Landsholdsstjerne hjælper Hvidovre-tipper til at vinde 1 million
Neglene er formentlig blevet bidt ned til rødderne i et hjem i Hvidovre klokken lidt over otte lørdag aften.
Det var nemlig på det tidspunkt, at kampen mellem Liverpool og Chelsea skulle afgøres, og det var ret væsentligt for en tipper fra københavnerforstaden, at den netop IKKE blev det.
- Han sad med 12 rigtige på sit system, da kun Liverpool-Chelsea manglede. Her skulle tipperen bruge et X og måtte igennem nogle nervepirrende timer, siger Søren Marschall Augustesen, der er Tips-ansvarlig i Danske Spil.
Især de sidste minutter var nervepirrende, for hjemmeholdet Liverpool pressede på for at få det afgørende mål.
- Samtidig havde Chelsea fået en mand udvist, men Chelsea med Andreas Christensen som forsvarsstyrmand red stormen af, siger Søren Marschall Augustesen.
Så kampen sluttede 1-1, og tipperen kunne lade jublen bryde løs.
De 12 første kampe på kuponen blev nemlig spillet klokken 16 og var som sagt alle gået hjem. Og så sørgede Danske Spils milliongaranti i tips-13 for, at tipperen vandt 1 million kroner.
Nu kan tipperen fra Hvidovre så sende en kærlig tanke til landsholdsspilleren Andreas Christensen, der også havde sin gang på den københavnske vestegn, nemlig i ungdomsafdelingen i Brøndby IF, inden han skiftede til Chelsea.
Blandt de andre forudsigelser var uafgjort i Newcastle-Southampton, West Ham-Crystal Palace og Aston Villa-Brentford.
Tipperen havde udfyldt sin kupon online og investeret 133 kroner i tipssystemet U 11-0-133.
For yderligere info:
-Michael Ørtz Christiansen, presserådgiver i Danske Spil, mail: mioc@danskespil.dk, tlf: 61334230
-Søren Marschall Augustesen, Tips-ansvarlig i Danske Spil, sma@danskespil.dk, tlf: 29455180
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Det kan være Gustavs held”24.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ingen par skal forlade ugens udgave af Vild med dans – og det kan være en stor fordel for ham, der ellers er Danske Spils topkandidat til at blive stemt hjem næste gang.
Vinder million i Klasselotteriet og ’gør ligesom sidste gang de vandt’23.10.2025 10:03:33 CEST | Pressemeddelelse
For 20 år siden vandt midtjysk ægtepar 50.000 kroner, som blev brugt til at sende ungerne på efterskole - nu har parret vundet en million kroner i Klasselotteriet, og overvejer at sende børnene på tur igen: ”Men denne gang tager vi selv med!”
Millionær på Eurojackpot købte en ting som gjorde, at kollegaerne opdagede det med det samme21.10.2025 08:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Når man vinder mange penge i Eurojackpot, kan man hurtigt købe noget, der gør det tydeligt, at man har vundet - det kan en heldig kvinde fra Vestjylland snakke med om - selv om hun ikke sagde et ord om gevinsten.
Jyderne løber med alle Danske Spils millioner - her er kuponerne købt20.10.2025 09:49:24 CEST | Pressemeddelelse
Hele fem danskere blev millionærer på Danske Spils lotterier i sidste uge – og alle milliongevinsterne havnede vest for Lillebælt: Læs med, hvis du har været en tur på OK Plus eller i Spar…
Danske Spil: ”Afdansningsbal for Pusle – eller for Alfred”17.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Vild med dans-ekspert har en klar forventning til, hvem der ryger ud af programmet på fredag – men han har sværere ved at udpege en storfavorit i toppen af feltet. ”Favoritterne ligger utroligt tæt,” siger han.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
