Kvinder snyder sig selv i løn
18.8.2015 06:00:00 CEST | Deloitte | Pressemeddelelse

København, 18. august 2015
Næsten hver fjerde kvinde tjekker aldrig sin lønseddel, mens kun hver tredje tjekker den løbende. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Epinion for Deloitte. Dermed er kvinderne langt bagefter mændene.
”Det er næsten lidt stereotypt at sige, at mænd elsker tal, men noget kunne altså tyde på det. I hvert fald er det kun 12 procent af de danske mænd, der aldrig tjekker deres lønseddel, mens det tal stiger til 23 procent, når vi ser på kvinderne,” siger Deloittes lønekspert Maria Bjerg Pedersen.
Der er god grund til at tjekke sin lønseddel, for mange lønsedler indeholder fejl, siger Maria Bjerg Pedersen:
”Lønsedler er efterhånden blevet svære at læse og forstå. Mange får jo både grundløn, tillæg, bonus, overarbejdsbetaling, fradrag for kantine og mange andre poster. Derfor er det ikke altid let at se, om det endelige resultat nu også er korrekt. Netop derfor bør man af og til sætte sig ned og finde lommeregneren frem,” siger hun.
Maria Bjerg Pedersen vurderer, at der i gennemsnit er fejl på hver fjerde lønseddel i Danmark.
”Mange kvinder får i forvejen en lavere løn end mænd. Ved at undlade at tjekke lønsedlen grundigt igennem, snyder mange kvinder sig selv for potentielt tusindvis af kroner,” siger hun.
Tallene er baseret på i alt 1007 interview med repræsentativt udvalgte danskere på 18 år og derover. Undersøgelsen er gennemført af Epinion for Deloitte.
Nøgleord
Kontakter
Maria Bjerg Pedersen
Tlf. +45 22 20 26 95
marpedersen@deloitte.dk
Billeder

Information om Deloitte
Følg pressemeddelelser fra Deloitte
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Deloitte
Deloitte og Kraka: Dansk økonomi blomstrer gennem omstillingsevne og innovation21.5.2026 06:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport viser, at Danmark er blandt verdens bedste til at omstille sig, digitalisere og skabe vækst trods globale kriser.
Ulrik Linder Jakobsen bliver ny leder af Technology & Transformation i Deloitte Danmark17.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største rådgivning- og revisionshus har fundet den nye chef for deres digitale transformations-forretning. En stærk profil med 17 års erfaring træder op.
Martin Nyrop bliver CEO i Deloitte Danmark6.2.2026 09:55:25 CET | Pressemeddelelse
Danmarks største revisions- og rådgivningshus får ny administrerende direktør. Martin Nyrop overtager posten fra Christian Jensby, som er udpeget til Group CEO i Rambøll. Det formelle skifte gælder fra dags dato.
Christian Jensby fratræder som CEO for Deloitte Danmark6.1.2026 13:36:05 CET | Pressemeddelelse
Efter 15 år i Deloitte, senest tre år som CEO, stopper Christian Jensby som CEO og tiltræder i stedet i rollen som Group CEO hos Rambøll.
Danske og nordiske virksomheder investerer massivt i AI, men sakker bagud på realisering af værdi4.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi, viser en ny undersøgelse fra Deloitte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
