede rederi, ForSea med ruten mellem Helsingør og Helsingborg. Tilsammen har færgerne mere end 15 millioner gæster årligt. Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier. I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Holstebro, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere. Mere info: www.molslinjen.dk
CSR: Molslinjen Commitment / Molslinjen Code of Conduct for Business Relationships.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Tank billig strøm på din elbil mens du venter på færgen23.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Molslinjen gør det nu endnu mere attraktivt for elbilsejere at tage færgen over Kattegat. For mens du venter på færgen, kan du fylde bilen med billig strøm fra helt nye superchargere i både Aarhus og snart også på Odden.
Så gik Molslinjens færgekabale op16.1.2026 13:59:35 CET | Pressemeddelelse
Molslinjens nyeste elfærger er nu på plads i deres rigtige omgivelser, efter færgen Tyrfing til eftermiddag sejlede fra Ballen på sin første tur til Kalundborg for Samsølinjen. Det gav samtidig færgen Nerthus muligheden for i aftes at sejle til Alslinjen, som den er bygget til og gøre klar til første tur i morges.
Stark tillväxt för Öresundslinjen under 202513.1.2026 10:21:42 CET | Pressemeddelelse
Över sex miljoner resenärer och mer än en miljon personbilar valde Öresundslinjens färjor för sin resa över sundet under 2025. Totalt 6 373 842 passagerare – varav 3 363 377 gående – innebar fortsatt tillväxt för överfarten.
Stor vækst på Øresundslinjen i 202513.1.2026 10:21:42 CET | Pressemeddelelse
Mere end seks millioner rejsende og mere end en million biler valgte i 2025 Øresundslinjens færger til deres tur over sundet. 6.373.842 passagerer – heraf 3.363.377 gående sørgede for endnu et vækst-år på ruten.
Molslinjen udvider samarbejde med Vikingbus9.1.2026 13:07:17 CET | Pressemeddelelse
Fra 1. juni 2026 vil det være Vikingbus, som kører Molslinjens busselskab, Kombardo Expressen. Dermed udvider Molslinjen samarbejdet med Vikingbus, som i dag også kører Kombardo Expressens ruter til og fra Bornholm og Sverige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum