LandboUngdom går ind i indsatsen for at hjælpe ukrainere i arbejde
”I LandboUngdom sender vi vores dybeste sympati for de tusinde af mennesker, der lige nu befinder sig i forfærdelige og utænkelige situationer, og vi ønsker at yde vores støtte, der, hvor vi kan, og det gør vi bl.a. via Jobstafet”, siger Niels Skovgaard.
Med en netop vedtaget særlov, som giver ukrainere mulighed for midlertidigt ophold i to år, vil Jobstafet konkret være med til at hjælpe de ukrainere, der er flygtet til Danmark i arbejde.
Dansk landbrug beskæftiger i dag ca. 6000 ukrainere, og det anslås at 5000 ukrainske flygtninge allerede har påbegyndt deres ansøgning om midlertidigt ophold i Danmark. Med udsigten til en af de største tilstrømninger i nyere tid, vil Jobstafet være med til sikre et stabilt holdepunkt for mange af de ukrainere, der kommer.
Jobstafet er landbrugets største jobportal, og er dagligt tæt på danske bedrifter, som i øjeblikket oplever situationen på tæt hold. Mange danske bedrifter står klar til at hjælpe, og her kan Jobstafet formidle kontakten, så ukrainere, der kommer til Danmark, får mulighed for at skabe et eksistensgrundlag.
Kontakter
Christina Libach Bentzen
Teamleder og HR-konsulent, Jobstafet
clb@lf.dk
87408756
Maria Jakobsen
Kommunikationskonsulent
22922041
mjak@lf.dk
Information om LandboUngdom
LandboUngdom er en ungdomsorganisation med 47 lokalforeninger og flere end 5000 medlemmer. Vi er mødested for unge på landet og unge med interesse for livet på landet. LandboUngdom arbejder for at skabe aktivitet for de unge på landet, så det at bo på landet bliver mere spændende.
Følg pressemeddelelser fra LandboUngdom
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LandboUngdom
LandboUngdoms hovedbestyrelse har fået to nye medlemmer27.9.2025 16:13:57 CEST | Pressemeddelelse
I alt tre ledige hovedbestyrelsespladser var på valg, da LandboUngdom den 27. september holdt årsmøde på Bygholm Landbrugsskole. Og med fire kandidater i spil, betød det kampvalg.
LandboUngdom oplever historisk højt medlemstal27.9.2025 06:04:31 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 6.600 unge er nu medlemmer af LandboUngdom, der ikke har oplevet et så højt medlemstal i mere end 20 år. Men ambitionen stopper ikke her, fastslår formand Christian Orthmann.
LandboUngdom mødes med EU-kommissær om generationsskifte9.9.2025 07:31:22 CEST | Pressemeddelelse
EU’s støtte til etablering af unge, selvstændige landbrugere er på dagsordenen, når LandboUngdoms formand Christian Orthmann i dag skal mødes med EU’s landbrugskommisær Christophe Hansen.
DM i traktortræk er mere populært end nogensinde5.9.2025 09:49:49 CEST | Pressemeddelelse
De brede dæk er fundet frem, når LandboUngdom lørdag den 6. september afholder DM i Traktortræk 2025 i Vendsyssel. Arrangørerne regner med, at flere end nogensinde vil lægge vejen forbi. En af dem, der deltager, er 35-årige René Schrum Jensen fra Aalborg, som stiller op med traktoren Alfur.
LandboUngdoms nye profilvideo gør op med fordommene om unge på landet14.8.2025 06:12:38 CEST | Pressemeddelelse
Et ungdomsliv på landet er meget andet en leverpostejmadder og billige dåseøl. Faktisk stortrives de unge i landdistrikterne, og det samme gør fællesskabet. Det sætter LandboUngdom fokus på i ny videokampagne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum