Kvinde fra Aarhus skraber sig til en kvart million: ”Jeg skreg af glæde”
Det, der formentlig bare skulle have været en stille og rolig fridag, udviklede sig til noget helt specielt for en heldig aarhusianer, og vinderen husker tydeligt torsdagen, da hun skrabede sig til 250.000 skattefri kroner i et Smiley skrabespil på Danske Spil appen.
Da den østjyske kvinde, som er midt i 50’erne, bladrede igennem sine mails, læste hun om en kvinde fra Norddjurs, der tidligere havde vundet 250.000 kroner på et Smiley skrabespil.
-Jeg havde aldrig set eller hørt om spillet, men jeg tænkte, at uanset om jeg vinder noget eller ej, så bliver man i hvert fald i godt humør af sådan nogle smileyer, så det skulle jeg prøve, fortæller vinderen, der har valgt at være anonym.
”Tillykke. Du har vundet 250.000 kroner”
200 kroner havde vinderen valgt at spille for i Smiley skrabespillet, som stod på autoskrab.
Men inden 18. og sidste skrab var færdigt, blev vinderen kaldt på arbejde.
-Jeg satte mig ud i bilen for at køre afsted og glemte alt om det sidste spil. Da jeg skulle bruge min telefon til at tjekke en adresse, kom jeg i tanke om spillet, som jeg hurtigt tjekkede, og så stod der bare: ”Tillykke. Du har vundet 250.000 kroner”. Jeg var alene i bilen og skreg af glæde. Og altså, det var jo bare crazy, fortæller vinderen, som er gift og har to børn.
-Jeg skyndte mig at ringe til mine børn og min mand. Familien troede selvfølgelig, at det var en fejl og sagde ”Du har nok gjort et eller andet galt, mor. Det kan jo ikke lade sig gøre,”. De var sikre på, at der var 1.000 andre forklaringer, som gjorde, at det ikke var sandt, fortæller aarhusianeren.
Men det var sandt, og vinderen har en god idé om, hvad pengene skal bruges til.
- Nu er det jo ikke flere millioner, men det er da penge, man ikke lige havde regnet med. Så vi tænker, vi laver en ny terrasse, som vi skal have mange gode stunder med familien på, fortæller vinderen.
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Hele syv nye millionærer i sidste uge16.6.2025 09:48:43 CEST | Pressemeddelelse
Hele syv heldige danskere blev millionærer på Lotto, Eurojackpot og i Klasselotteriet i sidste uge – et par af dem ved det måske stadig ikke.
Danske Spil forudser stor hæder for Thomas Frank i Tottenham13.6.2025 13:25:17 CEST | Pressemeddelelse
Tottenham-spillerne vinder ingen pokaler i næste sæson – men det gør Thomas Frank som manager til gengæld. Sådan lyder vurderingen fra Danske Spil før sæsonstarten.
Aggressiv Vingegaard får Danske Spil til at se lyst på Tour de France11.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske stjernes kørsel og form i Critérium du Dauphiné gør ham til større favorit til at vinde Tour de France. Dog stadig et stykke efter Tadej Pogacar.
Her landede pinsens milliongevinster fra Lotto10.6.2025 10:06:59 CEST | Pressemeddelelse
Pinseferien bød på to nye millionærer fra Danske Spil. Se her, hvor de er fra.
Vinder million og løser sko-dilemma: "Nu kan jeg købe begge par!”7.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kvinde fra Roskilde Kommune vinder 1 million kroner i Lotto, fokuserer indad og finder glæden i at forsøde hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum