Læger uden Grænser skruer op for hjælpen i Sudan
De seneste uger har voldsomme kampe i gaderne, beskydninger og luftangreb lammet store dele af Sudan. Nu nærmer behovet for medicinsk nødhjælp sig et kritisk niveau.
Mange steder er forsyningerne ved at slippe op, personalet har svært ved at komme frem på grund af intense kampe, og de hospitaler, der stadig fungerer, er overbelastede af de mange patienter, der har brug for hjælp.
”Behovene er enorme lige nu. Civile er fanget i kampene og derfor afskåret fra lægehjælp nu, hvor de har allermest behov for den. Selv om vi selv er udfordrede og ikke kan komme frem med hjælp i nogle områder, så bliver vi i landet, fortsætter vores arbejde og undersøger, hvor og hvordan vi kan hjælpe de mennesker, der er drevet på flugt,” siger Stine Bloch Jensen, katastrofetalsperson for Læger uden Grænser i Danmark.
Organisationens erfarne katastrofehold er klar til at rykke ind i Sudan, så snart det bliver muligt at opskalere det medicinske nødhjælpsarbejde.
”Andre af vores hold er lige nu ved at finde de bedst mulige måder at sende medicinske og humanitære forsyninger til landet på,” fortæller Stine Bloch Jensen.
Kampe ødelægger mulighed for nye forsyninger
Volden i Sudan tog til den 15. april. Siden er 413 mennesker døde, og 3500 er blevet såret ifølge den sudanesiske regering. FN’s Flygtningehøjkommissariat, UNHCR, vurderer, at mellem 10.000 og 20.000 mennesker er på flugt.
”For de mange mennesker, der er fanget i kampene, er det livsfarligt at forsøge at komme til de få sundhedsfaciliteter, der stadig fungerer, for at få behandling,” siger Stine Bloch Jensen.
De voldsomme kampe betyder samtidig, at det er meget vanskeligt for Læger uden Grænser at levere de livsvigtige medicinske forsyninger, der allerede er i landet, til hospitaler og klinikker.
"Under en pause i kampene var vi i stand til at donere medicinske forsyninger til en sundhedsklinik i Khartoum søndag den 23. april,” siger Ghazali Babiker, som er læge og landechef for Læger uden Grænser i Sudan, og fortsætter:
”Vi er i kontakt med hospitaler og sudanesiske sundhedsmyndigheder og -foreninger, der forsøger at forsyne flere hospitaler og faciliteter i hovedstaden. Kampene fortsætter dog med at gøre det næsten umuligt.”
Børnehospital røvet og tømt
I byen El Fasher i Norddarfur er over 400 mennesker indtil videre ankommet til det hospital, Læger uden Grænser støtter, og medicinske teams arbejder døgnet rundt for at kunne behandle de mange sårede.
Alle andre hospitaler i regionen er lukket på grund af volden – af kampene, eller fordi personalet ikke kan komme frem, fordi det er for farligt.
Fødselshospitalet, som nødhjælpsorganisationen normalt henviser for tidligt fødte spædbørn til, er blevet røvet, og der er nu ingen steder, de nu kan få hjælp. Derudover er der ingen kuvøser, hvilket betyder, at det bliver vanskeligt at holde dem i live.
Arbejder på at komme ind
Også lufthavnene i Sudan er blevet lukket på grund af hårde kampe, og derfor er det vanskeligt at få nye medicinske forsyninger hurtigt ind i landet.
”Det er helt centralt for vores nødhjælpsarbejde, at lufthavnene fungerer, for det er først og fremmest her, at vi kan få forsyninger og personale ind i landet,” siger katastrofetalsperson Stine Bloch Jensen og fortsætter:
”Vi arbejder blandt andet på at få et af vores kirurgiske hold ind, som kan støtte de kirurger i Sudan, der lige nu nærmest arbejder i døgndrift. Hvis vi ikke kan få forsyningerne ind, risikerer vi, at endnu flere mennesker vil dø.”
Nøgleord
Kontakter
Pressetelefon, Læger uden Grænser
Tlf:29702979Information om Læger uden Grænser (MSF)
Læger uden Grænser er verdens største medicinske, humanitære nødhjælpsorganisation. Flere end 35.000 medarbejdere redder hvert år millioner af liv verden over. Vi hjælper ofre for krige, konflikter og katastrofer, men kæmper også for adgang til livsvigtig medicin og behandling
Følg pressemeddelelser fra Læger uden Grænser (MSF)
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Læger uden Grænser (MSF)
Læger uden Grænser: Gaza er blevet en massegrav for palæstinenserne – og for dem, der hjælper dem16.4.2025 10:14:00 CEST | Pressemeddelelse
Palæstinensiske liv bliver endnu engang systematisk ødelagt, advarer Læger uden Grænser, tre uger efter våbenhvilens ophør. En række dødelige angreb viser igen en total mangel på respekt for menneskeliv og for humanitære og medicinske medarbejdere i Gaza.
Her er de kriser, vi glemte i 202429.12.2024 08:08:18 CET | Pressemeddelelse
Sygdomme, der koster liv i det globale syd, seksuel vold i flygtningelejre og én af verdens farligste flygtningeruter har fået meget lidt opmærksomhed det seneste år, selv om det er kriser, som foregår lige nu. Men vi skal insistere på ikke at glemme dem, mener Læger uden Grænser.
Læger uden Grænser indstiller redninger på Middelhavet i en periode13.12.2024 12:57:17 CET | Pressemeddelelse
Administrative benspænd i Italien gør det umuligt for Læger uden Grænser at fortsætte redningsaktionerne på Middelhavet med det nuværende skib, Geo Barents. Derfor indstiller organisationen driften af skibet, men forpligter sig på at vende tilbage til Middelhavet hurtigst muligt.
Blokade tvinger Læger uden Grænser til at standse behandling af underernærede børn i lejr i Sudan18.10.2024 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
5.000 børn med akut underernæring i Zamzam-lejren i det nordlige Darfur i Sudan kan ikke længere få behandling. Det er en konsekvens af, at landets stridende parter blokerer vejene til området, og derfor kan Læger uden Grænser og andre ikke få mad, medicin og andre vigtige forsyninger ind. I slutningen af september løb Læger uden Grænser tør for forsyninger, så blandt andre 2.900 børn med alvorlig akut underernæring nu må undvære behandling. Det er kun på organisationens hospital med 80 senge, at man fortsat kan tage imod patienter. Og det er begrænset til de børn, som er i størst risiko for at dø. ”Der er et meget presserende behov for, at der kommer langt flere forsyninger som mad og ernæringsbehandling ind til en befolkning, som i øjeblikket er i en katastrofal situation," siger Michel-Olivier Lacharité, som leder Læger uden Grænsers akutberedskab i Sudan. De seneste uger er der kommet begrænsede forsyninger ind, men det er alt for lidt til at kunne dække de massive behov hos de man
Læger uden Grænser: Uden hjælp dør tusinder af børn i blokeret lejr i Sudan inden for få uger19.9.2024 10:06:43 CEST | Pressemeddelelse
FN og andre internationale aktører må sætte alt ind på at få mad og livsvigtige forsyninger ind til den blokerede og sultende befolkning bl.a. i Zamzamlejren i Norddarfur nu og her, lyder det fra Læger uden Grænser. Ellers risikerer tusindvis af børn at miste livet til underernæring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum