Lange udsigter til normale forsyninger af el- og vvs-varer

Manglen på varmepumper og adskillige andre produkter har bidt sig fast. Og sådan vil det sandsynligvis komme til at være et godt stykke ud i fremtiden. Det viser ny medlemsundersøgelse fra brancheorganisationen Veltek, der tæller producenter og leverandører som eksempelvis ABB, Danfoss og Lemvigh-Müller.
Et billede, de genkender hos brancheorganisationen TEKNIQ Arbejdsgiverne, hvor man løbende har fulgt udviklingen. Og der er ikke den store udsigt til væsentlige forbedringer i den nærmeste fremtid.
”I begyndelsen har man kunnet trække på lagrene, men det kan man ikke mere, så udviklingen kommer med stor forsinkelse,” siger Maria Schougaard Berntsen, der er cheføkonom i TEKNIQ Arbejdsgiverne, som repræsenterer cirka 4.100 virksomheder inden for el, vvs og metal.
Voldsom udvikling
Hun peger på, at alle brancher er ramt på produktionen på grund af manglen på materialer.
Ifølge en undersøgelse fra Danmarks Statistik fra 4. kvartal i år gælder det i særlig grad metalindustrien, hvor 52 procent af virksomhederne er påvirket. Men også eksempelvis hver tredje vvs-virksomhed er ramt.
Derfor afhænger meget af de kommende måneder og af, hvorvidt det lykkes at få mere styr på forsyningskæderne. Her spiller de stigende fragtpriser også en rolle, hvis man skal gøre sig forhåbninger om en normalisering af markedet om et års tid, forklarer cheføkonomen.
”For virksomhederne betyder det derfor, at man kan blive nødt til at rykke planlagte opgaver. Man skal som virksomhed prøve at tænke over, hvor man er sårbar, og forsøge at tage forbehold for det i sine kontrakter. Og endelig skal man huske at forklare kunden om de udfordringer, man står i,” siger Maria Schougaard Berntsen.
Udprægede leveringsproblemer
- Ifølge undersøgelsen fra Veltek forventer knap en fjerdedel af virksomhederne, at der går mere end 12 måneder, før forsyningssituationen bliver mere normal.
- Knap halvdelen forventer, at der går mellem 7 og 12 måneder, mens kun fem procent mener, at krisen er ovre i løbet af de næste tre måneder.
Kilde: Medlemsundersøgelse fra brancheorganisationen Veltek
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom, TEKNIQ Arbejdsgiverne – telefon 51 30 95 37
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer cirka 4.100 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Unge strømmer til tekniske uddannelser15.10.2025 11:14:59 CEST | Pressemeddelelse
Elektrikeruddannelsen holder rekordkurs, og antallet af lærlinge på smedeuddannelsen er det højeste i 10 år. Det viser, at unge ser en fremtid med mening og muligheder, vurderer erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Flere tabte job viser behov for robuste virksomheder8.10.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af tabte fuldtidsjob i smede- og metalindustrien er steget markant det seneste år. Tallene viser, hvor vigtigt det er, at virksomhederne står robust, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Danmark skal opruste med mere end våben7.10.2025 13:35:54 CEST | Pressemeddelelse
Danmark skal opruste klogt, så vi både kan beskytte os og bevare vores konkurrencekraft, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ i kølvandet på statsministerens åbningstale.
Varmepumpeindustrien er flyttet ind hos TEKNIQ6.10.2025 15:05:50 CEST | Pressemeddelelse
Varmepumpeindustrien (VPI) har flyttet sit sekretariat til erhvervsorganisationen TEKNIQ. Det styrker både VPI’s medlemmer og TEKNIQs rolle som samlingspunkt for det tekniske erhvervsliv.
Lønstigninger viser høj aktivitet i det tekniske erhvervsliv1.10.2025 08:38:22 CEST | Pressemeddelelse
Lønomkostningerne fortsætter opad i 3. kvartal 2025, viser nye tal. Det er et udtryk for, at der fortsat er høj aktivitet i samfundet, men som også kan komme til at udfordre virksomhederne, understreger TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum