Landdistrikter: Stram økonomiaftale er lidt bedre end frygtet
9.6.2022 11:04:37 CEST | Landdistrikternes Fællesråd | Pressemeddelelse
Regeringen og kommunerne indgik onsdag en aftale om rammerne for kommunernes økonomi for 2023 efter et længere forhandlingsforløb. Den stramme aftale vil kunne mærkes i landdistriktskommunerne og i prioriteringen af decentrale borgernære servicetilbud i landdistriktskommuner, frygter formanden Landdistrikternes Fællesråd, Steffen Damsgaard
- Jeg finder samlet set økonomiaftalen mellem regeringen og kommunerne god, og på trods af en stram økonomisk ramme, er den med til at skabe grundlaget for den borgernære kernevelfærd i hele Danmark, siger Steffen Damsgaard og fortsætter:
- Samtidig er det en meget stram aftale, hvor der ikke er råd til ret meget andet end at dække det demografiske træk på serviceområdet. Det bekymrer mig naturligvis, for det er afgørende for bosætning og erhvervsudvikling, at ø-, land- og yderkommunerne får en økonomi, der gør, at de kan opretholde decentrale servicetilbud af en ordentlig kvalitet, siger Steffen Damsgaard.
Landdistriktsformanden understreger, at aftalen skal tolkes i lyset af, at dansk økonomi er udfordret, men appellerer til, at det er et fælles ansvar løbende at sikre, at tingene hænger sammen.
- Den indgåede aftale bærer præg af, at den økonomiske virkelighed på mange måder er en anden end for bare få måneder siden. Vi oplever en meget høj inflation og råderummet er stærkt begrænset som følge af en række landspolitiske prioriteringer, der har været bred politisk opbakning til. Det er nu et fælles ansvar at få enderne til at mødes, uden det sker på bekostning af borgere og virksomheder i landdistrikterne, siger han.
Flere midler til pressede kommuner
Landdistrikternes Fællesråd har i fornyligt fremhævet behovet for at fordoble særtilskudspuljen fra ca. 360 mio. kr. til 720 mio. kr., da der er stigende behov for økonomisk hjælp til de pressede kommuner, hvilket ofte er ø-, land- og yderkommuner.
En stigning i puljen er kommet med i økonomiaftalen, og det roser formanden:
- Jeg er meget glad for, at det lykkedes kommunerne at få yderligere 250 mio. kr. i puljen, så den nu er over 600 mio. kr. målrettet en række kommuner, som er meget hårdt presset økonomisk, og som kun delvist fik reddet budgettet for indeværende år via tilskud fra særtilskudspuljen, siger Steffen Damsgaard og tilføjer:
- Nødvendigheden af den øgede pulje viser dog, at der fortsat er nogle urimeligheder i tilskuds- og udligningsmodellen, som bør ændres ved en justering af aftalen om tilskud og udligning i de kommende år.
Ligeledes roser formanden, at der er sikret midler til at håndtere strømmen af flygtninge fra Ukraine, som forholdsvis søger til landdistriktskommunerne, hvor der er landsmænd i forvejen.
Landdistrikternes Fællesråd er i dialog med de 55 medlemskommuner for i fællesskab at vurdere de forventede virkninger af den netop indgåede aftale.
Nøgleord
Kontakter
Cecilie Davidsen Høj, kommunikations- og pressekonsulent i Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 53850124, mail: cdh@landdistrikterne.dk
Billeder
Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Ros til markant landdistriktsudspil fra Danmarksdemokraterne17.3.2026 12:43:20 CET | Pressemeddelelse
Danmarksdemokraterne lægger i et nyt landdistriktsudspil op til markante investeringer og strukturelle ændringer på tværs af politikområder for at styrke udviklingen uden for de største byer. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
V-forslag om bedre lånemuligheder på landet får ros af Landdistrikternes Fællesråd15.3.2026 15:50:58 CET | Pressemeddelelse
Udfordringer med boliglån på landet er blevet et varmt emne i valgkampen. Nu melder Venstre sig på banen med forslag om ”ret til realkreditlån” i landdistrikterne og et nyt partnerskab, der skal definere de zoner, hvor retten til realkreditlån skal gælde. Landdistrikternes Fællesråd bakker op om forslagene.
Landdistrikter: Manglende boligfinansiering skubber landdistrikter hen mod afvikling12.3.2026 09:34:52 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen er i fuld gang og flere partier har meldt sig på banen med bedre lånemuligheder i landdistrikterne. Hos Landdistrikternes Fællesråd kvitterer man for forslagene, men efterlyser samtidig en 2035-plan for et Danmark i balance.
Landdistrikter: Over 300 folkeskoler lukket, nye lukninger knækker landet10.3.2026 10:33:28 CET | Pressemeddelelse
Flere end 300 folkeskoler er lukket siden 2007 – og særligt i land- og yderkommunerne er folkeskolerne forsvundet fra landkortet. Det viser nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Udviklingen er et alvorligt tegn på, at Danmark er i gang med at knække over, advarer Landdistrikternes Fællesråd, og efterlyser en 2035-plan for et Danmark i balance.
SF vil løfte landdistrikterne med nyt udspil: Ros fra Landdistrikternes Fællesråd4.3.2026 15:01:49 CET | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd roser SF’s nye landdistriktsudspil for at dreje på nogle vigtige håndtag og fremhæver udspillets initiativer for at fremme bosætning og landsbyfornyelse, grønne renoveringer og styrkelse af landsbyskoler og daginstitutioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum