Landsholdet indsamler 38.000 kroner til Folkekirkens Nødhjælps klimaarbejde
10.12.2021 11:17:11 CET | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Efter kvindelandsholdets flotte 3-0 sejr i VM-kvalifikationskampen mod Bosnien-Hercegovina donerede holdet deres matchworn spilletrøjer til Folkekirkens Nødhjælp. Trøjerne blev solgt på auktion og endte med at indsamle 38.000 kroner.
For det beløb kan Folkekirkens Nødhjælp plante 256 klimatræer og lave klimatilpasningsindsatser som indføring i tørkeresistente afgrøder og organisk gødning til småbønder i Uganda.
Spillerne har selv valgt, at pengene fra salget skal gå til Folkekirkens Nødhjælps arbejde med klimatilpasning og træplantning i Uganda. Og midtbanespilleren Sofie Junge Pedersen med trøje nummer 13 på ryggen, der har stået i spidsen for initiativet, er glad for resultatet.
“Vi er rigtig glade og stolte af at kunne udnytte vores platform til at hjælpe mennesker samt vores klima. Vi har et ansvar for at hjælpe, og det bliver ikke sidste gang, vi auktionerer vores trøjer til et godt formål. Tak til alle dem, der har budt,” siger Sofie Junge Pedersen, der til daglig spiller i den italienske storklub Juventus F.C.
Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Birgitte Qvist-Sørensen, sætter stor pris på fodboldlandsholdet klimaengagement og konkrete bidrag på 38.000 kroner til organisationens klimarbejde i Uganda.
”Det danske kvindelandshold er nogle fantastiske rollemodeller, både når det handler om klima og ligestilling. Jeg er meget taknemmelig for, at fodboldlandsholdet valgte at støtte vores indsatser med plantning af træer og klimatilpasning. Projektet sikrer, at der plantes træer, og at nogle af dem, der er allerhårdest ramt af klimaforandringerne, får hjælp til omlægge deres landbrug,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Du kan læse mere om Folkekirkens Nødhjælps klimaarbejde her.
Nøgleord
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Hormuz-krisen sender chokbølger gennem verdens fattigste lande29.4.2026 10:11:11 CEST | Pressemeddelelse
En ny rundspørge blandt Folkekirkens Nødhjælps landechefer viser, at forsyningskrisen allerede har katastrofale konsekvenser i fattige og konfliktramte områder.
Historisk opbakning til Folkekirkens Nødhjælp25.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På trods af en hård start på 2025 med lukning af USAID lykkedes det Folkekirkens Nødhjælp at sikre historisk stor opbakning fra danske og internationale samarbejdspartnere og givere
Timbuktu Fonden lancerer fire nye studielegater på hver 25.000 kroner19.3.2026 11:04:34 CET | Pressemeddelelse
I 2026 giver Timbuktu Fonden journalist- og mediestuderende mulighed for at søge studielegater til at rejse ud i verden og rapportere om global udvikling, retfærdighed og ressourcefordeling. Fonden vil årligt uddele fire legater på i alt 100.000.
Folkekirkens Nødhjælp samlede 12,5 millioner ind8.3.2026 17:56:01 CET | Pressemeddelelse
Dagens resultat overgik forventningerne med 1,5 million kroner, oplyser Folkekirkens Nødhjælp efter dagens store landsindsamling.
Midt i valgkamp - partier fra begge fløje samler ind til nødhjælp7.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nødhjælp har ingen farve. Det viser flere politikere og folketingskandidater fra begge fløje, når de søndag går på gaden for at samle ind i forbindelse med Folkekirkens Nødhjælps årlige landsindsamling. Det sker er midt i en valgkamp, hvor besparelser i udviklingsbistanden fylder i debatten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


