Landsholdet indsamler 38.000 kroner til Folkekirkens Nødhjælps klimaarbejde
10.12.2021 11:17:11 CET | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Efter kvindelandsholdets flotte 3-0 sejr i VM-kvalifikationskampen mod Bosnien-Hercegovina donerede holdet deres matchworn spilletrøjer til Folkekirkens Nødhjælp. Trøjerne blev solgt på auktion og endte med at indsamle 38.000 kroner.
For det beløb kan Folkekirkens Nødhjælp plante 256 klimatræer og lave klimatilpasningsindsatser som indføring i tørkeresistente afgrøder og organisk gødning til småbønder i Uganda.
Spillerne har selv valgt, at pengene fra salget skal gå til Folkekirkens Nødhjælps arbejde med klimatilpasning og træplantning i Uganda. Og midtbanespilleren Sofie Junge Pedersen med trøje nummer 13 på ryggen, der har stået i spidsen for initiativet, er glad for resultatet.
“Vi er rigtig glade og stolte af at kunne udnytte vores platform til at hjælpe mennesker samt vores klima. Vi har et ansvar for at hjælpe, og det bliver ikke sidste gang, vi auktionerer vores trøjer til et godt formål. Tak til alle dem, der har budt,” siger Sofie Junge Pedersen, der til daglig spiller i den italienske storklub Juventus F.C.
Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Birgitte Qvist-Sørensen, sætter stor pris på fodboldlandsholdet klimaengagement og konkrete bidrag på 38.000 kroner til organisationens klimarbejde i Uganda.
”Det danske kvindelandshold er nogle fantastiske rollemodeller, både når det handler om klima og ligestilling. Jeg er meget taknemmelig for, at fodboldlandsholdet valgte at støtte vores indsatser med plantning af træer og klimatilpasning. Projektet sikrer, at der plantes træer, og at nogle af dem, der er allerhårdest ramt af klimaforandringerne, får hjælp til omlægge deres landbrug,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Du kan læse mere om Folkekirkens Nødhjælps klimaarbejde her.
Nøgleord
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Selv om lande forsvinder i havet, skal de bestå som stater25.9.2026 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Små ø-stater skal bevare deres suverænitet og plads i FN, selv om havet opsluger deres land. Folkekirkens Nødhjælp hilser ny FN-erklæring velkommen, men efterlyser penge til at beskytte de truede samfund, før det er for sent.
Jonas Nøddekær markerer 25-års jubilæum med et forsvar for idealerne15.9.2026 08:15:08 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær udgiver debatbogen Idealer i en kynisk tid – et modsvar til krig og kaos. Et personligt opråb om Danmarks og Europas ansvar i en verden, hvor rå magt vinder frem.
Næsten hver anden dansker ville skifte job, hvis der blev krig8.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse: 45 procent af danskerne ville være villige til at lade sig omskole til humanitære opgaver som nødhjælp og minerydning, hvis Danmark kom alvorligt under pres. Erfaringer fra Ukraine viser, hvor afgørende det er.
Folkekirkens Nødhjælp modtager store donationer til nødhjælpsarbejdet i Nepal4.9.2026 13:03:49 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp har indsamlet 2,4 millioner kroner, siden katastrofen ramte Nepal. Midlerne kommer fra Grundfos Fonden, der har doneret 760.000 kroner, Danida, der har bidraget med 640.000 kroner, og private danske bidragydere, som tilsammen har doneret en million kroner. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær udtrykker stor taknemmelighed for opbakningen til indsatsen i Nepal: ”Jeg er meget taknemmelig for den store generøsitet, vi har mødt fra både Grundfos Fonden, Udenrigsministeriet og private bidragydere. Det viser, at vi er rigtig mange, der ønsker at hjælpe i denne akutte situation. Og hver en krone gør en forskel.” Midlerne går til Folkekirkens Nødhjælps nødhjælpsindsats i Nepal. Katastrofen har allerede kostet mere end 1.250 mennesker livet, og over 5.500 mennesker er fortsat meldt savnet. ”Chancen for at finde mennesker i live falder time for time. Derfor arbejder vi på højtryk sammen med myndighederne for at sikre, at de akutte redningsaktioner kan genn
Folkekirkens Nødhjælp i omfattende nødhjælpsindsats i Nepal26.8.2026 17:05:57 CEST | Pressemeddelelse
Flere hundrede meldes savnet efter voldsomme oversvømmelser i Nepal. Oversvømmelserne har især ramt Rasuwa-distriktet, hvor hele lokalsamfund er blevet oversvømmet, og veje, broer og bygninger er ødelagt. Folkekirkens Nødhjælp arbejder i de berørte områder og er i tæt kontakt med myndighederne for at koordinere nødhjælpsindsatsen. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær understreger, at de næste timer bliver afgørende: ”Vi kender endnu ikke katastrofens fulde omfang. Situationen er kaotisk, og flere hundrede mennesker meldes savnet. De næste timer bliver afgørende for at finde og redde mennesker, som kan være fanget eller afskåret af vandmasserne,” siger Jonas Nøddekær. Han frygter, at dødstallet vil stige markant: ”Lige nu handler det først og fremmest om at redde liv og få overblik over situationen. Men vi må desværre forberede os på, at dødstallet kan stige betydeligt i de kommende dage. Folkekirkens Nødhjælp står klar til at hjælpe de berørte familier med blandt ande
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


