Kvinder og piger i konflikter: Danmark skal være global frontløber
10.12.2020 14:50:33 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Danmark var i 2005 det første land i verden til at lancere en national handlingsplan for implementering af resolution 1325. Siden fulgte yderligere to handlingsplaner i 2008 og 2014, som i 2019 undergik en ekstern evaluering.
Det seneste år har en arbejdsgruppe, bestående af Udenrigsministeriet, Forsvarsministeriet, Forsvarskommandoen og Rigspolitiet, arbejdet på den fjerde danske handlingsplan med afsæt i en række anbefalinger fra evalueringen.
Udenrigsminister Jeppe Kofod siger om den nye handlingsplan:
”Med den nye, ambitiøse danske nationale handlingsplan for kvinder, fred og sikkerhed tager regeringen et vigtigt skridt henimod at sikre, at Danmark igen bliver global frontløber på denne vigtige dagsorden. Først og fremmest handler det om, at kvinder og piger har ret til at deltage i arbejdet med at skabe fred og forebygge konflikter. Og vi ved, at freden bliver mere bæredygtig og langsigtet, når kvinder sidder med ved forhandlingsbordet. Alligevel er fredsopbygning og konfliktløsning en mandsdomineret affære. Det vil Danmark arbejde for at ændre.”
Forsvarsminister Trine Bramsen udtaler:
”Frihed og fred involverer hele befolkningen. Derfor er det afgørende, at kvinder er en del af sikkerhedspolitik på alle niveauer. Det gælder både det danske Forsvar, når vi arbejder herhjemme. Men det gælder også ude i verden. Den danske tradition for at inkludere kvinder i Forsvaret er lang. Vi er ikke i mål endnu. Men vi har gode erfaringer, som vi gerne deler med andre lande samtidig med, at vi selv hele tiden løfter barren. Derfor er den nye strategi vigtig”
Den nye handlingsplan bygger på Danmarks profil som sikkerhedspolitisk aktør, som vil styrke indsatsen for kvinder, fred og sikkerhed. Det gælder både, når vi deltager i civile og militære indsatser rundt om i verdens kriser og konfliktområder, og når vi gør vores stemme gældende i internationale organisationer med fokus på fred og sikkerhed. Det gælder i alle aspekter af stabilisering, fredsskabelse og fredsopbygning. Derudover har handlingsplanen et stærkt fokus på bekæmpelse og forebyggelse af seksuel og kønsbaseret vold i konfliktsituationer og humanitære kriser, hvor kvinder og piger som regel er de mest udsatte.
Hver myndighed vil med afsæt i handlingsplanen udarbejde årlige implementeringsplaner, som konkretiserer, hvordan de vil arbejde med de strategiske mål, som handlingsplan udstikker.
I processen har arbejdsgruppen sikret tæt koordination med både interne og eksterne interessenter, herunder inklusion af en bred skare af civilsamfundsorganisationer.
Yderligere information: Kontakt pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Dansk udviklingsbistand skaber resultater - for partnerlandene og for Danmark8.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny redegørelse gør status for dansk udviklingssamarbejde i 2025 – et år, hvor den globale udviklingsbistand oplevede det største fald nogensinde på 23 procent. Danmark har valgt en anden kurs og fastholder FN-målsætningen om at bruge 0,7 procent af BNI på udviklingsbistand.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn7.10.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 7. oktober kl. 15.00.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn7.10.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 7. oktober kl. 14.00.
Kongeriget Danmarks 7. ICCPR-rapport5.10.2026 14:26:57 CEST | Nyhed
Kongeriget Danmark har fremsendt sin 7. periodiske ICCPR-rapport til FN’s Menneskerettighedskomité. Rapporten kan læses nedenfor.
Børnenes U-landskalender er i handlen: I år hjælper den børn i Rwanda1.10.2026 09:21:34 CEST | Nyhed
Børnenes U-landskalender 2026 er nu i handlen. I år går overskuddet til UNICEFs arbejde med at give børn og familier i Rwanda bedre adgang til rent vand, vacciner og sundhedsydelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
