Kvinder og motionister bag fremgang i foreningsidrætten
Det går fremad med medlemstallet i landets idrætsforeninger. Det viser de seneste medlemstal fra DGI og Danmarks Idrætsforbund (DIF). På landsplan er der en fremgang på 9.095 unikke medlemmer, så det samlede medlemstal nu er på 2.230.856 fordelt på 11.479 foreninger.
Motionsidrætter som fitness og cykling er populære hos danskerne, men også i holdidrætter som floorball, ishockey og basketball peger pilen opad.
De positive tal vækker glæde i de to organisationer, der i Bevæg dig for livet samarbejder for at få flere idrætsaktive danskere i og uden for foreningerne.
”Vi er meget glade for, at foreningsidrætten fortsætter med at stå så stærkt i Danmark. Det er et udtryk for, at man i idrætten og foreningerne formår at tilpasse sig de ændrede behov i befolkningen. Blandt andet går både badminton, tennis og håndbold frem efter mange års tilbagegang, hvilket ikke mindst skyldes nye og mere fleksible motionsformer. Det er helt afgørende i vores Bevæg dig for livet-samarbejde i DGI og DIF og afgørende for at nå målsætningen om at blive den mest idrætsaktive nation i verden,” siger Søren Møller, formand i DGI.
Fremgangen bygger videre på de sidste to års udvikling i medlemstallene, hvor et lille minus i 2015 blev vendt til et lille plus i 2016.
Flere kvinder i idrætten
Det er særligt kvinderne, der bærer fremgangen. 7.822 flere kvinder er der i foreningerne, mens der er 1.273 flere mænd. Det giver den største andel kvinder nogensinde med 43,4 procent.
”Når et stigende antal kvinder vælger foreningslivet til, så er det blandt andet et udtryk for, at der er succes med de mange nye motionstilbud som fodboldfitness og motionsfloorball, hvor motion og fællesskab prioriteres før konkurrencen. Foreningsidrætten skal være for alle, og vi skal fortsat yderligere op i gear, hvis vi skal nå vores ambitiøse vision i Bevæg dig for livet. Vi skal sikre motionstilbud, der favner bredt, og så skal vi bygge videre på partnerskaberne med regering, kommuner og civilsamfundet. Heldigvis viser tallene, at det går den rigtige vej, så flere danskere får lov til at opleve glæden ved idræt og foreningslivet,” siger Niels Nygaard, formand i DIF.
Tallene viser også en stigning blandt den ældre befolkningsgruppe. Der er kommet 10.671 flere medlemmer over 60 år fra 2016 til 2017.
Medlemstal:
DIF: 1.924.213 (+5.956)
DGI: 1.586.378 (+30.868)
Det samlede medlemstal på 2.230.856 medlemmer er renset for, at flere idrætsforeninger/klubber er medlem af begge organisationer.
Tallene i parentes ovenfor viser udviklingen i forhold til 2016-tallene.
På www.dif.dk/medlemstal kan du dykke dybere ned i tallene for de to organisationer. På www.dgi.dk/medlemstal kan du se nærmere på DGI’s tal.
Læs den bagvedliggende rapport ’Idrætten i tal 2017’ her.
De mest populære idrætter i DGI og DIF:
OBS: Tallene er renset for, at mange idrætsforeninger/klubber er medlem af flere organisationer
- Fodbold: 338.882 medlemmer
- Gymnastik: 303.383
- Svømning: 228.681
- Fitness: 159.031
- Golf: 153.555
- Badminton: 119.409
- Håndbold: 107.149
- Tennis: 70.698
- Ridning: 65.283
- Skydning: 59.015
Kontakt:
Søren Møller, formand i DGI: 23 28 02 34
Niels Nygaard, formand i DIF: 20 73 71 12
Jonas Hjortdal, kommunikationskonsulent i Bevæg dig for livet: 60 55 98 49
Om Bevæg dig for livet:
Danmark skal være verdens mest idrætsaktive nation. Det er målet i det historiske samarbejde, DGI og DIF har indgået med TrygFonden og Nordea-fonden om opfyldelsen af en ny, ambitiøs vision for dansk idræt: Bevæg dig for livet. Visionen er den største partnerskabsaftale i dansk idræts historie.
Nøgleord
Information om Danmarks Idrætsforbund
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Flere dyrker idræt i udsatte boligområder4.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2021 er der sket en stigning på 21 procent blandt medlemmerne i de såkaldte DIF get2sport-foreninger i udsatte boligområder.
Velkommen i lejren: Her holder veteranfamilier ferie med bålhygge og combat archery3.7.2025 08:56:06 CEST | Pressemeddelelse
DIF Soldaterprojekt og frivillige spejdere fra Det Danske Spejderkorps inviterer for syvende gang til sommercamp i Silkeborg for skadede veteraner og deres familier den 6. – 11. juli.
Medaljefest med vokseværk30.6.2025 07:35:31 CEST | Pressemeddelelse
Er der grænser for, hvor stor og ’vild’ DIF DM-ugen kan blive? Umiddelbart ikke, lyder det fra DIF oven på en fantastisk DIF DM-ugen i Aalborg. 35 sportsgrene har afholdt deres danmarksmesterskab foran et rekordstort antal tilskuere.
Medaljefest: Her er alle guldvinderne fra DIF DM-ugen29.6.2025 22:58:15 CEST | Pressemeddelelse
35 sportsgrene, cirka 2.200 af landets bedste atleter og 117 guldmedaljer blev uddelt, da DIF DM-ugen blev afholdt for fjerde gang.
Et hav af DM-vindere - har din by fået en danmarksmester i dag?28.6.2025 23:36:32 CEST | Pressemeddelelse
Et væld af nye danmarksmestre er blevet kåret i dag lørdag under DIF DM-ugen i Aalborg - i alt fra vægtløftning til tennis. Her er (noget af) overblikket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum