Landdistrikternes Fællesråd

Landdistrikter roser: Nye uddannelsesmuligheder i hele landet er godt nyt

Del
Landdistrikternes Fællesråd sender stor ros til uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe, der har godkendt 19 nye uddannelser og udbud. 15 er uden for de fire største universitetsbyer.
Decentrale uddannelsesmuligheder alfa omega i en bæredygtig landdistriktsudvikling, lyder det fra Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd.
Decentrale uddannelsesmuligheder alfa omega i en bæredygtig landdistriktsudvikling, lyder det fra Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd.

Skibsfører i Frederikshavn, Teknologisk Diplomuddannelse i Projektledelse i Haderslev, en professionsbachelor i e-handel i Skive og en Akademiuddannelse i Ledelse i Aabenraa. Sådan lyder et udpluk af de nye uddannelsesmuligheder, som fremover vil være at finde rundt om i landet.

Uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe godkendte nemlig tirsdag 19 nye uddannelser, udbud og dubleringer, hvoraf 15 ligger uden for de fire største universitetsbyer. Selv kalder ministeren det et ”godt skridt i den rigtige retning”.

- Alle unge skal have gode uddannelsesmuligheder, uanset hvor de bor i landet. Det er en høj prioritet for mig og for regeringen. Mange af de nye uddannelsesmuligheder er uden for de største universitetsbyer, så vi kommer et skridt i den rigtige retning. Det er jeg glad for, siger uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen i en pressemeddelelse.

Hos Landdistrikternes Fællesråd sender formand Steffen Damsgaard ”stor ros” til ministeren.

- Jeg må erklære mig fuldstændig enig i ministerens udmelding, og jeg er utrolig glad for, at hun viser handling på uddannelsesområdet. Uddannelsesmuligheder i hele landet er fuldstændig afgørende, når vi taler om at skabe et land i balance. Når man skaber et bredt geografisk udbud af uddannelser, sikrer man, at det er muligt at skabe sig et helt liv i hele Danmark, understreger han og tilføjer:

- Ministeren har taget et godt og vigtigt skridt mod at skabe et mere balanceret uddannelsessystem. Men det er vigtigt, at vi ikke stopper her. Næste skridt må være at tilrettelægge en dimensionering, der tilgodeser uddannelserne uden for de største byer, ligesom der fortsat må oprettes flere nye uddannelser over hele Danmark.

Landdistrikternes Fællesråd har udarbejdet et uddannelsesudspil med syv anbefalinger til at skabe et uddannelsessystem med en bred geografisk dækning og lokal forankring. Læs uddannelsesudspillet her.

Nøgleord

Kontakter

Eva Østergaard, pressemedarbejder i Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 53 85 01 36, mail: eoe@landdistrikterne.dk

Billeder

Decentrale uddannelsesmuligheder alfa omega i en bæredygtig landdistriktsudvikling, lyder det fra Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd.
Decentrale uddannelsesmuligheder alfa omega i en bæredygtig landdistriktsudvikling, lyder det fra Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd.
Download

Information om Landdistrikternes Fællesråd

Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd
Pakhusvej 3,1
8382 Hinnerup

61 313 636http://www.landdistrikterne.dk

Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.

Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.

Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd

Landdistrikterne: Regeringens energiudspil rummer gode initiativer, men for lidt og for sent17.9.2025 13:17:09 CEST | Pressemeddelelse

Regeringen har lanceret et nyt udspil, der skal mindske den lokale modstand mod nye solcelle- og vindmølleanlæg. På trods af gode takter i udspillet, vurderer Landdistrikternes Fællesråd, at udspillet ikke er tilstrækkeligt og tiltagene kommer for sent. Organisationen har i flere år efterlyst langt større kompensation og lokale hensyn for at undgå affolkning i områder tæt på solceller og vindmøller.

Landdistrikter: Solidt finanslovsforslag, men behov for flere tiltag for at sikre et land i bedre geografisk balance29.8.2025 13:09:48 CEST | Pressemeddelelse

Regeringen vil sikre danskerne flere penge mellem hænderne i sit finanslovsforslag, men glemmer ifølge Landdistrikternes Fællesråd at tage fat på én af Danmarks største udfordringer; at skabe bedre balance mellem land og by. Det kræver målrettede tiltag og investeringer, hvis det fortsat skal være muligt at bo og arbejde i hele landet, mener organisationen.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye