Landbrug & Fødevarer satser på økologi til verdens største fødevaremesse

Det er ikke kun i tyske supermarkeder at de økologiske varer fylder mere og mere. Det gør de også i gryderne i offentlige køkkener. Og i Tyskland arbejder man politisk på netop at øge den økologiske andel i de offentlige køkkener.
Da den økologiske eksport til Tyskland i 2019 udgjorde omkring 40 procent, og dermed gør Tyskland til Danmarks vigtigste eksportmarked inden for økologiske fødevarer, er der et stort potentiale for at eksportere mere dansk økologi til blandt det tyske foodservice-marked.
Derfor deltager Landbrug & Fødevarer, med den største danske stand i nyere tid, på verdens største fødevaremesse Anuga i Köln
- Det er vigtigt at være på Anuga, da det er verdens vigtigste fødevaremesse. Udstillingen tjener som et udstillingsvindue og mødeplads for indkøbere fra hele verden. Som følge af pandemien forventer vi, at det især vil være muligt at møde kunder fra det europæiske marked, hvor økologien har vækstet under corona, siger Mette Gammicchia, chef for Marked & Ernæring, Landbrug & Fødevarer.
I samarbejde med Bio Aus Dänemark har Landbrug & Fødevarer samlet 24 danske virksomheder der deltager på Anuga.
En af dem er Gasa Odense Frugt-Grønt A.m.b.a, der glæder sig til at deltage på Anuga 2021 efter aalle messeaktiviteter har været indstillet i halvandet års tid.
-Vi forventer en stor interesse omkring fersk økologisk frugt og grønt helt generelt, da der med pandemien er kommet øget fokus på sund livsstil, men specielt omkring vores snack gulerødder, som smager lige godt om man er på farten eller som tilbehør til aftensmaden. Samarbejdet mellem Landbrug & Fødevarer og Bio Aus Dänemark er i den forbindelse det ideelle ”udstillingsvindue” for os, siger Suna Frederiksen, Gasa Odense Frugt-Grønt A.m.b.a
Anuga afholdes fra d. 9 – 13. oktober i Köln, Tyskland. Messen afholdes hvert andet år, og i 2019, hvor Anuga havde 100-års jubilæum, udstillede knap 7.800 virksomheder med besøgende fra 201 lande, hvilket blev messens nyeste rekord.
Anuga er et samlingspunkt for hele fødevarebranchen, både økologiske såvel som konventionelle, hvor nøgleaktører fra hele verden mødes for at opdage og opleve nyheder og tage en generel status på markedet.
Yderligere info via Mille Marie Christensen, presserådgiver i Landbrug & Fødevarer, 6170 2047, mic@lf.dk
Billeder
Information om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Slagterprisen 2025 er uddelt på Hindsgavl Slot17.9.2025 06:36:00 CEST | Pressemeddelelse
I et meget stærkt felt af dygtige slagtermestre på tværs af de to kategorier, kunne de bedste i slagterfaget lade sige hylde til Landbrug & Fødevarers Fødevaredag på Hindsgavl Slot, hvor slagtermester Anders Kjeldbjerg fra MENY i Herning og slagtermestrene Steffen Vammen Kolstrup & André Kjelkvist-Born fra Slagtermestrene Born og Kolstrup, kunne træde frem som vindere af Slagterprisen 2025. Prisen er en anerkendelse af håndværk, faglighed og nytænkning i slagterfaget.
Mejeriprisen 2025 uddelt til ambitiøse aktører17.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Til Fødevaredagen 2025, arrangeret af Landbrug & Fødevarer, blev Mejeriprisen 2025 uddelt. Det hele fandt sted i skønne omgivelser på Hindsgavl Slot. I et stærkt felt af butikskæder, der alle har sat barren højt for mejerikategorien, var det til sidst Sebastian Vinther, regionschef i Netto og Kristine Pilgaard, kommercial direktør i MENY, der kunne lade sig hylde som vindere og modtage branchens anerkendelse.
Vinderen af Kantineprisen 2025 er fundet16.9.2025 18:38:22 CEST | Pressemeddelelse
Der var feststemning og faglig stolthed, da Landbrug & Fødevarer samlede fødevarebranchen til Fødevaredagen2025. Her blev Kantineprisen 2025 uddelt foran en fyldt sal af madkyndige, producenter og gode branchekolleger på Hindsgavl Slot. Efter en tæt konkurrence blandt landets dygtigste kantiner kunne Normal A/S, Hedensted, ledet af køkkenchef Christian Lundsgaard træde frem som vindere - hædret for deres evne til at kombinere bæredygtighed, velsmag og kreativitet i deres daglige drift.
Landbrug & Fødevarer: Der er brug for klare rammer for virksomhedernes emballagehåndtering – godt regeringen handler11.9.2025 17:08:57 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har truffet beslutning, som indebærer et loft over kommunernes emballagegebyrer samt statslig dækning af en række administrative gebyrer.
EU’s landbrugsministre lader sig inspirere af dansk landbrug8.9.2025 16:54:45 CEST | Pressemeddelelse
EU's landbrugsminstre er samlet i Danmark. På programmet er både landbrugsbesøg og besøg hos en række virksomheder, der tilsammen viser dansk landbrug og fødevareindustriens styrker, når det kommer til kvalitet, teknologi og klimaomstilling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum