Landbrugere og gartnere planlægger klima- og miljøforbedringer for over en milliard kroner
Der er fart på investeringslysten i det danske landbrug. I hvert fald hvis man kigger på ansøgningslysten til tilskudsordningen Miljø- og klimateknologi 2022, der lukkede den 10. januar i år. For mens puljen var på 244 mio. kroner, har landbrugere og gartnere søgt om tilskud for 443 mio. kroner. Ansøgerne får 40 pct. i tilskud, og det vil sige, at de i alt planlægger at investere for 1,1 mia. kr.
I tilskudsordningen kan landbrugerne søge om tilskud til en række miljø- og klimavenlige tiltag. Det kan f.eks. være teknologier, som reducerer ammoniak- og pesticideudledningen fra bedriften, mindsker tabet af næringsstoffer i jorden eller reducerer energiforbruget. I 2022 har der også været en særlig dyrevelfærdsindsats for at fremme løsdrift i farestalde.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen udtaler:
”Miljø- og klimateknologiordningen er en af de mange ordninger, som bidrager til, at fremtidens landbrug bliver endnu mere miljøvenligt, og at vi får endnu bedre dyrevelfærd i Danmark. Jeg er derfor utrolig glad for, at så mange landbrugere og gartnere har lyst til at investere i grønnere teknologier. Nu ser vi frem til, at projekterne gennemføres og dermed bidrager til den vigtige grønne omstilling af landbruget”.
Ordningen fungerer på den måde, at der ydes et tilskud på 40 pct. af et projekts samlede tilskudsgrundlag. Tilskuddet kan udbetales, når det ansøgte projekt er gennemført. Udbetales alle de knap 443 mio. kroner, vil det betyde, at landbrugserhvervet har gennemført tilskudsgivende projekter for ikke mindre end 1,1 mia. kroner.
Læs mere om Miljø- og klimateknologi 2022 her.
Fakta
- Miljø- og klimateknologiordningen er en del af Landdistriktsprogrammet (LDP) 2014-2020, som er forlænget til og med 2022.
- Ordningen har som overordnet mål at styrke bæredygtighed, innovation og konkurrenceevne i den primære jordbrugssektor samt bidrage til strukturudvikling på landbrugsbedrifterne med en mere ressourceeffektiv landbrugsproduktion til følge.
- Formålet med ordningen er gennem tilskud til investeringer i nye teknologier på jordbrugsbedrifter at reducere miljø- og klimapåvirkninger fra den primære jordbrugsproduktion. Sekundært formål med ordningen er at forbedre dyrevelfærden.
- Udvidelsen af miljø- og klimateknologiordningen finansieres ved at anvende uforbrugte midler af det danske landdistriktsprogram 2014-2022.
Yderligere oplysninger:
Fødevareministeriets pressetelefon: + 45 2018 4052 eller
Information om Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og FiskeriSlotsholmsgade 12
1216 København K
+45 38 14 21 42https://fvm.dk/
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Mindre madspild: Nu bliver det lettere at donere overskudsmad8.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) har taget initiativ til at luge ud i regler, der spænder ben for donation af fødevarer. En ændret fortolkning af reglerne for donation af overskudsmad skal skabe bedre og mere enkle rammer for fødevarevirksomheder i Danmark og samtidig styrke kampen mod madspild.
Fødevareminister samler EU om fremtidens dyrevelfærd1.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som det første land i mange år slår Danmark dørene op til en stor dyrevelfærdskonference i Bruxelles. På dagsordenen er visionerne for fremtidens dyrevelfærd frem mod 2050.
Dansk formandskab leverer EU-forenklingspakke på landbrug11.11.2025 09:09:16 CET | Pressemeddelelse
Det danske EU-formandskab har forhandlet en aftale på plads med Europa-Parlamentet om en forenklingspakke på landbrug. Aftalen indeholder en række tiltag, der kommer danske landmænd til gode.
Fødevareministeren ved COP30: Danmarks grønne trepart inspirerer globalt10.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) deltager i denne uge ved FN's internationale klimakonference COP30, hvor han repræsenterer Danmark og bl.a. deler erfaringer om den grønne trepart, som tiltrækker bred international opmærksomhed.
Fødevareminister åbner One Health konference med deltagelse af H.M. Dronningen5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som en del af det danske EU-formandskab samler minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) centrale aktører inden for One Health for at sætte fokus på sammenhængen mellem menneskers, dyrs og miljøets sundhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum