Lad hæklenålen fortælle eventyr
Olka Novytska bruger sin hæklenål til at fremtrylle alle karaktererne til fantasifulde og eventyrlige universer. I bogen ”Et hæklet kongerige” deler hun ud af sine opskrifter på skønne karakterer, så alle andre også kan begynde at fortælle eventyr.

Der var engang en konge og en dronning, der ville holde en fest sammen med alle deres søde prinsesser. Ridderen kom ridende på sin hest for at tage dele i festlighederne. Og hofnaren begyndte straks at øver sig på nye morsomheder. Troldmanden, feen og astrologen glædede sig til at fest og danse på det eventyrlige slot, og det håbede bare, at der ikke dukkede farlige drager op til festen.
I alt er der 36 eventyrlige amigurumi-figurer med i ”Et hæklet kongerige,” så der er rig mulighed for at iscenesætte alverdens eventyrlige fortællinger derhjemme.
Skab og udforsk dette travle, lille kongerige. Alle figurerne kan stå oprejst, hvilket gør dem til det perfekte legetøj for små drømmere. Du kan bytte rundt på figurernes frisurer og hatte for at befolke dit hæklede kongerige med endnu mere unikke karakterer. Med trin for trin-billeder og videovejledninger kan både nye og garvede hæklere få glæde af denne bog.
Fakta om bogen:
Et hæklet kongerige
Forfatter: Olka Novytska
Oversætter: Camilla Lyng
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740668735
Sidetal: 144
Vejl. pris: 249,95 kr.
Udgivelsesdato: 26. marts 2021
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Steen Ulnits deler ud af sin lystfiskerpassion13.4.2021 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Steen Ulnits er klar med endnu en bog til lystfiskerne. I Tørflue og nymfe behandler han med sædvanlig kyndig hånd den fiskemetode, som regnes for den fineste inden for fluefiskeri. Fluefiskeri med tørflue og nymfe er en kunstart, der kræver indgående kendskab til insekternes liv, adfærd og formering.
De danske havers kulturhistorie13.4.2021 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Etnolog og forfatter Helle Ravn deler ud af sin store viden om de danske haver i bogen ”Haven til lyst og glæde – Den danske havekultur gennem 200 år.” Danske haver findes i mange forskellige udgaver. Over halvdelen af alle danskere har adgang til en have i en eller anden form, og disse haver fortæller overraskende meget om den tid, vi lever i.
Udvikling er opfyldelse af drømme12.4.2021 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årtier har Danmark sendt udviklingsarbejdere til Afrika for at hjælpe med alt fra rent drikkevand til uddannelse. Bjørn Førde er af de mange danskere, der har været udstationeret, og i bogen ”Vi tror, vi kan måle alt” beskriver han udviklingen, fra dengang han rejste ud, til han genbesøgte Zimbabwe 25 år senere.
Fodboldens kampe afgøres ikke kun på banen8.4.2021 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I bogen Fodbold A/S sætter Michael Moesgaard Andersen og Johan Moesgaard Andersen fokus på den del af dansk fodbold, der foregår på klubbernes direktionsgange og bestyrelsesgange. For moderne fodbold handler om meget mere end de spillere, der løber rundt på banen i 90 minutter hver uge og repræsenterer klubben.
Sex er ikke en moderne opfindelse7.4.2021 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Historiker Kåre Johannessen, der gennem mange år har haft tilværelsen i middelalderen som sit studiefelt, har samlet sin viden om folks seksualitet – både den åbenlyse og den gedulgte – og samfundets syn på den i bogen Lyst og lidenskab i middelalderen.
Marinehistoriker fortæller dramatiske beretninger fra Flådens historie7.4.2021 12:03:03 CEST | Pressemeddelelse
I ”Med fornøden dristighed” beretter Søren Nørby om nogle af de mange gange i Søværnets historie, hvor skibschefer, befalingsmænd eller gaster har udvist den dristighed, der har været nødvendig for at vinde søslagene.
Sprænglitterære debutnoveller7.4.2021 10:55:35 CEST | Pressemeddelelse
Hans Peter Madsen debuterer med en novellesamling, der vil mange ting: hæve barren for journalistikken, sige noget om den politik, der føres – og undersøge, hvordan vi foretrækker vores lydord.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum